Oyun

Valorant FPS Drop Sorunu ve Çözümü

Valorant severler ve Valorant FPS drop sorunu sebebi ile deliye dönen yurdum insanları, Romalılar! Hepinize Merhaba!

Başlıktaki sorunlar sebebi ile oyuna lanet okumadan önce sebebini bilmek gerekir. Nedir abi o sorun diye mırıldananları duyuyorum…

Cevap veriyoruz! Fakirlik…

Esprisi bir tarafa dolaylı yoldan ana sebep bu ya da doların yükselmesi olsa da yumuşatarak cevabımızı Valorant oyunun FPS performansı için gerekli sistem donanımına sahip olmayan bir bilgisayara sahipsiniz! Bir de ayarlarını gaza gelmeden sizin sisteminize uygun olacak şekilde düzenlemediğiniz için bu türlü donma sorunları ile karşılaşıyorsunuz.

FPS: Frame Per Second / Saniyelik Görüntü Sayısı ya da daha anlaşılır bir dil ile 1 saniyede işlenen görüntü sayısı! Görüntü sayısı diyoruz çünkü aslında video diye bir şey yoktur! Sadece ardı arkasına eklenmiş fotoğrafların hareketi vardır. Ve her bir saniyeye sığdırılan görüntü sayısı ne kadar fazla ise o kadar iyi…

Valorant fps drop sorunu

Sorunların çözümüne dair satırlara geçmeden önce Valorant oyunu için istem gereksinimleri nelerdir birlikte göz atalım.

  • 4GB Ram,
  • 64 Bit işletim sistemi,
  • HD destekli ekran kartı,
  • (6MB Önbellek, 3.00 GHz, 1333 MHz FSB)özelliklerine sahip Intel Core Duo E8400 ile bu oyunu en düşük seviyede oynayabilirsiniz.

Ancak! Bu ve benzeri sistemlerinize uygun ayarları hem oyun içerisindeki çözünürlük ayarlarından,  hem de bilgisayarınız üzerinden ayarlamalar yapmalısınız. Bu ayarlardan oyun içerisindeki Valorant Çözünürlük Ayarlarını düşürme konusunu size paslarken, bilgisayarınız üzerinden yapılacak birkaç ipucunu da sizlere biz yazalım.

Öncelikle Valorant oyunun .EXE dosyasının (masaüstündeki kısayolu değil) asıl dosyasını disk içerisinde bularak;

> Sağ Tıklayıp > Özellikler > Uyumluluk > TAM EKRAN İYİLEŞTİRMELERİ DEVRE DIŞI BIRAK özelliğini tıklayarak aktifleştiriyoruz.

Valorant fps drop sorunu

Bu özelliği aktif ederek sisteminize ağır gelecek anlık görüntü iyileştirmeleri ve buna bağlı olarak gerçekleşecek donmaları bir nebze daha engellemiş olacaksınız. Elbette sisteminizin özelliklerine bağlı olarak bu yapılanların işe yaramaması da mümkün. Yukarıda belirttiğimiz Valorant Sistem Gereksinimleri ile bilgisayarınızın özelliklerini kıyaslamanızda yarar var. Bu arada donma sorunlarına sebep her ne kadar ekran kartı gibi görülse de bu sorunun bir diğer ayağı da RAM ve işlemci Cache belleğinin boyutlarıdır. Bu sebeple Valorant oynamadan önce arka plandaki uygulamaları kapatmanız gereklidir.

Valorant FPS drop sorunu yazımızın sonuna geldik. CS:GO Faceit ile ilgili sorularınız için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı