Teknoloji

Google Duplex Ne Zaman Çıkacak?

Yapay zekayla ilgili pek çok çalışma yürüten ve ciddi yatırımlar yapan Google’ın yapay zekanın geldiği son noktayı gösteren Google Duplex, hayatımızı ciddi anlamda değiştirmeye geliyor. Peki Google’ın bu teknolojisi ne zaman gelecek ve ilk etapta kimler kullanabilecek?

Google’ın geliştirici konferansında duyurduğu ve büyük yankı uyandıran Duplex özelliğinin nasıl çalıştığına göz atıyoruz. Google’ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu ve büyük çağrı merkezleri tarafından da büyük ilgiyle karşılanan Duplex’in nasıl çalıştığı belli oldu. Hem kişisel kullanımlar için hem de kurumsal firmalara hizmet verecek olan Duplex, derin öğrenme metodu ile sesi görüşmeler gerçekleştirebiliyor.

Gelen haberlere göre Google Duplex, önümüzdeki aydan itibaren kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Yeni dijtial asistanın faydalarından ilk olarak ise kuşkusuz Google Pixel 3 sahipleri yararlanacak. Google’ın henüz bu hafta tanıttığı Pixel 3 ve Pixel 3 XL ile kullanıma sunulacak olan Google Duplex, ayrıca yeniliklerle de gelecek.

Yeni bir arama ekranı özelliğini de Google Duplex’e ekleyen Google, istenmeyen aramaları direkt reddedecek, dönemediğiniz çağrılara uygun yanıtlar verecek ve ayrıca ek seçenekler de getirecek. Bunlar arasında sizin yerinize rezervasyon yaptırmak da dahil. Duplex, yeni özellikler getirmesiyle, şu anda Google için aslında deneysel bir platform rolü üstleniyor. Duplex, Pixel 3 ile kullanıcılara sunulduktan sonra, alınan geri bildirimlerle daha fazla gelişecektir.


Google Duplex'in neler yapabileceği sizi şaşırtacak.

Burada en önemli nokta, karşıdakinin gerçek bir kişiyle konuştuğunu hissedecek kadar doğal görüşmelere girilmesi. Yukarıdaki videodan da gördüğünüz üzere Cafe Istanbul isimli bir restoranda rezervasyon yaptırmak isteyen bir kişi, Google Asistan uygulaması ile gereken bilgileri iletiyor. Bundan sonrası Google Duplex’in işi: İlgili mekanı arayan Google Duplex, rezervasyonu sizin yerinize gerçekleştiriyor.

Son aşamada Google Asistan, sizi rezervasyonu yapacağını iletiyor ve 15 dakika içerisinde rezervasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda bilgilendiriyor. Bu aşamaya gelene dek Google Asistan’a sesli yerine yazılı komut vererek de zamandan tasarruf edebilmeniz mümkün. Öncesinde size yakın, puanı yüksek, fiyatları düşük gibi birçok farklı opsiyonla restoran da bulabileceğiniz için toplamda kazandığınız zamanı siz hesap edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı