Teknoloji

En İyi Sanal Pos Firmaları

E-ticaret yapan firmaların en çok ihtiyaç duydukları araç sanal pos hizmetidir. Satış yapan bir site ödemesini de hemen almak isteyeceği için sanal pos hizmeti bir e-ticaret sisteminin vazgeçilmez unsurudur. Online ödeme yani sanal pos sistemleri kredi kartı ile ya da banka kartları ile alışveriş yaparken kullanılan posların internet üzerinden kullanılan hali olarak açıklanabilir. Güvenilirliğin önemli olduğu bu sistemlerde belli başlı konulara dikkat ediliyor. En iyi sanal pos firmaları ise güvenilirlik açısından bir soru işareti bırakmıyor.

E-ticaret son yılların en fazla büyüyen ve ilgi duyulan sektörlerinden birisi haline geldi. Peki e-ticaret sitesi açtıktan sonra internet üzerinden ödemeleri nasıl alabilirsiniz? E-ticaret için alternatif sanal pos firmaları bulunuyor mu? E-ticaret sitelerinde ödeme kolaylığı nasıl sağlanmakta? 

E-ticaret siteleri için güvenilirlik en önemli husustur. Bir çok e-ticaret sitesinde kapıda ödeme olmaması ile beraber kredi kartı ve havale ödeme çeşitleri bulunmaktadır. Bu noktada bir çok internet sitesi için güvenilirlik sorunları yaşanırken bir çok internet sitesi ise güvenilir alternatif e-ticaret sanal pos firmaları ile birlikte bu sorunu aşmış durumdadır. İnternet üzerinden satış yapmaya yeni başlayacak olan biri en iyi sanal pos firmaları hakkında bilgi sahibi edinmek istiyor. En iyi sanal pos firmaları ne kadar komisyon alıyor sizler için anlattık.

en iyi sanal pos firmaları

Sanal pos almak ve kullanmak için iki farklı yöntem vardır.

 • Bankadan Sanal Pos Almak

Bankadan sanal pos alabilmeniz için bankaya fiziksel olarak gidip bizzat sanal pos başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bankalardan sanal pos almak için de bazı şartları taşımanız gerekiyor. Hangi bankadan pos alacaksanız sitenizde sadece o bankanın kredi kartına taksit yapabilirsiniz. Müşterilerinize tüm kartlara taksit imkanı sunmak istiyorsanız bütün bankalardan pos almanız gerekmektedir. Tabi durum böyle olunca bazı masraflarla da karşılaşacaksınız. Her bir banka pos için yıllık 1000₺ civarında kira bedeli ve her işlem için de ayrı komisyon alacaktır sizden. Yaptığınız işlemlerde pos ile çekilen paralarınız da hemen hesabınıza yatmayacaktır. En kısa süre 21 gün ve en uzun bloke süresi de ortalama 45 gündür.

 • Ödeme (sanal pos) Kuruluşlarından Pos Almak

Bankaya gitmeden online olarak evraklarınızı gönderip başvuru yapabilir ve hemen sanal posunuzu alabilirsiniz. Tek başvuru ile otomatik olarak 6-7 bankanın kredi kartına taksit yapabilir hale gelirsiniz. Kurulum ve yıllık ücret gibi ödemelerle karşılaşmazsınız. Ödeme kuruluşları yapacağınız işlem başına sizden bir komisyon keserler ve bunun dışında bir ücret ödemezsiniz. Kullanımı ve entegrasyonları çok basittir. Ödemelerinizi ertesi gün veya haftada belirlenen bir günde hesabınıza yatırırlar.

İyzico: 22 günün sonunda hesabınıza yatırıyor, en az sorun, işlem başına komisyon alıyor.

Moka: Ertesi gün hesabınıza yatırılıyor.

PayTR: Ertesi gün hesabınıza yatırılıyor, en az sorun, işlem başına komisyon alıyor.

PayU: Cuma günleri hesabınıza yatırılıyor.

Ödeal: 3 iş gününde hesabınıza yatırılıyor.

Shopier: Çarşamba günleri yatırıyor, komisyon oranları yüksek.

Yukarıda saymış olduğumuz sanal pos firmalarını tek tek inceleyip size uygun olanı seçmenizi tavsiye ediyoruz.

 • İyzico

İyzico diğer ödeme çözümü sunan şirketlerin aksine aylık XXX rakamlarını aşan sabit ücretli çözümler yerine kullanılan servis başına komisyon şeklinde çalışıyor. iyzico ödeme sistemlerinin kullanılması halinde yapılan her ödeme işlemi tutarının %1,79’u ödeme komisyonu olarak alınıyor ve bu komisyona ek olarak işlem başına 0,25 TL işlem ücreti kesiliyor. İyzico’nun en çok tercih edilen ödeme sistemlerinden biri olmasının ardında yatan en önemli nedenlerden biri de ödeme sistemlerinin 5 dakika içerisinde kolayca sisteme entegre edilebilmesi özelliğidir. iyzico ödeme sistemleri Magento, Opencart, Woocommerce, Prestashop, ideasoft, ticimax, neticaret, Ganipara, ShopPHP, e-ticaret kur, faprika, PlatinMarket, kahvedigital ve daha birçok popüler e-ticaret sistemine eklenti yada modül olarak entegre edilebiliyor.

Ödeme Kanalları
Sanal Pos

Ödeme periyotu
21 gün bloke
(Pandemi döneminde KOBİ’LERE 2 gün)

Komisyon oranı
%1,79 + 0,25 TL

Desteklenen para birimleri
USD, EUR, TRY

Ödeme Çözümleri
API, Link, SMS, Mail

 • Moka

Sanal POS, mobil ödeme ve fatura ödeme sistemleri sunan bir ödeme kuruluşu olarak karşımıza çıkan Moka Ödeme Kuruluşu, MokaPOS, Moka Mobil POS ve Moka Fatura gibi çözümler sunuyor. 2014 yılının Ağustos ayında Serhan Süzer, Seyfettin Erol ve Levent İlhaner tarafından kurulan Moka Ödeme Kuruluşu, şu an için 25 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. MokaPOS çözümü ile sanal POS altyapısı kullanarak KOBİ’lerin tüm banka kartlarından ödeme almalarını sağlayan Moka Ödeme Kuruluşu, MokaPOS çözümünü kullanan 1700’ü aşkın bayiye sahip. MokaPOS sayesinde kullanıcılar API entegrasyonu, hazır ödeme ekranları, SMS ve e-posta ile ödeme bildirimi gönderme, iFrame ile ödeme alma ve ortak ödeme sayfası gibi olanaklara kavuşuyorlar.

Apple Store ve Google Play’den indirilebilecek olan mobil ödeme uygulamaları ile Moka üyeliğini başlatan bayilerin, ödeme almak için SMS ve e-posta ile ödeme bildirimi göndererek ödeme alabildiklerini de ekleyelim. Tahsil edilecek tutar, ödeme yapacak kişinin adı soyadı ile birlikte cep telefonu numarası ve/veya e-posta adresi girilerek ödeme isteği gönderilebiliyor.

Ödeme Kanalları
Sanal Pos

Ödeme periyotu
Ertesi iş günü

Komisyon oranı
Ortalama olarak %3

Desteklenen para birimleri
USD, EUR, TRY

Ödeme Çözümleri
API, Link, SMS, Mail

 • PayTR

PayTR komisyon oranları

PayTR önceden vergi levhası şartı arıyordu ancak artık bu şart yok. En güvenilir firma durumunda olan PayTR herkesle çalışmıyor, farkını ortaya koyuyordu. Bu yüzden satıcıların gözünde PayTR ile çalışmak önemli bir meseleydi. Sektörünüze ve aylık ciro beklentinize göre size komisyon oranı sunuyorlar. Diğer firmaların aksine sadece web ile kontrol sağlanması en büyük olumsuz yanlarından biri. Satışları takip edebilmek adına mobil uygulamaları olsa satıcılar daha rahat edebilir. Shopier gibi anlaşmalı kargo olayının olmaması da en büyük dezavantajlardan biri. PayTR Sanal POS ve ödeme çözümleri entegrasyonu HTTPS POST metodu üzerinden çalışmaktadır. Entegrasyon güvenlikten ödün vermeden kolaylaştırılmıştır. Entegrasyon sürecinde teknik destek verilmektedir.

Ödeme Kanalları
Sanal Pos, Havale/Eft

Ödeme periyotu
Ertesi iş günü

Komisyon oranı
Sektöre özel (%2 – %7 aralığı)

Desteklenen para birimleri
EUR, USD, TRY, GBP (default olarak TRY)

Ödeme Çözümleri
API

 • PayU

E-ticaret sitelerinde sanal pos seçimi yaparken sektörünüze göre firmaları kategorize etmek aslında sizler için daha iyi bir durum sağlayacaktır. Öyle olacak ki eğer teknolojik ve tekstil ürünleri satışı sağlıyorsanız PayU firmasını kullanmanız sizler için daha iyi olacaktır. PayU firması bilindiği üzere bir çok ürüne yaptıkları taksitlendirmeler ile bilinmekte ve bir çok e-ticaret sitesinin de ilk tercihi olmuştur.

Sağladığı avantajlı komisyonlar ile bilinen PayU firması bir çok e-ticaret sitesine güvenli ödeme imkanları sunmaktadır. Diğer firmalara oranla daha az duyulan sanal pos firmalarından birisi olsa da bir çok dev markaların ödeme alt yapısını düzenlemektedir.

Yıllık sabit ücret ve %1,5’tan başlayan komisyon oranlarıyla çalışabilir, beklenmedik ek maliyetlerle karşılaşmazsınız.

Yıllık sabit hizmet bedeli 600TL+KDV’dir.

 • Ödeal

Ödeal, cep telefonunuzu bir POS cihazı gibi kullanarak devamı olan ticari faaliyetiniz kapsamında ödeme alabilmenizi sağlayan Cepte POS uygulamasıdır. Yani bir ürün sattığınızda POS cihazı yerine telefonunuzu kullanarak banka kartı ya da kredi kartından ücretini tahsil edebilir, faaliyet alanınıza göre kredi kartlarına taksit de yapabilirsiniz. Üstelik uygulamamız ücretsiz olarak indirilip başka hiç bir araç ya da aparata ihtiyaç duymadan kullanılabilen bir uygulamadır.

Alıcılara taksit imkanı da sunan Ödeal’da taksit sayısı arttıkça komisyon oranı da artıyor. Tek taksit olursa %1,99 olan komisyon oranı 12 taksit olursa %9,89 oluyor.

 • Shopier

Shopier size, istediğiniz platform üzerinde çalışan bir alışveriş ve ödeme otomasyonu sunar. Ürünlerinizin satışını Shopier ile sosyal medya hesaplarınızda, kendi internet sitenizde veya çeşitli pazaryerlerinde kolayca yapabilirsiniz. Hatta bunlardan biri olmasa bile, Shopier üzerinde hemen bir dükkan açıp satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden, internet sitenizden veya bir pazaryerinden satış yaparken Shopier’i rahatça kullanabilirsiniz. Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya platformlarında takipçilerinizle paylaştığınız ürünlerin satışı Shopier ile kolayca gerçekleşir. Kendi internet siteniz hangi altyapıda geliştirilmiş olursa olsun, Shopier ile dakikalar içerisinde satış yapmaya başlayabilirsiniz. Pazaryerlerinde listelediğiniz ürünlerin satışa dönüşmesi için sipariş ve ödeme otomasyonunda Shopier’i kolayca kullanabilirsiniz.

Shopier sunmuş olduğu uygun kargo fiyatlarıyla da ön plana çıkıyor. Müşterilerinize avantajlı fiyatlar sunarak hem daha çok, hem de daha karlı satış yaparsınız. Kargo şubesinde ödeme yapmak için veya kargo firmasının kestiği faturaları takip etmek için uğraşmanıza gerek kalmaz. Gönderinizin ödemesi Shopier hesabınızdan karşılanır. Kargo şubesinde uzun formlar doldurarak isim, adres, erişim bilgileri gibi detaylarla vakit kaybetmezsiniz. Siparişinize özel kargo kodunuzu şube yetkilisine verdiğinizde gönderiniz otomatik olarak işleme alınır, kargo takibini Shopier hesabınızdan yapabilirsiniz. Tamamlanan siparişler için ödemeleriniz her hafta Çarşamba günleri banka hesabınıza otomatik olarak aktarılır. Shopier ile Türkiye’deki kredi kartlarına sahip müşterilerinize taksit imkanı sunabilirsiniz. Müşterileriniz 12 taksite kadar ödeme yapabilirken, siz tahsilatınızı tek seferde alırsınız.

Yurt içi komisyon oranı %2,99 + 0,49₺

Yurt dışı komisyon oranı %3,99 + 0,49₺

Taksitli işlemler ek ücretlere tabidir. Belirtilen ücretlerde KDV hariçtir.

Site teması seçerken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili merak ettiklerinizi bu rehber sayesinde öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Shopinext kullanıyorum ve oldukça memnunum, başvuru yaptığım zaman yanlış hatırlamıyorsam 1-2 saat içinde dönüş yapmışlardı. Komisyon oranları oldukça iyi bence konuda yer verebilirsiniz. Bu arada r10 üzerinden konunuza geldim, tebrikler güzel bir konu olmuş.

 2. Ellerinize Sağlık gerçekten güzel bir konu ve içerik olarak da gayet güzel bir makale ellerinize sağlık, takipteyiz kaliteli konularınızı bekliyoruz.

 3. 30 tane ödeme kuruluşu en az bir o kadar aracı var. kafana göre liste oluşturmuşsun objektif değil. eksiksiz hepsini yayınlaman gerekir diye düşünüyorum. Ancak yine de güzel bir listeleme olmuş. Çoğu sitede böyle bir ayrıntı yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı