Oyun

Popmundo Nedir, Nasıl Oynanır?

Popmundo ayrı bir dünyadır. Ayrı bir kimliktir. Ayrı bir yaşamdır. Bundan 16 sene önce isviçreli genç yazılımcıların bodrumunda oluşturulmuş bir dünya. Zamanın en ilkel teknolojisiyle kodlanmış ve günümüze kadar olabildiğince güncellenmiş bir sanal hayat simülasyonu. İlk etapta müzik dünyasına dair bir kariyer oyunu olarak başlayan Popmundo, zamanla kullanıcılarına farklı rol seçenekleri de sundu ve günümüze kadar insanların ilgisini üzerinde tutabilmeyi başardı.

Oyuna başlamak için popmundo.com adresine girip kullanıcı adı ve mailinizle kayıt yapmanız gerekiyor. Daha sonra mail adresinize gönderilecek şifreyle ilk kez giriş yapıp, bu yeni dünyada nasıl var olmak istediğinizi belirlemelisiniz. Gerçek kimliğinizden farklı bir cinsiyet, farklı bir uyruk ve farklı bir anadil bile belirleyebilirsiniz. Giriş yaptığınızda karşınıza çıkan kullanıcı sözleşmesini onaylayın ve karakterinizi oluşturmaya başlayın. Karakteriniz kadın mı, erkek mi olacak? Hangi şehirde, kaç yaşında doğacak? İsmi ne olacak? Gibi sonradan değiştiremeyeceğiniz bir takım seçenekler üzerinde tercihler yapacaksınız. Bütün tercihlerinizi tamamladıktan sonra karşınıza aşağıdaki görseldeki gibi bir karakter sayfası çıkacak.

Popmundo karakter

Bu sayfada birçok farklı buton ve her butonun farklı bir işlevi var. Size tavsiyem mutlaka her bir butona tıklayıp neyin ne olduğunu kavramaya çalışmanız. İlk etapta karışık gibi görünse de yazı tabanlı bir oyun olduğu için hemen hemen her türlü sorunuzun cevabı zaten oralarda mevcut. Çok değil 1 hafta sonra her şeyi öğreneceğinizden şüpheniz olmasın. Oyun içi yazılar yetersiz gelirse de Türkçe soru forumlarına katılabilir ve bütün sorularınıza cevap alabilirsiniz. Çok fazla Türk oyuncu olması bu anlamda işinize yarayacaktır.

Peki hesabı açtık ama nedir Popmundo? Ben kendisini sosyal bir oyun olarak tanımlıyorum. Elbette kendi içinde hedefleri olan bir oyun ancak sosyallik kısmı olmadığında bomboş bir web sitesi haline gelebiliyor. Oyun içerisinde tanıştığınız insanlarla birlikte bir şeyler yaparak eğlenilen bir dünya bu aslında. Birileriyle arkadaşça buluşmalar düzenleyebilirsiniz ya da romantik randevular. Evlenebilirsiniz ya da müzik kariyerine ortak olabilirsiniz. Birlikte patikalara girip görevler yapabilirsiniz. Başarı puanlarını toplamak için yardım alabilirsiniz. Ya da hiçbirini yapmayıp sadece sohbette edebilirsiniz. Popmundo size her türlü imkanı sağlar ancak bunlarla ne yapacağınız tamamen sizin elinizde.

Popmundo’yu  ilişkiler, kariyer seçenekleri ve başarılar olarak üç ana başlık altında ele alabiliriz sanıyorum. Ancak bu şekilde geniş çaplı bir inceleme ortaya koyabileceğimizi düşünüyorum. Bu yüzden bir sonraki yazımız Popmundo’da ilişkiler üzerine olacak. Bu kadarı bile ilgimi çekmeye yeter diyorsanız da popmundo.com üzerinden üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Oynaması da ücretsiz!

Metin2 para kasma yolları için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı