Nasıl Yapılır?Teknoloji

Sitenin Organik Ziyaretçi Sayısı Nasıl Artar?

Tüm site sahipleri yazılarının okunmasını ister. Yazılarının okunması demek sitenin başarılı olduğunu gösterir. Site trafiği arttırma küçük yada büyük, blog yada minyonlara hitap edecek bir site girişiminde erişilmek istenilen başlıca hedeftir. Site trafiği arttırmak demek, kazanılacak potansiyel paranın miktarını arttırmak demektir. Bunu zaten hepimiz biliyor ve istiyoruz. Bu yazımızda size ziyaretçi sayısı ile ilgili püf noktaları anlattık. Ziyaretçi sayımız arttıkça Alexa sıralamasında da iyi yerlere gelebiliriz. Alexa sıralamasında nasıl daha iyi yerlere geleceğinizi öğrenmek için bu rehberimizi okuyabilirsiniz.

organik hit arttırma yöntemleri

1.Sitenin kategorisini iyi belirleyin.

Öncelikle sitenin ana konusunu iyi belirlemek gerekiyor. Örneğin ülkemizde okunan konular neler bunu anlamalıyız. Çünkü konunun ilgilendirdiği kişi sayısı arttıkça sitemizin iyi yerlere gelme ihtimali de artıyor. Sitemizin kategorilerini de iyi belirlemek gerekiyor. Siteyle alakasız kategoriler oluşturmak da sitemizin iyi yerlere gelmesini engeller. Örneğin oyun sitesinde siyasi haberler paylaşmak hoş durmaz. Yazılarınız siteyle alakalı olursa ziyaretçi sayısı da doğal olarak artış gösterir.

2.Trafik kalitenizi artırmak için SEO uyumlu doğru kelimeleri seçin.

Yazılarımızı oluştururken anahtar kelimelere önem vermeliyiz. SEO uyumlu ve yerinde anahtar kelimeler yazının kalitesini arttıracaktır. Size sıkça kullandığımız bir örneği göstereyim. HubSpot’a en çok trafik sağlayan anahtar kelimeyi tahmin edebilir misiniz?

“Photoshop’ta animasyonlu GIF nasıl yapılır[Ders]” gönderisindeki “gif nasıl yapılır” kelimesinden geliyor.

3.Rakiplerinizin anahtar kelimelerini iyi kullanın.

Anahtar kelime araştırması zorlu bir iş. Favori anahtar kelime araştırma yöntemimi açıklamak istiyorum: Rakiplerimizi yukarı çeken anahtar kelimeleri bulalım. Farz edelim ki yazılım ile ilgileniyorsunuz ve bu hobinizi paraya çevirmek istiyorsunuz. Online satış yoluyla yazılım kitapları satmaya karar verdiniz. “Yazılım kitapları satın al” dışında nasıl aramalar yapardınız? Rakiplerinizi analiz ederek birkaç dakika içinde harika fikirler edinebilirsiniz.

4.Potansiyel müşterilerinizin sorularını cevaplayın.

Yazılarınızı okuyan insanların kafasına takılan şeyleri cevaplamaktan çekinmeyin. Yazılarınıza gelen yorumları düzenli olarak takip edin ve ziyaretçilerinize yardımcı olun. Bu sayede sitenizde daha fazla zaman geçireceklerdir.

5.Yazılarınız Uzun olsun.

Yazılarınızı mümkün olduğunca uzun tutun. Kısa yazılar yazarak kullanıcıları aydınlatmanız zor olacaktır. Bir konuyu anlatırken kelimeden tasarruf yapmaya çalışmayın. Anahtar kelimeleriniz de tek bir kelime yerine tümce olsun. Bu sayede yazınızın üst sıralara çıkma ihtimali de artacaktır ve daha kolay bulunacaktır.

6.Eski içeriğinizi revize edin ve güncelleyin.

Zamanında çok okunan, üst sıralarda olan bir yazınız olduğunu düşünelim. Bir süre sonra Google’ın algoritmalarının değişmesiyle bu yazının alt sıralara doğru kayabilir. Diğer siteler daha etkileyici başlıklar kullanarak sizin önünüze geçebilir. Google güncellenmiş içeriği üst sıralara taşımaya bayılıyor. Bu yöntem birçok web site tarafından kullanılıyor. Birçoğu bu sırrını paylaşmayacaktır tabi ki. Örneğin 2018 yılında çok okunan bir yazınızın başlığına 2019 ya da 2020 eklerseniz çok daha fazla ziyaretçi çekecektir.

7.Site trafiğiyle ilgili bulduğunuz her tavsiyeyi körü körüne takip etmeyin.

Sitenizle ilgili dışarıdan tavsiye ve yorum almaya özen gösterin. İnsanların siteniz hakkında neler düşündüğü sizin için önemli olmalı. Ancak insanların her dediği doğru olmayabilir. Yapacağınız değişikliğin sonuçlarını düşünerek hareket edin. İnsanların her dediği doğru olacak diye bir kural yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı