Teknoloji

Google Algoritmasının Çalışma Prensibi Nedir?

Belli zaman birimleri içerisin de uğradığımız araştırma yapmak için, eğlenmek için veya video izlemek gibi aktiviteleri gerçekleştirmek için girdiğimiz web sitelerinin geçerliliğini koruyan, arama sıralamaların da hangi sırada yer bulacağını belirlemekte büyük rol oynayan bir etkendir. Terim anlamı ile açıklamak gerekilirse; girdiğimiz tüm web sitelerini sık aralıklar ile botlar aracılığıyla indeksleyen program algoritmasıdır. Yılda ortalama 300 defa Google algoritmalarını değiştirmektedir. Bu da web site sakinleri için büyük bir değişiklik demektir.

Peki, Bu Algoritma Nasıl Çalışır?

Araştıracağınız bir konuyu Google arama bölümüne yazdığınız andan itibaren direkt 100 milyondan daha fazla sonuç çıkartılır karşınıza. Oluşturdukları algoritma sayesin de internette yer alan açık kaynaklar, web sitelerine dökülmüş kitap içeriklerinden tutunda elle girilmiş milyondan fazla içeriği bir anda karşınıza tarayıp saniye geçmeden çıkartır.

Google Algoritması çalışma prensibi

Kelimelerin Analizini Nasıl Yapar?

İlk adım, Kullanıcının aratmak istediği kelimenin hangi anlama geldiğini analiz edip süzgeçten geçirmedir. Bu sistemi daha sağlıklı ve rahat bir biçim de çözebilmesi için Google dil modellerinin doğruluğunu her yıl arttırmaktadır. Eş anlamlı o kadar çok kelime vardır ki bunlar belli kısmını kendi hayatımızda konuşup hatta sıkça duyarız. Peki, Google bu konuda ne geliştirdi? Google, bir kelimenin birden fazla dilde bir den fazla anlama geldiğini ve bunun bir tarama hatası oluşturmaması için son 6yıl içerisin de %30’dan fazlasını düzeltti.En iyi sayfayı önünüze sunması

Hiç düşündünüz mü aradığım kelimeyi içeren milyonlarca site var Google algoritması bunları ne şekil de sıralamaya koyup en öne en başa çıkarıyor? Cevap şu, bu hiçte kolay değildir aslında. Çünkü Google algoritmasına göre en iyi olan en başa gelir. En iyiden kasıt, güncelliği ve içerik zenginliği ve altta sıraladığımız kriterler taban alınarak en iyi hale gelip önünüze çıkar.

Kullanıcıların sıklıkla tıkladığı alanlar,

Sitelerin ziyaretçi sayısı,

Geri dönüş miktarları,

Kaldıkları süre,

Site hızlılığı,

Mobil’e uyumluk,

Yurt dışı ziyaretçi miktarı,

Sayfada ki linkler,

Anahtar kelime kullanımı,

Birden fazla eklenti kullanımları,

Ve en önemlisi de kopya içerikleridir.

Algoritmaların bazıları;

-Panda

-Penguin

-Pigeon

-Mobile

-Hummingbird

-RankBrain

-Possum

-Fred

En Önemli Ve En Kalıcı Yerini Koruyan Algoritma;

RankBrain

En önemli algoritmalardan olan RankBrain, öğretici makine adıyla Google algoritmalar da yerini aldı. Yapay zekâ odaklı yürüyen bu algoritma insan hareket ve yeteneklerini taklit edebilecek bir seviyeye gelerek gün geçtikçe geliştirilerek en iyi algoritmalardan biri olarak seçilmiştir.

RankBrain’in Özellikleri;

-Google tarafından yaratılan RankBrain, matematiksel bir biçim de rol oynayacaktır.

-Anlaşılamayan bir kelime ile karşılaştığı an da benzer olan kelimelerden yola çıkarak doğruyu iletecektir.

-Hangi kelimenin hangi anlamla eşleşeceği konusunda insan daha iyi bir sistematik çözümleme yapacaktır.

-RankBrain’in ortadan yok olması, Wikipedia’nın yarısından fazlasının yok olması anlamına gelecektir.

-Mühendisler, bu algoritmanın çalışmasına şaşkınlıkla bakacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı