Nasıl Yapılır?Teknoloji

Akıllı Telefon Temizliği Nasıl Yapılır?

Akıllı Telefon Temizliği Nedir?

Kimse akıllı telefonunu eline almadan önce ya dur bir elimi yıkayayım gibi cümleler kurmaz. Hatta tuvalette bile telefon kullanan kimseler olduğunu biliyoruz. Bu yüzden elimizden düşürmediğimiz telefonların da iyi bir temizliğe ihtiyacı vardır. Peki telefonlarımızı nasıl temizleyeceğiz? Akıllı telefon temizliği oldukça karmaşık düşündürse de aslında kolay bir işlemdir.

Cep Telefonu Ekranımı Nasıl Temizlerim?

Akıllı telefonumuzun ekranını temizlemek için, tüy bırakmayan ve yumuşak bir bez kullanmamız gerekir. Ben şahsen mikro fiber bez kullanmanızı tavsiye ediyorum. Sakın ekranda çizik bırakma ihtimalleri olan kağıt havlu benzeri şeyler ile ekranlarınızı silmeyin. Özellikle parmak izi lekeleri, tüy ve tozlar için kuru bir mikro fiber bez ile ekranınızı çok yavaş bir şekilde silmeniz gerekiyor.

akıllı telefon temizleme

Ekranda Bulunan Makyaj, Mürekkep ya da Yiyecek İzi Nasıl Temizlenir?

Daha inatçı olan lekeler için öncelik ile cihazınızı kapatmanız gerekiyor. Tabii bir de eğer mümkün ise pilinizi çıkarın. Mikro fiber bezin bir bölümünü su ile nemlendirdikten sonra çok yavaş hareketler ile ekranı silin. Daha sonra kalan nemli bölümleri de bezin kuru yeri ile hafif bir şekilde silerek tekrar üzerinden geçmeniz gerekiyor. Özellikle mikrofon ya da hoparlör gibi herhangi bir boşluk üzerinde nem kalmadığına dikkat edin. Eğer ki leke çıkmıyor ise aynı zamanda hafif bir su- sabun çözeltisi kullanarak deneyebilirsiniz. Cihazınız tamamı ile kuru olduğunda da pili takarak telefonunuzu açın.

Dokunmatik Ekran Temizlemek için Cam sil ya da Diğer Ev Temizleyicilerini Kullanmamda Bir Sakınca Var Mı?

Akıllı telefon ekranınızı temizleme işlemi sırasında asla ama asla cam temizleyiciler; sert kimyasallar, sıvı sabun ya da temizlik çözücüleri gibi ürünleri kullanmayın. Sakın ekrana doğrudan doğruya sprey de sıkmayın. Zira iPad ve iPhone gibi cihazların ekranlarında özel bir kaplama bulunmaktadır. Eğer ki bazı kimyasalları kullanarak telefonunuzu temizlemeye kalkarsanız, kimyasalların içerisindeki bazı bileşenler bu kaplamalara zarar verecektir.

Öte yandan akıllı telefon ekranı temizleyebilmek için özel olarak üretilen temizleme spreylerini kullanabilirsiniz. Fakat bu maddelerin, su ve alkol içermelerinden dolayı fiyatları çok yüksektir.

Tablet ya da Telefon Islanır ise Ekranı Kurutabilmek için Saç Kurutma Makinesi ya da Pişmemiş Pirinç Kullanmak Zararlı Mı?

Akıllı telefonların ya da tabletinizin su ile temas etme durumunda cihazınızı derhal kapatın ve eğer mümkün ise pili hızlıca çıkarın. Cihazı yeniden açmadan önce ise olabildiğince kurumasını bekleyin. Kurumasını hızlandırmak için ise sakın fırın, mikro dalga ya da saç kurutma makinesi gibi şeyler kullanmayın. Her ne kadar bazı kimseler ıslanmış cihazı, bir kap pişmemiş pirincin içinde bekletmenin iyi bir yöntem olduğunu iddia etmişler ise de bu, doğruluğu kanıtlanmış bir yöntem değildir. O yüzden sizlere bu yolu uygulamanız ya da uygulamamanız konusunda herhangi bir tavsiye vermiyoruz.

Xiaomi Redmi Note 8 İncelemesi için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı