Teknoloji

Microsoft, Arama Motoru Bing’i Akıllı Hale Getiren Algoritmayı Kullanıma Sundu
Microsoft, SPTAG olarak adlandırılan ve arama sorgusuna uygun bilgiyi kullanıcının karşısına çıkarmayı sağlayan algoritmayı GitHub üzerinden yayımladı.
Bing'in yeni algoritması

Eskisine oranla çok daha akıllı hale gelen arama motorları, artık sadece ilgili anahtar kelimeleri eşleştiren araçlardan daha fazlası haline gelmiş durumda. Örneğin arama motoruna “Paris’teki kulenin yüksekliği ne kadar?” diye dorduğunuzda size Eyfel Kulesi’nin 324 metre yüksekliğinde 81 katlı bir bina olduğunu söyler. Yani kulenin ismini arama kutusuna yazmasanız bile bu cevaba ulaşabilmeniz mümkün.

Akıllı algoritmadan sonra Bing’in daha çok kullanılması bekleniyor.

Arama motorları, bunu makine öğrenimini kullanarak yapabiliyor. Makine öğrenimi algoritmaları; web sayfalarında, resimlerde, seslerde veya videolarda metin olup olmadığına bakılmaksızın girdi verilerini göstermek için vektörleri kullanıyor. Bing, milyarlarca vektörü, dizine alınan tüm farklı medya türleri için yakalıyor. Microsoft, vektörleri aramak için SPTAG (“Space Partition Tree and Graph”) olarak adlandırdığı bir algoritma kullanıyor. Arama sorgusu, bir vektöre dönüştürülüyor. SPTAG, aramayla ilgili vektörleri bulmak için “approximate nearest neighbors” (ANN) özelliğini kullanıyor.

Bu özellik doğrultusunda; arama ardından çıkan sonuç, “Paris’teki kulenin yüksekliği ne kadar?” sorusunun cevabının bulunabileceği, konuya en yakın sayfa oluyor. Bu sayfa, büyük ihtimalle Eyfel Kulesi’yle alakalı oluyor.

Microsoft, açık kaynak kodlu SPTAG algoritmasını bugün GitHub’da yayımladı. Kod, Bing’deki soruları cevaplamak için kullanılıyor ancak geliştiriciler bu algoritmayı kendi arama motorları için kullanabiliyorlar. Tek bir makine, 250 milyon vektörü kullanabiliyor ve saniyede 1.000 sorguyu yanıtlayabiliyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, “yapay zekayı demokratize etme” arzusu üzerine konuştu. Algoritmanın herkesin kullanımına açık olduğunu söyledi. Ayrıca önemli uzmanlık gerektiren özel bir araç olduğunu fakat çeşitli geliştiricilerin çeşitli problemleri çözen araç setlerinin bir parçası olarak kullanabileceklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı