Oyun

Mount & Blade II: Bannerlord Atölye Nasıl Kurulur?

Mount & Blade II: Bannerlord oyunu çıkalı çok kısa bir süre oldu ancak beklenildiği gibi büyük bir ilgi aldı. Oyunun tamamının bitmeden paylaşılması biraz can sıksa da çoğu oyuncu bu durumu anlayışla karşılıyor. Oyundaki en önemli şey para diyebiliriz. Pek çok oyuncu para kazanma konusunda sıkıntı yaşıyor. Bannerlord oyununda para kazanmanın oldukça farklı yolu var. Bunlardan biri de atölye satın almak. Bannerlord oyununda atölye nedir, Bannerlord atölye nasıl kurulur ve atölyeden nasıl para kazanılır gibi sorularınızın cevabını bulacağınız yazımıza başlıyoruz.

Atölye Nasıl Kurulur?

Atölye kurabilmek için öncelikle dost ya da size ait olan herhangi bir şehrin meydanına gitmelisiniz. Oyunda birden fazla atölye çeşidi var ve istediğinizi seçebilirsiniz. Herhangi bir şehre geldikten sonra dükkan çalışanı isimli bir NPC bulmalısınız. Dükkan çalışanının yanına gidince sizden ilişki durumunuza göre 13.000 ile 15.000 dinar arasında bir ücret talep edecek. Bu ücreti vererek atölye sahibi olabilirsiniz. Atölyelerinizin ne iş yaptığını daha sonradan değiştirebilirsiniz ancak veriminiz düşer. Satın aldığınız atölyelerin gelirlerini, toplam giderlerinizi, klan bölümüne girip “diğer” sekmesine tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Bu bölümden aynı zamanda, “sat” ve “üretimi değiştir” seçenekleriyle, atölyede ürettiğiniz ürünü değiştirebilir ya da atölyeyi satabilirsiniz. Atöylerinizi mümkün olduğunca refah seviyesi yüksek şehirlerde açın. Refah seviyesi yüksek şehirlerden elde edeceğiniz kira geliri daha fazla olacaktır. Unutmayın, “üretmeyen bir ekonomi düşünülemez.”

Bannerlord’da birçok atölye çeşidi mevcuttur. Bunlar:

 • Biracılık (tahıldan bira üretir)
 • Kasap (Çiftlik hayvanlarından et üretir)
 • Keten Dokumacılığı (Ketenden keten kumaş üretir)
 • Değirmen (Tahıldan un üretir)
 • Zeytin Presi (Zeytinden zeytin yağı üretir)
 • Çömlekçilik (Kilden toprak kap üretir)
 • Demircilik (Demirden silah ve zırh üretir)
 • Ahır (Atlardan…. at üretir!)
 • Tabakhane (Postlardan deri zırh üretir)
 • Dokumacılık (Yünden kumaş ve giysi üretir)
 • Ağaç atölyesi (Ağaçtan silah ve kalkan üretir)

Bannerlord demircilik nasıl yapılır

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda demircilik yaparak kendinize çok güçlü eşyalar yapabilirsiniz. Kullandığınız zırhlardan, kılıçlardan daha iyi ekipman bulma sıkıntısı yaşamaya başladığınızda demircilik imdadınıza koşacak. Demircilik adı altında envanterimizde bulunan araç-gereçleri eriterek malzemeler elde ettiğimiz, sonrasında ise elde ettiğimiz malzemelerle kendi silahlarımızı yapabildiğiniz bir sistem bulunuyor. Tabii ki karakter becerileri arasında demircilik isminde bir yetenek var. Her silah için gereken demircilik seviyesi değişiyor. Eğer demircilik becerimiz silahın gerektirdiği seviyenin altındaysa silahı yine de üretebiliyoruz. Ancak hasarı, uzunluğu veya savurma hızı gibi özellikleri tahmin edilenden daha düşük olan bir silah ortaya çıkıyor.

 

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda nüfuzun ne olduğu ve nüfuzu nasıl arttırılacağını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Oyunda birçok ticari ürün var. Mesela at üreten bir köy, bu atlardan ne üretiyor, domuzlardan ne üretiyor? Oyunda post ve kürk var. Postu ve kürkü hangi ticari üründen üretiyor, attan mı, koyundan mı, domuzdan mı. Bunları bilemiyor ve ne yazık ki merak ediyorum. Tabakhane posttan deri, zırh üretiyor ama postu neyle üretiyor? Köylere baktığımızda post ya da kürk üreten bir köy göremiyoruz çünkü. Ticari ürünler hakkında detaylı bir yazı varsa cidden okumayı çok isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı