TeknolojiYazılım

Yazılım Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

  • Yazılım Mühendisi Nedir?

Yazılım mühendisliği (Software Engineering), yazılımlarla ilgilinen bir bilim dalıdır. Bu bilimin temsilcileri olarak yazılım mühendisleri, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceler ya da programlama dillerini kullanarak yazılımı meydana getirirler. Yazılım mühendisi, eğitim olarak donanım bilgisinden daha çok yazılım bilgisi olan kişidir. 

Yazılım mühendisliği

  • Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım mühendisleri, yazılımları kullanacak kişilerle etkileşim kurarak onların ihtiyaçlarını anlamaya ve analiz etmeye çalışır. Analizler sonucunda en doğru uygulamayı tespit ederek öncelikle yazılımın omurgasını planlar.Planlanan yazılımın kodlama aşamasında programcılar ile beraber çalışır. Yazılım tamamlanıp, kullanıcıya sunulduktan sonra gerekli eğitimler ve kullanım sırasında oluşabilecek sorunlarla ilgilenir. Geliştirilecek yazılım hakkında kullanıcı ihtiyaçlarını analiz edip çözüm bulur. Yazılım konusunda gelişmeleri takip edip uygulayabilir. Yazılım geliştirme sürecinde daha etkin çalışma, kullanıcılarla iletişim ve proje yönetimi yapabilir. Geliştirilen yazılımın tasarım, planlama, analiz, programlama ve test sürecinde etkin rol oynar. Yazılımın geliştirme sürecinde zaman, maliyet, kullanabilirlik konusunda planlama ve disiplin sağlar.

  • Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

Yazılım mühendisliği için belirli üniversitelerde bulunan Yazılım Mühendisliği bölümü okumalısınız.

  • Yazılım Mühendisi Nerede Çalışır?

Yazılım mühendisliği bölümü mezunları bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı, geliştirildiği her sektörde çalışabilirler. Bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv, hastane vb. sektörler bir yazılım mühendisinin çalışabileceği sektörlere örnek verilebilir. Sektörde yazılım mühendisliği alanında bilgi birikimine sahip çalışan sayısının az olması nedeniyle rahatlıkla iş bulunabilmektedir.

Genellikle yazılım mühendislerinin iş alanları; programcılık, test, iş analistliği, veri tabanı uzmanlığı ve proje yöneticiliğidir.

  • Hangi Unvanlarla Çalışabilir?

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Yazılım Mühendisliği” lisans diploması ve “Yazılım Mühendisi” unvanı verilir. Ayrıca sistem analisti, sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım ve program uzmanı, bilişim teknolojileri uzmanı, uygulama programcısı, veri yönetimi unvanı ile çalışabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı