Oyun

Valheim Tohum Nasıl Ekilir?

İskandinav topraklarında geçen Valheim’de amaç, tüm zorluklara rağmen hayatta kalabilmektir. İnşaat ve tarım konularına da değinen oyunda, mitolojik karakterler bulunuyor. Karakterin sadece kıyafetleriyle büyük bir haritanın ortasına bırakılmasıyla başlayan oyunda, bir yandan kendi yerleşiminizi kurarken bir taraftan da canavarlar ve düşmanlardan korunmaya çalışıyorsunuz. Oyunda çağ atlamaya devam ettikçe tohumu keşfedeceksiniz. Valheim tohum nerede bulunur, Valheim tohum nasıl ekilir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Valheim tohum ekme işlemi aslında oldukça basittir.

Oyuna başladığınızda, etrafı ve çevreyi keşfetmeyi başladığınız zaman farklı türlerde tohumlar elde edebilirsiniz ve onları da ekebilirsiniz. Valheim’de tohum ekecekseniz öncesinde biraz hazırlık yapmanız ve ekim yapabilmek için bir kaç farklı alete sahip olmanız gerekiyor. Yazımızda bu tohumları nasıl tüketilebilir öğelere çevirebileceğinizle alakalı bilgiler olacak.

Valheim Tohum Ekme

Bu işi yapmak için yani tohumları ekmek için saban yapmanız gerekecek. Saban yapmak için 5 adet ağaç kütüğü ve  5 adet bronza ihtiyacınız var. Bronzu nasıl bulacağınızla alakalı rehberlerimiz burada var. Eğer daha önce kazı yapmadıysanız Eikthyr’i öldürdükten sonra biraz ilerisinde bulunan mezar odalarında da bulabilirsiniz. Unutmayın bu mezar odalarına gitmeniz için kara ormandan geçiyor olmanız gerekmekte. Orada çayıra göre çok daha farklı ve güçlü yaratıkların bulunduğunu unutmayın.

Saban için tüm malzemeleri topladığınızda envanterinizde eşyalarla birlikte çalışma tezgahının yanına gidin ve saban üretimini yapın. Saban hazır olduktan sonra artık tohum ekmeye üretim yapmaya hazırsınız. Oyun içerisinde çekici ne kadar kullanıyorsanız sabanı da o kadar kullanacaksınız yani oldukça önemli. Normal bir toprağa ekim yapamazsınız öncesinde onu tarıma uygun bir arazi haline getirmelisiniz. İşte saban tam burada gerekli tıklama yaparak toprağı ekim yapmaya uygun bir hale getirmeniz gerekiyor.

Toprağı ekim için uygun hale getirdikten sonra, ekmek istediğiniz tohumu seçmeniz gerekiyor. Karanlık ormanda ya da çayırda gezerek yerlerde tohum toplayabilirsiniz. Unutmayın birden fazla tohum ekmeyi düşünüyorsanız eğer aralarında biraz boşluk kalması gerekmekte aksi taktirde büyümeyebilirler. Oyunun yapısında özellikle binalarda vs. gerçekçilik konusunda önem verildiğinden daha önce bahsetmiştik. Aynı gerçekçilik toprak ekerken de geçerli. Toprağa koyduğunuz tohum anında büyümeyecek ve ekin süresine göre gereken zamanın geçmesi gerecek.

Valheim Havuç Tohumları Nerede Bulunur?

Valheim’de havuç tohumları için iki ana kaynak vardır. Oyunun başında, Kara Orman biyomunu keşfederken havuç tohumlarına rastlama olasılığınız daha yüksektir. Havuç tohumları ince saplarda üç mavi çiçek gibi görünür. Bu çiçeklerden birine kadar yürüyün ve bir havuç tohumu toplamak için ‘E’ tuşuna basın. Havuç tohumlarıyla ilk karşılaştığınızda tarım araçlarına erişemeyeceksiniz, ancak bulduğunuz her havuç tohumunu toplamak ve daha sonra güvenli bir yerde tutmak önemlidir. Havuç tohumlarını bulmanın bir başka yolu da havuç yetiştirmektir. Yetiştirdiğiniz havuçlar, ilk kez havuç çorbası yapana kadar herhangi bir tohum üretmeyecektir. İlk çorba kasenizi hazırladıktan sonra, havuç tohum bitkisinin kilidini açacaksınız. Bu nedenle, daha fazla havuç tohumu üretebilmeniz için mümkün olan en kısa sürede havuç çorbası pişirmelisiniz. ​

Valheim havuç tohumları nerede bulunur

Valheim Havuç Ne İşe Yarar?

Havuç tohumları havuç yetiştirmek için kullanılır. Havuç yetiştirmek için önce havuç tohumlarını topraklanmış toprağa dikmeniz gerekir. Bir kültivatör kullanarak, çiftliğinizin olmasını istediğiniz evinizin yakınında düz bir toprak parçası oluşturun. Sonra tohumları ekebilir ve kendi havuçlarınızı yetiştirebilirsiniz. Her havucun büyümesi dört oyun içi gün sürer. Büyüdükten sonra, havuç toplayabilir ve yeni tohumlar ekebilirsiniz. Havuç ve tohumlar herhangi bir kapta saklanabilir ve süresi dolmaz.

Havuç daha sonra havuç çorbası yapmak için kullanılabilir. Bir kazan kullanarak, bir havuç çorbası yığını yapmak için üç havuç ve bir mantarı birleştirebilirsiniz. Çorba, 25 dakika boyunca ekstra 20 sağlık ve 60 dayanıklılık sağlar.

valheim havuç

Valheim tohum ekme rehberimizin sonuna geldik. Valheim boss yerleri ve özellikleri sayesinde bossları kolayca yenebilirsiniz. Valheim zırh nasıl yapılır sorusunun cevabı için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı