C

C

C dili; 1972 senesinde Amerikalı Ken Thompson vDennis Ritchie tarafından oluşturulan bir programlama dilidir. Bu programlama dilinin oluşturulma amacı ise Unix altyapılı sistemlerin gelişmesi konusunda katkı sağlamaktı. Çağımızda neredeyse bütün işletim sistemleri tarafından kullanılan bir programlama dilidir. Ayrıca uygulamalar yazmak içinde kullanılmaktadır. C dili orta düzey dil kategorisine girmektedir. Düşük düzeydeki programlama dillerine kıyasla daha iyi anlaşılmaktadır. Yüksek düzeydeki programlama dillerine göre ise çok esnek bir dil olarak bilinmektedir.

C programlama dili modüler bir dildir, diğer dillere oranla oldukça popüler ve güvenilir bir dildir. Verimli ve birçok platform ile uyumlu olarak çalışabilme ayrıcalığına sahiptir. Ayrıca interaktif bir programlama dilidir.

C dili düşük seviyeli dillere kıyasla daha anlaşılır, çok yüsek seviyeli dillere göre fazla hafif kalan bir programlama dili olması nedeniyle orta seviyeli programlama dilleri arasında bulunmaktadır. C programlama dili makine diline yakın olması nedeniyle hem uygulama geliştirme alanında kullanılır, hem de donanıma hitap eder. C programlama dili ile bilgisayara daha fazla hakimiyet sağlanır.

Bilgisayarların ilk zamanlarında kullanımı bir hayli zor olan assembly ve makine dilleri kullanılmaktaydı. Makine dili ilk geliştirilen programlama dili olma özelliğine sahiptir. Makine dilinde bütün komutlar bir ve sıfırlardan oluşmaktadır. Tüm talimatlar ayrıntılı bir halde tanımlanır ve 2 tabanlı sayı sistemi kullanılarak kodlama işlemi gerçekleştirilir. Bu dillerin kullanımı ciddi anlamda çok zordur. Makine diline en yakın olan dillerin tamamı düşük seviyeli programlama dili diye tanınmaktadır.

Bir de yüksek seviyeli programlama dilleri vardır. Bu dillerin öğrenilmesi, yazılıp uygulanılması düşük seviyeli dillere kıyasla daha kolaydır. Bu diller düşük seviyeli dillere göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu tarz yüksek seviyeli dillerde yazılan programların tamamı makine diline çevrilmesi zorunludur.

Son olarak çok yüksek seviyeli programlama dilleri vardır. Bu diller kullanıcılar için oluşturulmuştur. Bu diller bilgisayar kullanıcılarının bilgisayara ne yapılacağını belirtmelerine imkan vermektedir.

C dili oldukça esnek bir yapıya sahiptir. C sayesinde birçok uygulama geliştirebilmeniz mümkündür. C programlama dili ile hesaplama kolaylaştırmaları yapılabilir, driver yazılabilir, robot yapılabilir, gömülü sistemler kodlanabilir, işletim sistemi yazılabilir, grafik ve oyun gibi birçok şey yazılabilir.

C dili öğrenmek bize ne gibi bir katkı sağlar derseniz; Diğer bütün programlama dillerini çok daha kolay bir şekilde öğrenebilmenizi sağlar. Hatta bazı programlama dilleri C diline dayanmaktadır. Örneklendirelim; C programlama dilini biliyorsanız, C++ dilini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Java programlama dili de C ve C++ dillerine dayandığı için Java dilini de kolaylıkla öğrenebilmenizi olanak tanır.

Bilgisayarın çalışma mantığını kavramanızda fayda sağlar. Bu saye de bilgisayarınızı tam anlamıyla en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca açık kaynaklı projelerde çalışma şansı elde edersiniz. Günümüzde birçok yazılım C programlama dili tarafından desteklenmektedir.

Başa dön tuşu
Kapalı