Teknoloji

Teknoloji kelimesi esasında Yunancadan gelmektedir. Yunanca dilinde bilmek ve sanat kelimelerinin birleşmesi sonucu teknoloji sözcüğü oluşmuştur. Bilimin günlük insan hayatına aktarılmış haline teknoloji diyebiliriz. Bilimi gelişim sağlayabilmesiyle beraber faaliyete geçirilen çalışmalar sayesinden teknik açıdan sağlanan gelişmeler teknoloji olarak belirtilebilir. İnsanoğlunun keşfettiği bilgiler sayesinde teknoloji hızla gelişimine devam etmektedir. Bilimin ilerlemesi teknolojinin de ilerlemesi demektir. Yani bilim ve teknoloji ayrılmaz bir ikilidir.

Teknolojik araçların ve bir takım teknik cihazların üretilmesiyle birlikte gelişim çağına girmeye başlamıştır. Daha önceleri teknoloji kelimesi uygulamalı sanatları tanımlanmasında kullanılmaktaydı. Günümüzde ise ilerlemeyi tanımlamak manasında kullanılmaktadır. Teknolojinin hayatımızdaki yerine bakarsak, teknolojinin son bulması için insanlığın yok olması gerekmektedir. Teknolojiler tamamen insana bağlıdır.

Teknolojinin insan hayatına yararları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Mesela bilgiye ulaşmak konusunda teknolojiyi kullanırız ve çok hızlı bir şekilde aradığımız bilgiye ulaşım sağlayabiliriz. Sadece bilgiye ulaşım konusunda değil. Ulaşım konusunda pek çok kolaylık sağlamaktadır ya da hastalık tedavilerinde teknoloji kullanılmaktadır. Hatta birçok insan şu an hayatta olmasını tamamen teknolojiye borçludur. Kısacası teknolojinin insanoğluna muazzam boyutlarda zaman kazandırdığı bir gerçek. İletişim konusuna gelirsek, sanırım hemen hemen herkesin teknolojinin ne olduğunu burada çok iyi bir şekilde anladığını varsayıyorum. İletişim teknolojisi ile uzağı yakına getirmek mümkündür. Telefon ile saniyeler içerisinde kilometrelerce uzaklıktaki herhangi birine ulaşabiliriz. Bu örnek ile teknolojinin insana kazandırdığı zamanın ne kadar çok olduğunu benimseyebiliriz.

Teknolojinin gelişmesi ile çalışma yerlerindeki insanların hayat standartları çok daha rahat bir hale gelebiliyor. Teknolojiye önem veren kurumsal şirketlerin çalışan motivasyonları, verimliliği ve büyüme oranları büyük bir artış göstermektedir. Teknoloji ile pandemi süreci gibi durumlarda insanların evden dışarıya çıkmadan işlerini yapabilmesine olanak sağlıyor. Teknolojinin çocuğu olarak bilinen yapay zeka, büyük bir hızla gelişimini sürdürmektedir. Yapay zeka sistemi henüz tam olarak faaliyete geçirilmemiş bir teknoloji ürünü olsa da, şu anda bile sağlık sektörüne sağladığı faydaları saymakla bitmiyor. Yapay zeka ile insanoğlunun tüm hayalleri gerçekleşebilecektir. Yapay zeka ile insanların iş yükünün büyük oranda hafiflemesi de hedef alınmıştır.

Eğitim hayatlarımızda da teknoloji büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde eğitimi sürdüren bireylere yardımcı olabilmek adına birçok teknolojik cihazlar sunulmaktadır. Teknolojik cihazlar eğitim hayatında ciddi bir öneme sahiptirler. Günümüzde eğitim konusunda teknoloji ile uzaktan eğitim hizmeti sağlanmaktadır. Ancak faydaları olduğu kadarda zararları yok değil. Psikolojik ve fizyolojik yönden zararları olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Psikolojik yönden kötü etkilerinden birisi izolasyon olarak bilinmektedir. Günümüzde sosyal medya adı altında faaliyet veren siteler aslında insanların bir araya getirilip sosyalleşmesi amacı ile kurulmuştur. Fakat bu durum bazı bireylerde ters tepkiye neden olabiliyor. Yani sosyal medyayı fazla kullanan kişilerde asosyal kişilik bozukluğu meydana gelebiliyor. Ayrıca bağımlı olabilme durumları da olabiliyor. Bu sebeple orantılı bir şekilde kullanmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Başa dön tuşu
Kapalı