Teknoloji

Moodle Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Moodle, özgür ve açık kaynak kodlu bir uzaktan eğitim sistemidir. Açılımı, Modular-Object-Oriented-Dynamic-Learning-Environment yani Esnek Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı olarak çevrilebilir. Yazılım, MySQL ve PostgreSQL veritabanı sistemleri altında ve PHP dilini destekleyen herhangi bir ortamda çalışmaktadır.

Moodle nedir, ne işe yarar?

Eğitim sistemlerine entegre edilmek amacıyla yazılmış, uzaktan eğitim sitesinde ihtiyaç duyulabilecek etkinliklerin çoğunu fazlasıyla yerine getirebilecek özelliklere sahip bir çevrim içi kurs yönetim sistemidir. Moodle, herkes tarafından (öğretmen, öğrenci) kolay şekilde kullanılabilmektedir. Yaklaşık 235 ülkede kullanılan Moodle, küçük ölçekli bireysel eğitimcilerden 50.000 kapasiteli üniversitelere kadar çeşitli öğrenci ve eğitimci ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir. Sürükle – Bırak site editörü ile teknik bilgi ihtiyacınızı ortadan kaldırır.

Genellikle üniversitelerde kullanılmakta. Üniversiteler, öğrenciler ile iletişim kurmak için bu sistemi kullanmakta. Öğretim üyeleri ve asistanlar derste işlenilen slaytları, verilen ödevleri ve projeleri burada paylaşabiliyor. Öğrenciler ve öğretim üyeleri bu sistem üzerinden mesajlaşabiliyor, birbirlerine görsel gönderebiliyor. Öğrenciler yaptıkları projeleri sisteme yükleyebiliyor. Sistemde duyurular da paylaşılabiliyor.

 

Yazılım mühendisi ne iş yapar diye merak ediyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yazılım ile ilgili içeriklerinizin yanında bu tarz bilgi verici yazılarınız da gayet güzel olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı