Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Akıllı cep telefonlarının en sık kullanılan özelliklerinden bir tanesi de ekran resmi alma özelliğidir. Bu özellik pek çok alanda kişilerin işine yaramaktadır. Akıllı telefonda hem Android hem de Ios’ta oldukça basit olan ekran görüntüsü alma işlemi bilgisayarda bir miktar daha zordur.

Bilgisayarda Ekran Resmi Almak İçin Hangi Tuşlar Kullanılır?

Windows işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarda ekran resmi almanın birden fazla yolu vardır. Bu yollardan en çok tercih edileninde ana tuş PrintScreen olarak bilinen bir tuştur.

PrintScreen tuşuna basıldığı zaman tüm ekran görüntüsünü aynı anda kaydetmektedir. Bu kaydedilen görüntü Paint’e yapıştırılarak kaydedilebilir.

Bazı durumda kişiler sadece aktif olan pencrenin ekran görüntüsünü almak isteyebilir. Bu gibi durumlarda da Alt+ Print Screen tuşlarına aynı anda basarak tuş kombinasyonu sayesinde aktif pencerenin ekran görüntüsü elde edilebilir. Bu aktif pencerenin ekran görüntüsü de yine aynı şekilde Paint’e yapıştırılarak kullanılabilir.
Window 8 diğer modellere kıyasla daha farklı bir seçeneği kullanıcılarına sunmaktadır. Alınan ekran görüntüsünü hemen resimler klasörüne kaydetmek için Windows + Print Svrren tuş kombinasyonu gerekmektedir. Bu sayede alınan ekran görüntüsünü kaydetmek kolaylaşmış olacaktır. Alınan ekran rsmini resimler klasöründe “Ekran Alıntısı” adı altında bulmak mümkündür.

Painte Ekran Görüntüsü Nasıl Yapıştırılır?

Painte giriş yaptıktan sonra kopyalanan fotoğrafı yapıştırmak oldukça kolaydır. Paint’in sol üst kısmında “Yapıştır” yazan bir bölüm vardır. Bu bölüm seçilir. Daha sonra kopyalanan aktif ekran Paint dosyasına yapıştırılmış olur.

Kaydetmek istenilen dosya üzerine Paint oynaması yapılarak ya da yapılmadan kaydet seçeneği seçilerek kaydedilir. Bu sayede bilgisayarda ekran alıntısı almak çok daha kolay olacaktır.

Ekran Alıntısı Nasıl Kaydedilmelidir?

Ekran alıntısı kaydedileceği sırada masaüstüne ya da herhangi bir dosyanın içine rahatlıkla kaydedilebilir. Ekran alıntısı da aslında bir resim olduğu için resimlerin JPG ya da PNG olarak kayıt edilmesi önerilir. Bu nedenle herhangi bir dosyanın içine ekran alıntısı yapılan resim iki uzantıdan biri ile kolay bir şekilde kaydedilir.

Ekran Resmi Almanın Başka Yolları Var Mıdır?

Bilgisayar üzerinde ekran resmi almanın çok çeşitli yolları vardır. Bu yollar genellikle bir program ya da uygulama indirerek ekran alıntısı yapmaya yarayan yöntemlerdir. Bu nedenle programsız yöntemi kullanmak istemeyen kişiler kullanıcıları tarafından sık sık tercih edilen ve olumlu geri dönüşler alan ekran alıntısı programlarını kullanabilirler.

Ekran resmi almak için var olan uygulamalar pek çok sitede ücretli ve ücretsiz kullanıma açıktır. Bu nedenle basit uygulamaları edinerek de bilgisayar üzerinden ekran görüntüsü almak mümkün olacaktır.

Ekran alıntısı programlı ve programsız yöntemler olarak bu şekilde kullanımı itibari ile ikiye ayrılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı