Python

Python programlama dili 1990 senelerinin başlarında Hollanda’nın Amsterdam eyaletinde Guido Van Rossum tarafınca geliştirilmeye başlanmış bir yazılım dilidir. Python programlama dili zannedilenin tersine adını piton yılanından almamıştır. Dilin geliştiricisi olan Guido Van Rossum’un çok beğendiği Monthy Python adlı komedi grubundan esinlenerek geliştirdiği programlama diline Python adını vermiştir. Python etkileşimli, nesne yönelimli, modüler, yorumsal ve yüksek seviyeli bir yazılım dilidir. Yazılım dilleri insan mantığı ve makine mantığı arasında bir köprü görevini görmektedir. Python projeleri, Python kodları ile Python öğrenebilirsiniz.

Bir programlama dilinin makine mantığına daha yakın olması makine üzerinde çok daha verimli çalışabilmesine neden olur. Fakat makine mantığına yaklaşmak için insan mantığından uzaklaşmak gerekir. Hal böyle olunca da programlama dilinin öğrenilmesi insanlar için zor olabilmektedir. Eğer bir yazılım dili ne kadar makinelerin mantığından uzaklaşıp insanların mantığına doğru yakınlaşırsa yüksek seviye yazılım dili olarak isimlendirilir. Python’da bu yüzden yüksek seviye dil olarak bilinmektedir. Ayrıca birçok programlama diline nazaran öğrenilmesi çok kolaydır. Python örnekleri, Python kodları ve Python projeleri ile Python öğrenebilirsiniz.

Python dili ile ihtiyaç duyduğunuz birçok işi, pek az sayıda kod satırı ile yapabilmeniz mümkündür. Veri analizi, masaüstü uygulamaları, görselleştirme uygulamaları ve web uygulamaları gibi pek çok programı Python programlama dili sayesinden rahatlıkla yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca Python programlama dili hakkında internet üzerinde birçok bilgi kaynağı bulunduğu için öğrenmeniz pek zor olmamaktadır. Videolu anlatımlar, görsel anlatımlar, infografikler ya da yazıya dökülmüş birçok bilgi kaynağı sayesinde Python yazılım dilini profesyonel düzeyde rahatlıkla öğrenebilmeniz mümkündür.

Python programlama dili yorumsal bir dildir. Yani C++ ve C gibi yazılım dillerinin tersine derlenmeye gerek duymadan sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Hal böyle olunca da Python yazılım diliyle çok daha kolay bir şekilde program geliştirilebilmektedir. Python programlama dili ile herhangi bir programı yazarken ihtiyaç duyabileceğiniz veri yapıları ve fonksiyonlar hazır halde sizlere sunulmaktadır. Bu nedenle öteki programlama dillerinde olduğu gibi var olan sorunu çözebilmek için en ince detayına kadar tasarım yapmanıza gerek olmadan sizlere sunulan altyapı ile çok daha hızlı şekilde programlarınızı yazabilmeniz mümkündür.

Python yazılım dili basit bir söz dizimine sahiptir. Bu yüzden program yazmaktan keyif alabilirsiniz. Tüm programlarınızı rahatlıkla, zorlanma olmadan yazabilirsiniz. Ayrıca Python programlama dilini kullanarak yazılan tüm programları çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Python programlama dili az kod ile birçok işlem yapmanızı sağlar. Python yazılım dili güçlü bir dildir. Hemen hemen her platformda çalışabilme özelliğine sahiptir.

Python yazılım dili kullanıcılarına sunduğu birçok avantaj ile dünya genelinde ilgi odağı olmaktadır. Günümüzde devasa firmalar (Youtube, Google gibi) Python programlama dilini güncel olarak kullanmaktadır. Python programlama dilinin geliştiricisi Guido Van Rossum 2012 senesine kadar Google’da çalışmıştır. Ardından Dropbox firmasına çalışmak için giriş yapmıştır.

Siz de yazılım öğrenmeye yazılım hakkında bilgi edinmeye karar verdiyseniz yazilimaktif.com’a girerek yazılım hakkında daha fazla bilgi edinebilir eğitimleri ve örnekleri izleyerek yazılım öğrenebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı