Teknoloji

AdSense’den Para Kazanmak ve AdSense Vergi Sistemi

AdSense, her aşamadaki İnternet sitesi yayıncılarının, site içeriğiyle ilgili reklamları sitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir Google ürünüdür. İçerisinde Google reklamları olan siteler ve Youtube kanalları  AdSense aracılığıyla para kazanmakta. Reklamların görüntülenmesi ve reklamların tıklama alması site sahiplerine para kazandırmakta. AdSense vergi sistemi hakkında merak edilen konu başlıklarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Türkçe içerikli site ve kanalların kazançları genellikle çok düşük olmakta. Yabancı dildeki site ve kanalların kazançları çok daha fazla. Türkçe içerikli site ve kanal sahiplerinin kafasını kurcalayan bir vergi durumu var. AdSense vergisi olarak geçiyor bu vergi türü. Geçtiğimiz aylarda Youtube’da AdSense üzerinden para kazanıp vergisini vermeyen kanallara vergi cezası çıkmıştı. Bu durum AdSense üzerinden para kazanan herkesin kafasında soru işaretleri doğurmuştu.

AdSense vergi

Google AdSense Vergisi

AdSense vergisinin kimlere geldiğini henüz bilen yok. Ticari olarak kazanç sağlayan herkesin vergi vermesi gerekiyor ancak AdSense vergisini ödemek için şirket kurulması gerekiyor. Bu da çoğu site ve kanal sahibini kara kara düşündürüyor. Şirket giderlerini karşılamak için en az 1000₺ civarında bir kazanç sağlamak gerekiyor. Yani aylık kazanç 1000₺ veya altındaysa herhangi bir kazancınız olmuyor. Çoğu site ve kanal sahibi ise aylık bu kazanca ulaşamıyor. Yani şirket açmaları halinde her ay borç ödemek durumunda olacaklar. Bu yüzden ortada büyük bir sorun var. Yetkililerin gerekli açıklamayı ve bilgilendirmeyi yapmaması da ortaya sonuca varılamayan bir tartışma çıkarıyor.

AdSense Vergi Cezası

Büyük Youtuber’lar vergi cezası aldıklarına dair videolar paylaşıyor. Bu videolar ne kadar gerçek bilmiyoruz ancak ortaya çıkan vergiler oldukça büyük meblalarda. Kazançlarına oranla ne kadar büyük bir vergi kestiremiyoruz ancak bazısı halinden memnunken bazısı da dert yanıyor.

AdSense Vergi İncelemesi

AdSense için inceleme geldiğinde son 5 yılın girdilerine bakıldığı söyleniyor. Yani banka hesaplarınız incelemeye takılırsa son 5 yıl için bir vergi çıkarıldığı söyleniyor. Youtuber’lardan sonra yazılımcılara da vergi incelemesi geldi. Yazılımcılara vergi incelemesi hakkında internette pek çok tartışma çıkmış durumda.

AdSense Vergi Ödeme

AdSense vergisini ödemenin tek yolunun şirket açmak olduğu söyleniyor. AdSense, Avrupa Birliği ülkelerindeki yayıncılar için vergiyi ödeyip kalan kısmı yayıncılara gönderiyor. Ülkemizde de böyle bir olay olması halinde çoğu insan rahatlayacak gibi duruyor. AdSense’den kazanç sağlayan her kesim bu olay sayesinde rahat nefes alabilir. Zaten site sahipleri ve yayıncılara zorluk çıkartan kısım vergi vermek değil, verginin ödenme şekli. Bu sayede ekstra masraflar olmadan yayıncılar vergilerini ödeyebilir.

AdSense Vergi Borcu

AdSense vergi borcu için belirli bir tutar yok. İncelemeye takıldığınız tarih, AdSense’den elde ettiğiniz gelir gibi konular çıkacak olan borca etki ediyor deniliyor. Borca ek olarak birtakım faizler ile borcun toplam tutarı elde ediliyormuş.

CS:GO açılmama sorunu ve CS:GO tepkisizlik sorunu için yapmanız gerekenleri anlattık. CS:GO Danger Zone rankları için bu yazımızı okuyabilirsiniz. CS:GO Vac hatası ve çözümü için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı