Teknoloji

Akıllı Telefonlarda Gizli Kamera Dönemi

Yeni nesil telefonlarda gizli kamera dönemi geliyor. Bu trendin en önemli sebeplerinden biri ise yeni telefonlarda en çok dikkat edilen şey olan tasarım anlamında bazı zorunlulukların bulunuyor olması diyebiliriz. Cep telefonları teknolojinin hangi düzeyde olduğu ve çıkacakları dönemlere ve bu dönemlerin ihtiyaçlarına göre tasarımsal değişikliklere uğruyorlar. Bunlardan şu an da en önemli olanı ve aynı zamanda  dönemin trend olan ekran/gövde oranındaki değişim. Modern telefonların en önemli çekiciliklerinden birisi  ekran ile gövde arasındaki boşlukların minimuma indirilmesi. Bu zamanlarda bir telefonun ilgi çekebilmesi için önemli detaylardan birisi çerçeve kalınlığının az olması haline geldi diyebiliriz.

Günümüz telefonlarına bakıldığı takdirde amiral gemisi olarak adlandırılan modellerin ekran/gövde oranının %86.62’ye kadar ( Çinli üretici Vivo’nun Nex modeli ) çıktığını görüyoruz. Bu ekran/gövde oranının yüksek olması hem telefonu kullanan kullanıcının daha iyi bir deneyim yaşamasına imkan sağlarken, üreticiler için aynı gövde oranında daha büyük ekranlı telefonlar üretmeyi mümkün kılmakta. Eski nesil telefonlar ile yeni nesil telefonları yan yana koyup ekran/gövde bakımından karşılaştırma yaptığımızda gerçekten de geçmişe göre eskiden 6 inç bir telefonun  sığdığı bir gövdeye şu an da 6.4 inç gibi  daha büyük bir ekranın da konulabildiğini görmüş olduk. Bunun tek sebebini tabi ki ekran/gövde oranına bağlayamayız, ekran oranlarının da 16:9’dan  18:9 ve hatta 19:9’a doğru gitmesinin de payı var diyebiliriz.

“Peki durum buyken kamera ve algılayıcıları nereye koyacağız?”

Akıllara şöyle bir soru gelmesi muhtemel, “Peki Ekran/Gövde oranı arttıkça ön yüzdeki kamera ve algılayıcıları nereye koyacağız?” Şu ana kadar yazmış olduğumuz yazının tamamı bu soru için bir ön hazırlıktı. Üst kısımdaki resimlerde görmüş olduğunuz üzere kameralar ve algılayıcılar artık gizleniyor. Bu modayı aslında geçmişte de var olan bir yöntemi kullanarak ilk olarak Çinli üreticiler geliştirdi. Ekran/Gövde oranının büyük bir ölçüde artması ile birlikte, ön yüzeyin neredeyse tamamı ekran ile kaplanmış durumda, hal böyle olunca kamera ve algılayıcıların ön yüzeye koyulması  zor olduğu için üreticiler artık kameraları sürgülü sistemlere ya da üst yüzeye koymaya başladılar.

“Bunların dışında herhangi bir değişik  yöntem yok mu?”

Dediğimiz gibi, artık telefonlarda ön yüzeyin neredeyse tamamının ekran olması ile birlikte kamera ve algılayıcıya hiç yer kalmıyor. Şu anlık bu problemi aşmanın yolu, kamerayı üst yüzeye koymak  veya kızaklı bir sistem geliştirmek ile bulundu. Başka bir çözüm yolu şu anlık yok.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı