PythonYazılım

Python Yeni Başlayanlar İçin Örnek Projeler

Python programlama dilinde yeniyseniz ve kendinizi geliştirmek için örnek projeler arıyorsanız bu yazı tam olarak sizi ilgilendiriyor. Python örnek projeler ile keyifli uygulamalar geliştirerek algoritma mantığınızı rahat bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Oyun Yapımı

Python dili ile basit oyunlar geliştirebilirsiniz.

Sitemizde yer alan bazı basit örnek oyunlar (oyunların üzerine tıklayarak sayfamızda yer alan kodların sayfasına ulaşabilirsiniz.)

Sayı tahmin oyunu

Sayı tahmin oyununun mantığı bilgisayarın belirlediği 1-100 arasındaki bir sayıyı tahmin etmek. Oyunumuzda random ve time modüllerini, if-else yapısını ve while döngüsünü kullanacağız.

Amiral battı oyunu

Amiral battı oyununun mantığı bilgisayarın belirledeği gemilerin konumlarını tahmin ederek onları bulmak. Random modülü, diziler, if-else, while ve fonksiyonları kullanarak  bu son derece keyifli oyunu kodlayabileceğiz.

Taş, kağıt, makas oyunu

Hepimizin bildiği taş, kağıt, makas oyununu bilgisayara karşı oynacağımız bir oyun tasarlayacağız. Yine random modülü, diziler, if-else ve while döngüsü kullanarak  oyunumuzu kodlayacağız.

Oyunların mantığı son derece basittir. Neredeyse hepsinde aynı yapıları kullandık ama yapıların mantığını böyle keyifli oyunlar yaparak daha kolay öğrenebilirsiniz. Ayrıca oyunlara istediğiniz özellikleri ekleyebilir ve onları geliştirebilirsiniz.Basit Programlar

Sitemizde yer alan bazı basit örnek programlar (programların üzerine tıklayarak sayfamızda yer alan kodların sayfasına ulaşabilirsiniz.)

Hesap makinesi

Genelde yeni başlayanların ilk geliştirdiği programdır hesap makinesi. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini gerçekleştirebileceğimiz hesap makinemizde sadece if-else yapısını kullanarak oldukça basit bir şekilde programımızı kodlayabiliriz.

Aşk ölçer

Aşk ölçer ile sevdiğiniz kişi ile aranızdaki aşkı ölçebilirsiniz 🙂  if-else yapısının yanında len() ve round() fonksiyonlarının da kullanımını görebileceksiniz.

Yazı yazma hızını hesaplayan program

Datetime modülünü kullanarak  cümleyi ne kadar sürede yazdığınızı ve saniyede yazabildiğiniz harf sayısını gösteren basit bir program.

Vücut kitle indeksi hesaplayan program

Kullanıcıdan aldığımız boy ve kiloyu vücut kitle indeksi hesaplama formülüne uygularak kullanıcının vücut kitle indeksini hesaplayan basit bir program.

Oldukça basit olan bu örnekleri yine geliştirebilir ve daha farklı uygulamalar yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak yazı yazma hızını hesaplayan programda bir cümle belirleyin ve kullanıcıdan onu girmesini isteyin, yazdığı süreye göre ona bir puan verin.

Bu tarz ufak geliştirmeler ile programlama mantığını daha da geliştirebileceksiniz ve daha fazla keyif alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı