Java

Java dili 1996 senesinde Sun Microsystems mühendisliğini yapan James Gosling tarafından oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir dildir. Platformdan tamamen bağımsız olarak çalışmaktadır. Ayrıca çok işlevli ve yüksek performanslı adım adım işletilen bir yazılım dilidir. Java dilini tam olarak anlayabilmek için onun geliştirime sebebini, onu nelerin şekillendirdiğini ve geliştirilmesiyle birlikte devraldığı mirası tam olarak bilmemiz gerekir. Zamanında meydana gelen problemlere çözüm üretmesi amaçlı geliştirilen bir dildir. Henüz yazılım dillerinin bu kadar gelişmediği dönemlerde platformdan bağımsız bir şekilde işleyen programlama diline ihtiyaç duyuluyordu. Bu sebeple Java programlama dili geliştirilerek bu ihtiyaç giderildi. Java dilinin geliştirmesiyle birlikte her platformla uyumlu bir şekilde çalışabilen programlama dili eksikliği giderildi.

Genel manada Java dili kolay bir şekilde öğrenilmektedir. İşin uzmanları Java’nın öğrenim sürecinin kolay olduğu yönünde açıklamalar yapmaktadır. Java programlama dili kullanıcı dostudur, ayrıca hızlı bir uygulama geliştirme aracıdır.

Java dili nesneye yönelik bir dildir. Nesneye yönelik bir programlama dili olduğundan dolayı bütün yazılım sınıfları nesneler üzerinden yürütülmektedir. Sınırlar ise nesnelerin tanımlandığı kod parçalarıdır. Yazılım dili olarak C++ programlama diline benzemektedir. Java yazılım diliyle yazılmış yazıları derleyebilmek için sınıf ismi ile birebir aynı isme sahip olan dosya adına sahip olunmalıdır.

Java dili dünya üzerinde çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Süper bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, oyun konsollarında, veri depolama merkezlerinde, internette ve hatta cep telefonlarımızda bile Java programlama dili bulunur. 2020 verilerine göre dünya üzerinde dokuz milyon Java geliştiricisi yer almaktadır. Java dili geliştiricilerin tercih ettiği bir numaralı dil olarak bilinmektedir. Kurumsal şirketlerin bilgisayarlarının yüzde doksanında Java uygulaması yer almaktadır. Dünya üzerinde üç milyar telefonda bulunmaktadır.

Java, gördüğünüz üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Birçoğunuz cep telefonunda Java olduğundan bile habersizdir. Ayrıca android uygulama yapmak için Java programlama dilinin bilinmesi şarttır. Android işletim sistemi Java programlama dilinin yazılım çekirdeğinden oluşturulmuştur.

Java programlama dilini çok iyi bilen bireyler dünyanın birçok yerinde rahatlıkla iş bulabilirler. Java dilini öğrenmek kolaydır. Kolay öğrenilebilinmesinin sebebi basit mantıkta bir programlama dili olmasından dolayıdır. Java programlama dili ile yazılan uygulamalar, her türlü platform üzerinde rahatlıkla çalışabilmektedir. Yani programlama dili öğrenmek isteyen bireylere tavsiye edebiliriz.

Java  Bilmenin Faydaları Nelerdir?

-Java ile diğer programlama dillerine kıyasla çok daha kolay bir şekilde kod yazabilirsiniz.
-Java’yı çok iyi bilen kişiler çok rahat bir şekilde iş bulabilme olanağına sahiptirler. Ayrıca ücretleri standartın oldukça üzerindedir.
-Güvenli bir yazılım dilidir. Uzun seneler süresince sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Sistemlerinize asla zarar vermez.
-Java programlama dili ile istediğiniz özellikte Android uygulamalarda geliştirebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı