Teknoloji

Microsoft Edge Virüs Taraması Yapıyor Mu?

Microsoft Edge; Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One’da kullanılmak üzere Microsoft tarafından geliştirilen web tarayıcısı. Tüm cihaz türlerinde Internet Explorer’ın yerini alarak varsayılan web tarayıcısı olmak üzere tasarlandı. Microsoft Edge’nin en büyük avantajı virüs taraması yapması.

Aslında Microsoft Edge’nin çok fazla avantajı var. Öncelikle bu avantajları sayalım.

Sekmeler arasında boğulmadan tüm sekmelerinizi açık tutun. Sekmelerinizi her zaman aynı yerde olmaları için sabitleyerek, önizleme yaparak ve sekme gruplarını daha sonrası için kaydederek yönetin.

Çevrimiçi olarak bulduğunuz bilgilere kendi yorumlarınızı ekleyip paylaşın.  Microsoft Edge sayesinde web’de yazı yazabilirsiniz. İster farklı şubeler arasında işbirliği yapıyor olun, isterse bir toplantıda sunum yapıyor olun, bir web sayfasında çizim yapabilir veya not kutularına yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Her şeyinizi tek bir yerde tutun. Web’de topladığınız sık kullanılanları takip edin. Sık kullandığınız öğeleri, okuma listenizi, gözatma geçmişinizi ve güncel indirmelerinizi görüntülemek için Sık Kullanılanlar‘ı seçin. Sık kullandığınız öğelerin ve okuma listenizin Windows 10 tüm cihazlarınızda bulunmasını sağlamak için Microsoft hesabınızla oturum açmanız yeterlidir.

İçerikleri çevrimdışı olarak okuyun. Okuma listenize siteleri ekleyerek İnternet bağlantısı olmadan da okuyabilirsiniz.

Verilerinizin toplanma şeklini özelleştirin. Tanımlama bilgilerini engelleyebilir ve verilerinize ne olduğuna karar vermenize yardımcı olan diğer ayarlar arasından seçim yapabilirsiniz. Tarayıcı geçmişini yönetmeniz mi gerekiyor? Tarayıcı geçmişinizi Geçmiş altında Sık Kullanılanlar‘dan yönetebilirsiniz.

Yalnızca web’e gözatarak daha da öteye gidin. Uzantı ekleyerek web sitelerini çevirebilir, reklamları engelleyebilir, parolalarınızı yönetebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bu işte uzmanlaşın. Sağ üst köşeden Ayarlar ve daha fazlası‘nı ve ardından Ayarlar ‘ı seçerek ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz. Ayrıca buradan hangi Microsoft Edge sürümünü çalıştırdığınızı da belirleyebilirsiniz. Bunun için Bu uygulama hakkında altındaki bilgilere bakın.

İpucu

Adobe Flash çalışmıyorsa Microsoft Edge ayarı kapatılmış olabilir. Ayarlar ve daha fazlası  > Ayarlar Gelişmiş ayarlar ‘a gidin. Adobe Flash Player’ı kullan iki durumlu düğmesinin Açık konumda olduğundan emin olun.

Tüm bu özelliklere rağmen Microsoft Edge tercih edilmiyor. Sebebi ise yavaş olması. Günümüz dünyasında hız çok önemli. Herhangi bir konuyu olabildiğince hızlı halletmek istiyoruz genelde. Microsoft Edge ise yavaş olduğu için geride kalmış durumda. Çoğu kişinin sebebini bilmediği, sırf yavaş diye sevmediği Microsoft Edge, diğer tarayıcılara göre oldukça sağlıklı. Çünkü girilen siteye önce virüs taraması yapıyor. Diğer tarayıcılarda bu özellik mevcut değil. Yıllardır Microsoft Edge kullananlar ise diğer tarayıcıların virüs yuvası olduğunu söylüyor. Microsoft Edge virüs taraması yaparak bizi birçok tehlikeden koruyor.

Geçtiğimiz günlerde de logosu değişti.

microsoft edge yeni logosu

Microsoft Edge internet tarayıcısının logosu değişiyor. Yeni logo okyanus dalgalarından ilham alınarak tasarlandı. Internet Explorer’ın yerini alması adına geliştirilen Microsoft Edge internet tarayıcısının kullanıma sunulduğunu 2015 yılında sizlere aktarmıştık. 4 yıldır aktif olarak kullanılabilen Microsoft Edge, Internet Explorer’ın logosuna oldukça benzeyen bir logo kullanıyordu. Bugün paylaşılan bilgilere göre Microsoft Edge internet tarayıcısının logosu değişiyor. Yeni logo okyanus dalgalarından ilham alınarak tasarlandı. Microsoft Edge tarayıcısının içinde gizlenen mini bir oyun aracılığı ile duyurulan yeni logo, Microsoft’un “Fluent Design” tasarım anlayışının bir ürünü olarak karşımıza çıktı.

Windows 10 arama simgesini küçültmek ile ilgili yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı