Nasıl Yapılır?Teknoloji

Alexa Sıralaması Nasıl Daha İyi Yerlere Gelir?

Alexa ABD merkezli ve amazon.com tarafından yönetilen bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Alexa istatistikleri “Alexa Toolbar” adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden derlenir.

İnternette bulunan siteleri pek çok kriteri göz önünde bulundurarak sıralar. Bu sıralama Global ve ülke çapında olmak üzere ikiye ayrılır. Alexa ölçümleme yaparken siteye giren kişilerin hareketlerini baz alır ve ona göre bir ölçümleme yapar. Bu kriterler arasında bir kişinin siteye arama motorları vasıtası ile mi girmiş yoksa adresi kullanarak mı diye bakar. Ya da site içerisinde ne kadar sayfaya girdikleri ve o site üzerinde durdukları süreyi dikkate alıp bir analiz çıkarır.

Alexa Sonuçları Kesin Doğru Mu?

Ziyaretçi trafiği yüksek olan siteler çabuk indexlenirken yeni siteler ya da ziyaretçi trafiği az olan siteler daha geç indexlenir. Bu da sonuçların kesinliğini azaltır. Ancak Alexa en doğru sonuçları veren sitedir. Yani Alexa verilerini göz önünde bulundurmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Alexa size ülkenizde ilk 50 içinde olduğunuzu söylüyorsa muhtemelen bu bilgi doğrudur, yanlış olsa bile çok sapma olmaz. Televizyon dizilerine ya da filmlere reklam verenler reytingleri göz önüne alır. Aynı şekilde internet sitelerine reklam vermek isteyenler için de ilk kaynak Alexa’dır.Alexa Bilgilerimi Nasıl Görebilirim?

Bunun için öncelikle alexa.com sitesine girmelisiniz.  https://www.alexa.com/siteinfo bölümünü kullanmalısınız. Arama kısmına sitenizin linkini yazdıktan sonra çıkan sonuçlar sitenizin Alexa verileridir. İlk olarak sitenizin Global ve yerel sıralamasını görürsünüz. Hemen yanında grafik şeklinde “How is this site ranked relative to other sites?” bölümünü görürsünüz. Yani “Bu site diğer sitelere göre nasıl sıralanır?” bölümünü görürüz. Eğer bu grafik ve sıralamanız boş ise korkmanıza gerek yok. Sitenize düzenli yazı girerek Alexa sıralamasına girebilirsiniz ancak grafik bölümünün açılması zaman alabilir.

Alexa
Hemen alt kısımda ise “Audience Geography” bölümü var. Sitenizi ziyaret edenlerin ülkelerini görebilirsiniz. Sol tarafta dünya haritası üzerinde yoğunluğa göre girişler gösterilir. Sağ tarafta size matematiksel veriler gözükür. Sitenizi hangi ülkelerden ziyaret ettikleri ve sitenizin o ülkede kaçıncı sırada olduğunu görebilirsiniz.
Alexa ülke sıralaması
Alt kısma geldiğimizde ise sitenizi ziyaret edenlerin sitenizde ortalama ne kadar zaman geçirdiğini, ziyaretçi başına günlük sayfa görüntüleme sayısını ve çıkma oranını görebilirsiniz. Çıkma oranı(Bounce Rate) ne kadar az olursa sitenizin başarısı o kadar fazla olur. Çıkma oranının az olması sitenizin ziyaretçilerin ilgisini çektiğini ifade eder. Ziyaretçi başına sayfa sayısı(Daily Pageviews per Visitor) ise bir kullanıcının sitenizde kaç sayfaya göz gezdirdiğini gösterir. Bu sayı ne kadar yüksekse o kadar iyi olur. Örneğin sitenize giren biri 5 sayfaya girdiyse hem çıkma oranınız düşer hem de sitenizde geçirdiği süre artar. Sitede geçirilen zaman(Daily Time on Site) yüksek ise yazılarınız kaliteli demektir. Kaliteli ve bilgi dolu yazılar kullanıcıların ilgisini çeker.
Alexa hemen çıkma oranı nasıl azaltılır?
Search Traffic” bölümü ise sitenizin organik ziyaretçi oranını gösterir. Bu oran ne kadar yüksek ise sitenizin indexi o kadar kuvvetlidir ve yazılarınız kalitelidir. Ancak bu oran düşükse üzülmeyin. Bu oranı arttırmanın pek çok yolu vardır. İnternet çok geniş bir alan olduğu için sizin yazdığınız yazı binlerce kez yazılmış olabilir ve ilk sıralarda çıkmanız bir hayli zor olabilir. Bu yüzden daha önce yazılmamış yazılar yazmanız oldukça önemlidir. Hemen sağ tarafında ise organik arama ile sitenize girenlerin Google’a ne yazarak girdiğini görürsünüz.
Alexa organik giriş nasıl arttırılır
Biraz daha alta indiğimizde sitenize çıkış veren siteleri görüyoruz. Örneğin bir site yazısında sizden bahsetti ve yazının içine sitenizin linkini koydu. Bu site Alexa’da görülebilir. Toplam link sayısını da görebilirsiniz. Yine alt kısımda sitenize benzer yapıda olan siteleri de görebilirsiniz.
Alexa'da benzer siteler

Alexa Ne Sıklıkla Güncellenir?

Alexa belirli zamanlar arasında kurduğu bu sistem için sitelerin sıralamasını güncellemektedir. Bu güncelleme 3 aylık ya da 6 aylık olarak en fazla giriş yapan siteler olarak sıralamaya sokulmaktadır. Hatta günlük olarak da güncellenmektedir. Yanlış algı Alexa’nın bir sitenin sıralamasını günlük olarak yükseltmesidir. Fakat Alexa sadece o sitenin aylık olarak ne kadar ziyaretçi kabul ettiğini bu veriler üzerinden analiz ederek bu sıralamayı daha sonra oluşturmaktadır. Kısacası Alexa verileri günlük alınan verilerle bir sitenin sıralamasını değiştirmez.

Alexa’ya Sitemi Nasıl Kaydedebilirim?

Öncelikle buna gerek yok. Siteniz doğal olarak Alexa bünyesine alınıyor ancak sıralamaya girebilmek için sitenize düzenli olarak içerik girmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra içeriklerinizin özgün olması önemli. Ziyaretçi sayınız yavaş yavaş artmaya başladığında Alexa’yı düzgün bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Alexa ile SEO İlişkisi

Bir sitenin alexa değerinin yüksek olması (yani Alexa rankının düşük olması) onun iyi bir SEO (arama motoru optimizasyonu) ya sahip olduğunu göstermez. Ancak, daha çok hit aldığını (ziyaret edildiğini) gösterir. Daha çok ziyaret edilme SEO açısınan olumlu bir kriter olsa da, SEO başarısı için bir ölçüt sayılamaz.

Alexa Değerinizi Nasıl Arttırabilirsiniz ?

Alexa’da sıralamanızı düşürebilmek için ziyaretçi sayınızı arttırmalısınız. Ziyaretçi sayınız arttığında, Alexa bunu browser eklentileri ile tespit edecek ve sıralamanızı düşürerek sizi daha değerli siteler arasına sokacaktır. Bunun için çoğu SEO uzmanı veya webmasterlar, otomatik tıklamalar veya sitelere yerleştirdikleri kodlarla yada pop-uplarla ziyaretçi oluşturmaktadırlar. Bu tip çalışmalar Alexa değerine olumlu katkı yapsa da, SEO açısından zararlı olmaktadırlar.

Alexa’da değerinizin yükselebilmesi için ise hilesiz yollar da var. Elden geldiğinde kendi bilgisayarınıza ve tanıdıklarınızın bilgisayarlarına Alexa Toolbar’ı yükletin ve sık sık ziyaret etmelerini isteyin. Bu ziyaretlerinde olabildiğince çok sayfa gezmelerini ve sitede kalmalarını sağlayın. Bu sayıyı ne kadar arttırırsanız, Alexa değernizi yükseltme adına olumlu katkı sağlamış olacaksınız.

Sitenin organik ziyaretçisinin nasıl arttırıldığını öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Alexa önemli bir sistem, çoğu zaman sitenizin otoritesini göstermek için yeterli oluyor. Alexa sıranızı yükseltmek için bununla ilgili hizmet veren yerleri de tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı