Php

Web tasarım sektöründe önemli bir konuma sahip olan PHP programlama dili, esasında günümüzde olan internet sitelerinin içeriklerinin kontrol edilebildiği yönetim panelini dinamik bir yapıda kullanılması olanak sağlıyor. Bu sebeple bilgisayar yazılımcılarının en çok tercih ettiği yazılım dilleri arasında bulunan PHP, sizlerin sürekli olarak giriş yaptığınız internet sitelerinin arkasındaki kahraman yazılım dillerinden birini oluşturuyor. PHP; nesne yönelimli ve web tabanlı bir yazılım dilidir. PHP kelimesinin açılımı ise; Personel Home Page’dir. Türkçe anlamıyla; kişisel anasayfa olarak bilinmektedir. Ancak günümüzde Hypertext Preprocessor terimi ile kullanılmaktadır. Bu yazılım dili sayesinde kendi kendine kontrol etme kabiliyeti olan dinamik web siteleri oluşturmak mümkündür. 1995 senesinde hayata gözleri açan PHP yazılım dili, günümüzde geliştiriciler tarafından hala geliştirilmeye devam edilmektedir.

Bu yazılım dili server tarafından çalışabilen bir yazılım dili olduğu için, yani web sunucusunda çalışabildiği için kullanıcılara çok fazla kolaylıklar sağlamaktadır. Bu yazılım dili sayesinde dosyalar ve veri tabanlarıyla çalışmak veya görüntüleri değiştirebilmek çok daha basit hale gelmektedir. Genel manada yazılım dillerinin birçoğu sunucu tarafında çalışabiliyor olsa da Javascript ve benzer yazılım dilleri, tarayıcı üzerinde çalışmaktadır. Bu yazılım dilinin kendine has kullanıcı dostu özellikleri olması sebebiyle, bu özelliği sayesinde en çok tercih edilen yazılım dillerinden birisinin olması konusunda büyük rol oynamaktadır. Açık kaynak kodlu bir yazılım dili olması sebebiyle, geliştirilebilmesi için herkes katkıda bulunabilmektedir. Bu yüzden sürekli olarak gelişen bir yazılım dilidir. Linux tabanlı çalışabilen PHP programlama dili, tüm sunucularda ve sanal sunucularda sıkıntısız bir şekilde rahatça çalışabilmektedir.

Php faydaları arasında açık kaynaklı olması ve tüm geliştiriciler tarafından geliştirilebilir olması nedeniyle, bu yönüyle diğer yazılım dillerine kıyasla kendini tercih ettirmeyi başarıyor. Çünkü bu sebeple geliştiriciler kaynak kod konusunda herhangi bir zorluk yaşamıyorlar. Buna örnek olarak twitter ve Google gibi platformların API destekleri sayesinde kendi bilgilerini rahatça kullanılabilinmesi konusuna değinebiliriz. Bunların yanı sıra yardımcı sınıfların da katkılarıyla birçok dosya formatı rahatlıkla okunabiliyor. Ayrıca bu okunabilen bu dosyalar üzerinde işlem yapılabiliyor.

PHP programlama dilini kullanarak Github platformu üzerinde birçok geliştirici bir araya gelebiliyor. Bu sebeple kapsamlı ve yepyeni projeler faaliyete geçirilebiliyor. Ayrıca bu geliştirme sürecinde geliştirmek istedikleri projeyi yaparken yeni fikirlerde oluşabiliyor. Yani sadece tek bir proje değil, geliştiricilerin bir araya gelmesiyle birçok proje ortaya çıkabiliyor. PHP programlama dili ile ilişkili bir bağımlılık yönetici aracı görevini üstlenen Composer de, PHP yazılım dilinin kullanıcılara sunduğu birçok yararı içermektedir. Çünkü Composer sayesinde PHP programlama dili ile geliştirilen projelerde ihtiyaç duyulan kütüphanaleri ve sınıfları kurmak basit hale geliyor. Bu araç içerisinde bütün veriler JSON olarak saklanmaktadır. Bu aracı kullanarak tüm sınıflar ve tüm paketlerin çok rahat bir şekilde ve otomatik olarak yüklenmesi sağlanıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı