Teknoloji

Site Teması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web sitesinin en önemli unsuru temadır. Güzel bir tema ile her şey çok güzel olabilir. Güzel bir temada hangi özelliklerin aranacağını ise yazımız sayesinde öğrenebileceksiniz. Sitelerde tema seçerken dikkat edilmesi gerekenler, WordPress alt yapısını kullanarak yeni site açacak veya tema değiştirecek kişilerin aklında büyük bir soru işareti olarak barınır. “Tema seçerken nelere dikkat edilmeli?”, “Hangi analizler yapılmalı?” ve daha bir çok ayrıntıyı yazımızda bulabilirsiniz. Tema seçimi ile ilgili bir sorunuz varsa yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

1.Siteye Uygun Tema Seçimi

Temayı seçerken göz önünde bulundurmamız gereken ilk şey uygunluk. Sitemizin kategorisi ne, sitemiz ne üzerine olacak önce buna karar vermemiz gerekiyor. Örneğin sitemiz fotoğrafçılık üzerine olacaksa temamız da buna benzer olmalı. Fotoğrafçılık sitesinde ticaret teması kullanırsak hoş durmaz. Güzel ve şık tema seçimleri kullanıcın sitede durma zamanını doğrudan arttırır.

2. Mobil Uyumlu Tema Seçimi

Günümüz dünyasında pek çok kişi bilgisayardan çok telefon ile zaman geçirmekte. İnternette arama yapacakları zaman telefondan hızlı bir şekilde araştırabiliyor. Bu doğrultuda temanın mobil uyumlu olması gerekiyor. Mobil uyumlu olmayan temalarda yazılar tam okunmayabiliyor, görsel ekrandan taşabiliyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için tema satın almadan önce özelliklerini iyice kontrol etmeliyiz.

Tema seçiminin önemi

3.Hızlı Tema Seçimi

Seçeceğiniz temanın hızlı olması kullanıcılar için önemlidir. Sitelerde yaşanan performans düşüklüğü genelde temalardan kaynaklanır. Seçilecek tema satın alınmadan performansını ölçmenin yolu yine bir önceki maddedeki gibi demo sayfasını analiz etmektir. Demo sayfaları genelde maksimum optimize yapılmış sayfalardır. Bu nedenle demo sayfalarını inceleyerek tema performansı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tema demo sayfalarını Google PageSpeed Insight, Pingdom Tools veya GTMetrix analiz araçlarını kullanarak tema performansınızı test edebilirsiniz.

4. AMP Standartlarına Uygun Tema Seçimi

Seçtiğiniz temanın AMP desteğinin olup olmadığını araştırmalı, mümkünse AMP desteği olan temaları tercih etmelisiniz. Türkiye’de %95 kullanım oranı ile en çok kullanılan arama motoru olan Google, mobil aramalarda AMP desteği olan sitelere öncelik vereceğini açıkladı. Bu nedenle temanızın AMP desteğinin olması büyük önem teşkil ediyor.

5. Sade Tasarımlı Tema Seçimi

Belkide kullanıcı gözünde en önemli kısım sade tasarımlı ve gözü yormayan renkte kullanılan temalardır. Tema seçimi yaparken mümkün olduğunda sade, gözü yormayan renkler ve yerleşimde temalar seçilmelidir.

Site trafiğinin nasıl arttırılacağına dair yazımızı okumayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı