TeknolojiYazılım

Programcı ve Yazılım Geliştirici Arasındaki Farklar

Bilgisayar programcılığı, söz dizimi ve anlamı tanımlanmış bir kurallar bütününü olan programlama dillerini kullanarak ve bu şekilde sonlu sayıda komutu yazarak donanımına belli bir işi yaptırmaktır. Bilgisayar programcısı, yazılım kodlarını bilgisayarın izleyebileceği mantıksal bir diziye dönüştüren programlar yazar. Bunu, C ++ ve Python dahil olmak üzere çeşitli dillerde yazılım programlarını kullanarak yapar.Developer (Geliştirici), bilgisayar veya bilgisayar türevi dijital aygıtlar için uygulama ve yazılımlar geliştiren, bu yazılımların çalışmasını sağlayan ve kaynak kodunu oluşturan kişidir. Developer, yani geliştiriciler farklı alanlar üzerine uzmanlaşıp çalışmalarını gerçekleştirebilirler. Bu durumda kişiler kendilerini Software Developer (Yazılım Geliştiricisi), Web Developer (Web Uygulamaları Geliştiricisi), Mobile Developer (Mobil Uygulama Geliştiricisi), Front-end Developer veya Back-End Developer gibi unvanlarla tanıtabilirler.

Developer kişileri nitelendirmek için Developer ile aynı anlama gelen yazılım geliştiricisi, bilgisayar yazılımcısı, bilgisayar programcısı, coder veya yazılım mühendisi gibi sıfatlar da kullanılabilmektedir. Temelde tüm bu sıfatlar yine Developer’ı nitelendirmekte olup hepsi aynıdır.

Programcının Özellikleri

♥ Yazılacak olan kodun algoritmasını sağlar.

♥ Proje için hangi kodun en iyi ve verimli olduğunu bilir.

♥ Farklı yazılım dilleri hakkında bilgi sahibidir, deneyimlidir.

♥ Projede kullanılan kodların hatasız yazılmasından sorumludur.

Programcı ne iş yapar?

Yazılım Geliştiricinin Özellikleri

♥ Algoritma yaratmak ister ve bundan büyük keyif alır.

♥ İhtiyaca yönelik çözümleri planlar ve uygulamaya geçirir.

♥ Kodun yazımını, nelerin düzenlenmesi gerektiğini planlar.

♥ Farklı frameworkler kullanır, kendi yazıp kullandığı frameworkleri vardır.

♥ Örnek kod yazmak yerine kendi kodlarını üretip kullanırlar.

♥ Farklı sistem ve yazılım dillerine hakimdir.

Yazılım geliştiricinin görevleri nelerdir

Yukarıdaki bilgiler bilmeyen pek çok kişi programcı ve yazılım geliştiriciyi aynı kişi sanmakta.

Nasıl Geliştirici Olunur?

♥ Developer olmak sadece birkaç hafta veya ayda olabilecek süreç değildir. Başarılı bir Developer olmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek için kendinizi bu alanda yıllarca geliştirmeniz gerektiğini kabullenmelisiniz.

♥ Hangi alanda bir Developer olmak istediğinize karar verin ve ihtiyacınızı karşılayacak programlama dillerine yönelin. Bir Developer’ın tüm programlama dillerini bilmesi ve bu dillere hakim olması mümkün değildir.

♥ Hangi dilleri öğrenmeniz gerektiği konusunda araştırmalar yaptıktan sonra ilk olarak en basitiyle başlayın. Örneğin Web Developer olmak istiyorsanız HTML ve CSS bilmeden PHP bilmeniz size hiçbir avantaj sağlamayacaktır.

♥ Programlama dillerini öğrenirken sürekli hatalarla veya ilk görüşte çok zor görünen denklemlerle karşılaşacaksanız korkmayın, herkes ilk aşamada sizin gibi hissediyor. Bolca araştırma yapın ve sorunlarınızın çözümüne ulaşmak için adım atın.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı