Nasıl Yapılır?Teknoloji

Apple Watch Ekg Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Apple Watch Series 4 ürünü ilk tanıtıldığı zaman en çok öne çıkan özelliklerinden bir tanesi de EKG olmuştu. Önce sizlere EKG’nin yani elektro kardiyogram özelliğinin ne olduğunu açıklayalım. Elektro kardiyogram kalbin atmasını sağlayan elektrik sinyallerinin gücünü ve zamanlamasını kayıt altına alan bir test olarak tanımlanmaktadır. Buna göre bir doktor herhangi bir EKG sonucuna bakıp kalp ritminiz hakkında bilgi edinerek kalbinizde meydana gelebilecek sorunlar için önceden önlem alabilir.

Apple Watch EKG uygulaması nasıl kullanılır

Apple Watch üzerinden EKG Özelliği Nasıl Açılır?

Öncelikle bilmelisiniz ki Apple Watch’ta watchOs 6.2, bağlı ipHone üzerinde ise iOS 13.4 yüklü olmalıdır. Elektro kardiyogram uygulamasını kullanmaya başlamadan önce ise size anlatacağımız yolu izlemeniz gerekmektedir.

Bu yolun en başında bağlı iPhone’da sağlık uygulamasını açmanız gerekmektedir. Bundan sonra ise ekranınızdaki Göz At sekmesine geçerek buradan Kalp bölümünü bulmanız gerekiyor. Daha sonra ise Veri Yok bölümü altında bulunan Elektro kardiyografi seçeneğini tercih etmelisiniz. Daha sonra ise buradan elektro kardiyografi özelliğinin ilk kurulumunu yapacaksınız. Öncelik ile doğum tarihinizi girin ve Sürdür düğmesine tıklayın.

Apple, Elektro kardiyografi testinin kalp krizi, kalp ritim bozukluğu gibi sağlık sorunlarını önceden haber vermediği başta olmak üzere çeşitli uyarıları bu ekranda sıralamaktadır. Bu ekranda yazılı olan şeyleri dikkatli bir şekilde okuyun. Daha sonra ise sürdür düğmesine tıklatarak Apple Watch’a EKG uygulamasının kurulumunu gerçekleştireceksiniz. Bundan sonra ise ilk elektro kardiyografi testinizi yapabilirsiniz. Bunun için ise Apple Watch üzerinden elektro kardiyografi uygulamasını açmanız gerekiyor. Sinüs ritmi şeklindeki bir ikonu uygulama menüsü içinde göreceksiniz.

Bu işlemden sonra da kolunuzu sabit tutabileceğiniz masa, sandalye gibi bir yere dayamalısınız. Daha sonra ise saatin takılı olmadığı bileğinizdeki işaret parmağınızı Dijital Crown’a dokundurarak yaklaşık olarak 30 saniye boyunca beklemeniz gerekmektedir. Ekranda 30 saniyeden geriye doğru sayılacaktır. Bu sırada dikkat etmeniz gereken şey hareket etmemektedir. Eğer ufak da olsa bir hareket yapacak olur iseniz EKG sonuçlarınız tam doğru bir şekilde çıkmayabilir.

Bundan sonra ise alacağınız test sonucunda kalp ritminize dair bir sonuç ekranı gelecektir. IPhone’daki sağlık uygulaması üzerinden elektro kardiyografi sonucunun grafiğini de bulabilirsiniz. Ayrıca test ile ilgili donanım, zaman ve bunun gibi ayrıntı bilgileri de aynı test sonuç sayfası üzerinde görüntülenebilir. Bunlara ek olarak Elektro kardiyografi testinin çıktısını da PDF formatında alarak doktorunuz ile paylaşabilirsiniz.

İlk Ne Zaman Hizmete Sunuldu?

2018 senesinin son aylarında Amerika Birleşik Devleti’nde kullanıma sunulmuş olan bu özellik kademeli bir şekilde tüm dünyaya yavaş yavaş açıldı. Özellikle watchOS 6.2 güncellemesi ile birlikte artık Türkiye’de ikamet eden Apple Watch Series 4 ve Apple Watch Series 5 sahipleri de bu uygulamadan yararlanabilecekler.

CS:GO kasa açma sitelerini incelemek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. apple watch ekg özelliklerini ararken sizin sitenize denk geldim apple watch ekg güvenilir mi sorusuna yanıt arıyorum. ancak edindiğim bilgilere göre amerikalı kalp uzmanları yani kardiyoloji uzmanları bu verilerin bilgi verdiğini ancak tam anlamıyla bir teşhis koymanın son derece zararlı oalcağını beyan ediyor. ancak günlük sağlığımız hakkında bilgi almak için ise son derece faydalı görüyor. yani bu saat işe yarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı