Teknoloji

IBM İlk Ticari Kuantum Bilgisayarını Tanıttı

IBM 2019 Tüketici Elektroniği Şovunda (CES), dünyanın ilk entegre evrensel yaklaşık kuantum hesaplama sistemi olan IBM Q System One ™ ‘ı tanıttı .IBM ayrıca , 2019 yılında Poughkeepsie, New York’ta ticari müşteriler için ilk IBM Q Kuantum Hesaplama Merkezini açmayı planladığını duyurdu .

IBM Q, kuantum hesaplamalarını daha güvenilir ve kararlı hale getirmek için kuantum bilimi, sistem mühendisliği ve endüstriyel tasarım kullanmaktadır.

Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğinin yasalarına dayanan radikal olarak farklı bir bilgisayar türüdür. IBM Q, finansal hizmetler, eczacılık ve yapay zeka gibi alanlarda klasik bilgisayarların erişemeyeceği bazı sorunları çözme potansiyeli olan kuantum bilgisayarlar üretmektedir. Günümüzde insanlar, araştırma yapmak ve yeni sorunları keşfetmek için bulut aracılığıyla gerçek kuantum bilgisayarlara erişebilirler.Günümüzün kuantum bilgisayarları kuantum hesaplamaları yapmak için kbitleri çalıştırmak için birlikte çalışan binlerce parçayı içermektedir. Qubits’in kendisi inanılmaz derecede güçlü ama aynı zamanda hassas. Kısmen elektromanyetik ortam, titreşimler ve sıcaklık dalgalanmalarından ötürü, tipik olarak 100 mikrosaniye (son teknoloji süper iletkenler için) içinde, özel kuantum özelliklerini hızla kaybederler.

Kuantum bilgisayarı

Kuantum bilgisayarları daha güvenilir ve istikrarlı hale getirmek için IBM Q, ticari kullanım için dünyanın ilk entegre kuantum hesaplama sistemini tasarladı ve kurdu: IBM Q System One.
IBM Q System One, evrensel yaklaşık süper iletken kuantum bilgisayarların, ilk kez araştırma laboratuarının sınırları dışında çalışmasını sağlar.

IBM Q System One’ı tasarlamak için IBM, İngiltere’deki endüstriyel ve iç tasarım stüdyoları Harita Proje Ofisi ve Evrensel Tasarım Stüdyosu ve Goppion gibi IBM Research bilim adamları ve sistem mühendisleriyle birlikte çalışmak üzere dünya standartlarında bir endüstri tasarımcıları, mimarları ve üreticileri ekibi kurdu. Milan merkezli bir üst düzey müze üreticisi olan Louvre’daki Mona Lisa ve Londra Kulesi’ndeki Kraliyet Mücevherleri gibi dünyanın en değerli sanatlarını koruyan kasalar sergiliyor.

Kuantum bilgisayarlar tanıtıldı

 

Tasarımları, 9 metre yüksekliğinde, 9 metre genişliğinde, yarım inç kalınlığında borosilikat cam bir kılıfı ve sızdırmaz, hava geçirmez bir muhafaza oluşturur. Cam kapısı zahmetsizce açılıyor ve sistemin durma süresini en aza indirirken sistemin bakım ve yükseltme sürecini basitleştiriyor – IBM Q System One’ı güvenilir ticari kullanım için benzersiz şekilde uygun hale getiriyor.

Bir dizi bağımsız alüminyum ve çelik çerçeve bir araya gelir, ancak aynı zamanda sistemin kriyostatını, kontrol elektroniklerini ve dış muhafazasını birleştirerek sistem bileşenlerinin daha iyi performans için izole edilmesine yardımcı olur.

Ekip, 2018 yazında iki hafta boyunca Goppion’un merkezindeki Milan’da mekanik test sistemi kurdu. Ekip test bakımı, güvenilirliği ve performansı ile birlikte NASA testi başlattı.

Kuantum bilgisayarlar tanıtıldı

 

Klasik bilgisayarların birden fazla bileşeni birlikte çalışmak üzere optimize edilmiş tümleşik bir mimaride birleştirmesi gibi, IBM de aynı yaklaşımı ilk tamamen tümleşik evrensel kuantum hesaplama sistemiyle kuantum hesaplama için uyguluyor. IBM Q System One, aşağıdakiler dahil olmak üzere mevcut en gelişmiş bulut tabanlı kuantum hesaplama programı olarak hizmet etmek için birlikte çalışan bir dizi özel bileşenden oluşur:

  • Quantum donanımı, tekrarlanabilir ve öngörülebilir yüksek kaliteli quit’leri vermek için kararlı ve otomatik kalibre olacak şekilde tasarlanmıştır.
  • Sürekli soğuk ve yalıtılmış kuantum ortamı sağlayan kriyojenik mühendislik.
  • Kompakt formdaki yüksek hassasiyetli elektronikler, çok sayıda bölmeyi sıkıca kontrol etmek için etkilidir.
  • Sistem sağlığını yönetmek ve kullanıcılar için kesinti olmadan sistem yükseltmelerini sağlamak için Quantum üretici yazılımı.
  • Güvenli bulut erişimi ve kuantum algoritmalarının hibrit çalıştırılmasını sağlayan klasik hesaplama.

2019’un ikinci yarısında, IBM, zaten New York, Yorktown’daki Thomas J. Watson Araştırma Merkezindeki sistemleri içeren IBM’in ticari kuantum hesaplama programını genişletmek üzere Poughkeepsie, New York’ta bulunan IBM Q Quantum Hesaplama Merkezi’ni açacak.

Bu yeni merkez, dünyanın en gelişmiş bulut tabanlı kuantum hesaplama sistemlerinden bazılarına ev sahipliği yapacak ve dünyanın önde gelen Fortune 500 şirketleri, girişimleri, akademik kurumları ve ulusal araştırma laboratuvarları ile çalışan ulusal araştırma laboratuvarları topluluğu olan IBM Q Network üyelerine açık olacak.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı