Teknoloji

Intel, AMD ile Olan Rekabetinde Oldukça Zor Durumda

İşlemci piyasasında süren rekabet her geçen gün daha da artıyor. Bir yanda pahalı fiyatıyla uygun performans sağlayan Intel, diğer yanda uygun fiyatıyla üstün performans sağlayan AMD. Ancak görünüşe göre bu mücadelenin kazananı AMD olacak.

Dünyanın en büyük iki çip üreticisi olan AMD ve Intel’in kıyasıya mücadelesi bitmek bilmiyor. Bu rekabetin kazananı bugüne kadar tam olarak söylenemiyordu. Kullanıcılar, iki teknoloji devi tercihinde kutuplaşmış, alıcılar ise hangi şirketin ürününü seçmekte zorlanıyordu.

İki devin rekabetinde zirveye çıkan isim ise günümüzde biraz daha belirgin olmaya başladı. AMD, bu yılın başlarında üçüncü jenerasyon Zen 2 Ryzen işlemcisini piyasaya sürdüğünde Intel zor anlardan geçti. Çünkü rakibi yepyeni bir mimari ile birlikte çekirdek sayısını da artırarak kendi işlemcilerini yenmeyi başarmıştı.

Ardından AMD’nin 12 ve 16 çekirdekli Ryzen 9 3900X ve 3950X işlemcileri geldi. Bu işlemciler, Intel’in i9-9900 serisi işlemcisine kafa tutuyordu. Dolayısıyla Intel yalnızca oyun piyasasında tehdit edilmekle kalmamış, aynı zamanda iş istasyonlarında da büyük bir tehditle karşı karşıya kalmıştı.

Intel de AMD’ye cevap verebilmek için Cascade Lake i9-10980X işlemcisini piyasaya sürmek ve bunu uygun fiyatla yapmak zorunda kaldı. Fakat yine de hâlâ Intel’in 10980X işlemcisinden çok daha uygun fiyata satılan 3950X, testlerde 10980X’e kafa tutmaya devam ediyordu.

Şimdi de karşımıza AMD’nin 32 çekirdekli 3970X’i ve 24 çekirdekli 3960X Threadripper işlemcileri çıkmaya başladı. Bu, Intel için daha da kötü haber demek oluyordu. İki işlemci de performans açısından 10980X’i aşıyordu, hatta Xeon işlemcilerine bile kafa tutuyordu. Fakat AMD’nin olayı burada Bitmedi. Şirket, 64 çekirdekli Threadripper 3990X yeni işlemcisini tanıttı.

Öte yandan Intel, oyun piyasasında hâlâ liderliği elinde koruyor. Fakat AMD’nin Zen 3 işlemcileri bu liderliği korumaya yetecek mi? Hadi gelin bu rekabetin detaylarına inelim, Intel’in de rekabete nasıl dayanabileceğinden bahsedelim.

intel i9

Bizi neler bekliyor?

Intel, 10 nanometre oyuncu işlemcilerini yayınladığında sektörde yeniden büyük bir isim olduğunu duyurmaya hazırlanıyor. Bu işlemci ile birlikte performansta %10’luk bir artış yaşanacak. Aynı zamanda işlemcinin gerektirdiği güç yükünde de düşüş görülecek.

Intel’in çıkarması beklenen yeni işlemci, şirketin oyun dünyasında liderliğini korumasına yardımcı olacaktır. Peki iş istasyonlarında durum ne olacak? Şu anda anlaşılabildiği üzere Intel, AMD’ye karşı büyük bir yenilgi almış durumda ve bu durumun değişmesi oldukça zor görünüyor.

Python ile sezar şifresi algoritması için bu yazımızı incelemeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı