PythonYazılım

Python Dilinde Asal Sayı Kontrolü

Python dilinde asal sayı kontrolü ile sayıların asal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Asal Sayı Nedir?

Asal sayılar yalnız kendisi ile bölünebilen tüm doğal sayılardır. Asal sayılar yalnızca kendisine ve 1’e bölünebilir. Başka hiçbir sayıya bölünemezler. Ayrıca asal sayılar pozitif tam sayılardır. Böylece asal sayıları yalnız kendisine ve 1’e bölünebilen pozitif tam sayılardır şeklinde tanımlayabiliriz.

En küçük asal sayı 2’dir. Asal sayılar arasında 2’den başka çift sayılar bulunmamaktadır. Bunun sebebi çift sayıların hepsi 2’ye bölünmesidir. Bu sebeple 2’den başka çift asal sayı bulunmamaktadır. 2 ise yalnız kendisine ve 1 bölünebildiği ve başka bölene uymadığı için asal sayıdır. 1 sayısı ise asal sayı değildir. Çünkü asal sayıların sadece 2 pozitif tam sayı böleni olmalıdır. 1 ise sadece 1’e bölünebildiği için yalnız tek böleni bulunmaktadır.

Asal Sayı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Asal sayılar Öklid’den beri sonsuz olduğu kabul edilmiştir. Bu nedenle bütün asal sayıları bulmak mümkün değildir. 1’den 100’e kadar asal sayılar şu şekilde bulunabilir:

 • Bir tablo oluşturun ve 1’den 100’e kadar tüm doğal sayıları yazın.
 • Tablo üzerinden 2 sayısının tüm katlarına çarpı atın.
 • Daha sonra 3 sayısının tüm katlarına çarpı atın.
 • Sayılar büyüdükçe tüm sayıların katlarına çarpı atın.
 • En küçük asal sayı 2 olduğu için 1 sayısına da çarpı atın.
 • Geriye kalan sayılar asal sayılar olacaktır.

Kısaca asal sayılar sadece kendine ve 1’e bölünebilen pozitif tam sayılardır. Bu sebeple kendisi dışında başka hiçbir sayıya bölünemezler. Karşılaşılan sayının kendisi dışında bir böleni bulunmuyor ise o bir asal sayıdır.

Öncellikle asallığı kontrol edeceğimiz fonksiyonu tanımlıyoruz daha sonrasında for döngüsü ile 2’den başlayarak kontrol edeceğimiz sayıya kadar olan sayıları, sayımıza teker teker bölüyoruz. Eğer bölünen bir sayı var ise programımız ekrana “Sayı asal değil” çıktısını basıyor. Eğer döngümüz bittiğinde hiçbir sayıya bölünmediyse sayımız asaldır ve ekrana “Sayı asal” çıktısını basıyor.

# asallığı kontrol ettiğimiz fonksiyonu tanımlıyoruz
def asal_mi(sayı):
# 2'den başlayarak sayıya kadar sayıyı bölüyoruz
  for i in range(2,sayı):
    if sayı % i == 0:
      return "Sayı asal değil"
    return "Sayı asal"

print(asal_mi(int(input("sayı giriniz"))))

Python dilinde asal sayı kontrolü örneğini sizler için paylaştık. Insertion Sort algoritması yani eklemeli sıralama için bu yazımızı dikkatle inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı