Teknoloji

İnternet Ansiklopedisi Wikipedia’ya Erişim Yasağı Kaldırıldı!

Wikipedia 29 Nisan 2017’de erişime kapatılmıştı. Geçen hafta AYM “hak ihlali” olduğuna karar verdi. Kararın gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlanırken vatandaşlar “Wikipedia açıldı mı? Ne zaman açılacak?” sorularına cevap arıyordu ki az önce Wikipedia’ya erişim 15 Ocak 2020 saat 22.30’da açılacak. Wikipedia yeniden bizlerle.
wikipedia açılıyor
                                                      Anayasa mahkemesi geçe hafta “Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı” belirtti. Bu karar sonrası Wikipedia‘nın ne zaman açılacağı merak konusu olurken hak ihlali sayan kararın gerekçesi bugün Resmi Gazetede yayımlandı.  Bu gelişmenin ardından “Wikipedia ne zaman açılacak?” sorusu gün boyu soruldu. WIKIPEDIA YASAĞI KALDIRILDI. Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıkladı. Karar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ulaşınca Wikipedia açılacaktı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İnternet Daire Başkanlığı, çalışmaların sürdüğü ve resmi açıklama yapılacağını açıkladı. Az önce Wikipedia’ya erişim yasağı Ankara 1’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırıldı.

WIKIPEDIA Nedir?

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır. “ERİŞİMİN ENGELLENMESİ İSTİSNAİ BİR YOL”. AYM kararında, 5651 sayılı Kanuna göre internet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine karar verilmesinin ivedilikle müdahaleyi gerektirecek hâllerde işletilmesi gereken istisnai bir yol olduğu kaydedilerek, Wikipedia’ya erişim bu istisnai yol işletilerek engellenmiş; ancak idari makamlarca ve derece mahkemelerince anılan söz konusu madde kapsamında yapılan müdahalelerde gözetilmesi gereken hususlar değerlendirilmemiştir.

Erişimin engellenmesi kararına konu URL adreslerinde yer alan yayınların içeriği ile sınırlama sebebi arasındaki ilişki ortaya konulamadığı gibi gecikmesinde sakınca bulunan bir durumun varlığı da gösterilememiştir” tespitinde bulunuldu. ‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE ORANTISIZ BİR MÜDAHALE’. Kanunun izin verdiği müdahale sebeplerinin somut bağlantılar kurulmadan keyfiliğe yol açıldığı izlenimi oluşturacak şekilde geniş yorumlanmasının kişilerin hukuki durumlarını belirsizleştirdiği ve kuralı öngörülemez hâle getirdiğine dikkat çekildi. Kararda şöyle denildi:

*Bu durumun oluşturacağı caydırıcı etki de başvurucularla birlikte aynı özgürlüğü kullanmak isteyen geniş kitlelerin ifade özgürlüğü üzerinde yaygın ve ağır bir baskıya neden olur.

*Başvuru konusu olayda da erişimin engellenmesi kararının ardından bağımsız, gönüllü Wikipedia editörleri tarafından karara konu maddeler üzerinde kapsamlı değişiklikler yapılmış, maddeler daha tarafsız ve özenli bir üslupla yeniden kaleme alınmaya çalışılmış, güvenilirliği düşük bulunan ve doğrulanamayan bazı içerikler ve bu içeriklerin alıntılandığı kaynaklar çıkarılmıştır.

*Bu kapsamda Türkiye’nin radikal oluşumlara destek verdiğine ilişkin iddiaların önemli bir kısmı da silinmiştir.

*Wikipedia’ya erişimin Türkiye’den engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişme hakkını da sınırlandırmıştır.

*Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde başvuruya konu internet sitesine erişimin engellenmesi şeklindeki kısıtlamanın zorlayıcı bir nedene dayandığının ilgili ve yeterli bir gerekçe ile gösterilemediği sonucuna varılmıştır.

*Mevcut durumda erişimin engellenmesi tedbiri sürekli hâle gelmiştir.

*Bu şekilde süresiz hale gelen kısıtlamaların, internet sitesinin tamamına erişimin engellendiği de dikkate alındığında, ifade özgürlüğü üzerinde orantısız bir müdahale teşkil edeceği açıktır.

*İfade özgürlüğüne yapılan söz konusu müdahalenin demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. AYM’nin gerekçeli kararının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na ulaşmasıyla sitenin erişime açılması bekleniyor.

 

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-flas-karar-wikipedia-acilacak-6122875

 

Site teması seçerken dikkat edilmesi gerekenler için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı