Teknoloji

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

İnsanların birçoğu giyilebilir teknolojilerin yüzyılımızın bir ürünü olduğunu düşünse de bu teknolojinin geçmişi 3.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Günümüzdeki anlamı ile hayat bulması her ne kadar 19.yüzyıla uzansa da bu teknoloji ilk çağlardan bu güne kadar kullanılmaktadır. Peki ya nedir bu giyilebilir teknoloji? Giyilebilir teknoloji nedir, giyilebilir teknoloji ürünleri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için inceledik.

İlk olarak 19.yüzyılda saatlerin bileğe takılması ile başlayan bu teknoloji ise günümüze kadar evrimleşerek çok farklı bir boyut halini almıştır. Bu saatler ilk olarak 16.yüzyılın ortalarında “Nürnberg Yumurtası” sayesinde taşınabilir bir hale gelmiştir. İnsanların boyunlarına astıkları bu saatlerin ise hem taşıması zahmetli idi hem de saatlerin tasarımları oldukça kusurlu idi.

19.yüzyılın başlarından itibaren bu saatler insanların günlük yaşamlarında yanlarında taşıyabilecekleri bir şekilde tasarlanarak küçülmeye başladılar. Bu süreçten sonra ise bu alan ile ilgilenenler tarafından giyilebilir teknoloji konusunda çeşitli fikirler ortaya atılmaya başlandı. 1970’li senelerin ortasından itibaren Pulsar tarafından üzerinde hesap makinesi bulunan ve hemen hemen hepimizin çocuklukta kullandığı ilk akıllı saatler piyasaya sunuldu. Bu üründen sonra ise Nelsonic Uzay Saati, Private Eye, Seiko Uc 2000 gibi Kol Bilgisayarları piyasaya sunulmaya başlandı.

Giyilebilir Teknoloji Alanında Önde Gelen Firmalar

Birkaç sene öncesine kadar rakiplerine oranla nispeten küçük olan firmalar da giyilebilir teknoloji piyasalarında kendilerine yer buluyorlardı. Özellikle Jawbone, Fitbit, Withings gibi firmalar spor yaparken kullanılma amacı ile ürettikleri bilekliklerde son derece başarılı bir grafik sergiliyorlardı. Tomtom, Polar, Suunto firmaları ise kayak, bisiklet, golf ve tırmanma gibi pek yaygın olmayan spor dallarında en iyi akıllı spor saatlerini üreten firmalar arasındadır.

Fakat genel olarak insanların kullanımı için üretilen saatler konusunda Samsung, LG, Motorola, Sony ve Apple gibi firmalar sektörün en önde gelen firmaları olmaktadır. Bunların yanı sıra insanların başına taktıkları 3D ekranlarda ise Avegant Glyph ve Oculus Rift firması sektörün en önde gelen firmalarındandır. Akıllı gözlükler söz konusu olduğunda ise Google, sektörü ezici bir şekilde ele geçirmiş bir durumdadır.

Giyilebilir Teknoloji Sektörünün Yükselişi

Mobil ağ teknolojisi alanında yaşanan gelişmeler ve bu teknolojinin kullanım alanının giderek artması ise giyilebilir teknolojinin git gide popülerleşmesine neden olmuştur. Çevrimiçi gözlükler, bluetooth kulaklıklar ve akıllı saatler gibi kullanıcılarına kablosuz bir şekilde internet üzerindeki verileri ulaştırmaya başladı. Endüstrinin tamamı insanların kişisel olarak ihtiyaç duydukları konuları göz önüne alarak buna göre verilere ulaşmasını kolaylaştırmak için giyilebilir teknoloji ürünleri geliştirmeye başlamıştır. Özellikle sosyal medyanın önü alınamayacak bir şekilde büyümesi ve herkesin bu platformlarda bir sınır olmadan çılgınca vakit geçirmesi, giyilebilir teknoloji ürünleri arasında hareket takibi yapan bu cihazlar kendilerini ilk gösteren cihazlar olmuştur. Devam eden zaman diliminde ise insanların bileklerinde taşıdıkları ekranlar son derece normal karşılanmaya başlanmıştır. Durum böyle olduğu için de bu teknolojilerin daha ileri taşınması ise kaçınılmaz bir son olacaktır.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

  • Akıllı Saatler

Akıllı saatler bileklere takılan kategoriye girerler. Cep telefonunuza bağlanarak küçük bir Windows işletim sistemi gibi çalışarak dijital hayatınızda yerini alırlar. Zamanı söylemek bu saatlerin en basit görevlerinden biridir. Size arama çağrılarını, mesajlarınızı ,maillerinizi hatta sosyal medya hesaplarınızı takip etmenizi sağlarlar.

Giyilebilir teknoloji akıllı saat

Uygun fiyatlara akıllı saat almak için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

  • Akıllı Bileklikler

Akıllı bileklikler birçok şekil ve ölçüde piyasa giriş yaptılar. Genellikle bileklere ve kemere takılırlar. Kişinin gün içinde adımlarını, kalp atışlarını ,yaktığı kaloriyi ve egzersiz hareketliliğinin bir istatistiğini çıkarır.

akıllı fitness bileklik nedir

  • Akıllı Gözlükler

Bu gözlükler arasında en iyi bilinen Google Glass’tır. Bu ürünlerdeki amaç sizi başa takılan ekranlar (head-monted display) gibi sizi dış dünyadan soyutlamak değil bulunduğunuz alandaki yerler hakkında extra bilgi vermektir.

  • Akıllı Spor Saatleri

Koşu, bisiklet binme, yüzme gibi aktiviteleri seven kişiler için giyilebilir ürünlerin en başında yer alırlar. Bu ürünlerin en önemli özelliği üzerinde GPS bulunması, (Sakın GPS li olmayan ürünleri almayın. Doğru bilgileri size raporlayamaz.) seçtiğiniz sporla ilgili size daha detaylı bilgiler vermesidir.

  • Akıllı Giysiler

Akıllı giysiler diğer giyilebilir ürünlerden çok daha fazla seçeneğe sahip olması onları çok daha popüler yapmıştır. Kişilerin vücut ısısından tutunda kaldırdıkları ağırlığın vücutta ki etkisine kadar bir çok istatistiği toplayan bu kıyafetler bir çok alanda çok faydalı olacak gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda bir çok kıyafette giyilebilir teknolojileri görürsek şaşırmamak gerekir.

giyilebilir teknoloji akıllı giysi

  • Akıllı Takılar

Kovert design gibi bazı firmalar akıllı saatlerin özelliklerini mücevher, takı gibi aksesuarlara yerleştirmeye karar verdikten sonra bayanlar tarafından tercih edilmeye başlandı. Asıl amaçları cep telefonları yanında olmayan kullanıcıları telefonlarına gelen email, sms veya aramalardan haberdar etmektir.

  • Sanal Gerçeklik Gözlüğü

2016 yılının en çok ses getiren teknolojileri sanal gerçeklik ve 360 derece videolar oldu. Sanal gerçeklik gözlüğü bu teknolojilere dahil olmanızı sağlayan bir ürün. Oculus Rift gibi yeni modeller sizi dış dünyadan tamamen koparıp sanal gerçekliğin içine bırakabiliyor. Bu durumda beyniniz kendini tamamen başka bir gerçekliğin içinde sanıyor.

  • İmplantlar

Distopya filmlerinde sıklıkla rastladığımız implantlar hiç de uzağımızda değil. Bu ürünlerin önemli bir özelliği, cerrahi olarak derinin altına yerleştirilmesi ve listedeki diğer ürünlerin aksine nereye giderseniz gidin taşımak zorunda olmanız.

Elektrikli arabalar nasıl üretilir öğrenmek istiyorsanız bu yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı