Oyun

CS:GO VAC Ban Nedir?

VAC, ‘Valve Anti-Hile’ sisteminin İngilizce kısaltmasıdır. Kullanıcıların bilgisayarlarına  kurmuş olduğu hileleri tespit edebilmek için kullanılan bir sistemdir. Bir kullanıcı hile yazılımı olan bir bilgisayar kullanıyor diyelim. Ve bu bilgisayardan VAC korumalı bir sunucuya bağlanırsa, VAC hile sistemi kullanıcıyı ileride VAC korumalı sunucularda oynamasını engeller. CS:GO VAC ban nedir sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

VAC Ban Korunma Yolları

  • Sadece güvendiğiniz bilgisayarlardan VAC korumalı sunuculara bağlanın. Eğer Steam’e bağlandığınız veya kullandığınız bilgisayarda hile olup olmadığından emin olamıyorsanız kesinlikle VAC korumalı sunucularda oyuna girmeyin.
  • Özel görünümler ve skinler gibi oyun içinde değişiklik yapan dosyaları yüklerken son derece  dikkatli olun. Yalnızca çok  güvenilir kaynaklardan içerik indirin. Hile kullanan insanlar, ara sıra başkalarının yasaklanmasına neden olmak için hilelerini çeşitli yollarla gizlerler.
  • Kendinizi nasıl koruyabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi ve öneri almak  almak için Valve SSS bölümünü ziyaret edebilirsiniz.
  • Valve’ın hile politikaları ve tüzel kişiliği hakkında  daha fazla öneri ve bilgiye Steam Abonelik Sözleşmesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

CS:GO VAC ban sebepleri

Steam’de Valve’nin yaptığı açıklamaya göre aşağıdaki maddeler ban riski taşımaz.

  • Sistem donanımı yapılandırmaları
  • Ekran kartı sürücülerine benzeyen, güncellenmiş sistem sürücüleri

Steam’de VAC ban yediyseniz ve sonrasında gelen bildirimde bir yanlış anlaşılma sonucu yasaklandığınızı düşünüyorsanız Steam Destek ile iletişime geçebilirsiniz.

Hatalı CS:GO VAC Ban Durumları

Peki ya gerçekten hile kullanmadan yasaklandıysanız, “banım kalkmaz mı?  Hiç mi bir şansım yok?” diyorsanız, VAC sistemindeki bir yanlışlık yüzünden ban yediyseniz, oyundaki banınız yanlışlık giderildikten sonra yüksek ihtimalle geri açılıyor. Daha önce böyle bir olay yaşandı ve Valve Anti Hile ekibi Reddit üzerinden resmi bir duyuru yaptı. Ardından yanlışlıkla Valve kaynaklı bir hata sonucu ban yiyen oyuncuların banları kaldırıldı.

VAC banlar bilgisayarınıza değil  telefon numaranıza uygulanır. Yani birden fazla hesabınız varsa ve her hesapta aynı telefon numarasını kullanıyorsanız ve bu hesapların birinden  VAC ban yerseniz bu telefon numarasını girdiğiniz tüm hesaplarda VAC ban yersiniz. Ancak bu kıstas tüm oyunlarda geçerli değildir. Tamamen oyun geliştirici ekibin insiyatifindedir.

CS:GO VAC ban ile ilgili genel bilgiyi anlattık. CS:GO Wallhack kodu ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Daha iyi bir oyun deneyimi içi CS:GO kan izi silme yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı