Oyun

Mount & Blade II: Bannerlord Asker Toplama

Mount & Blade II: Bannerlord oyunundaki en önemli şeydir asker toplamak. Asker sayınız ne kadar fazlaysa o kadar güçlü olmazsınız belki ama düşmanlarınızı korkutabilirsiniz. Mount & Blade II: Bannerlord oyununda asker toplamak için farklı yollar var. Topladığınız askerleri geliştirmeyi unutmayın. En düşük özelliklerdeki askerleri bile alsanız onları geliştirerek güçlü birlikler haline getirebilirsiniz.

Asker Toplama

Nasıl asker toplarız ?

Önceden hiç Mount and Blade oyunları oynamadıysanız sistemi anlamamış olabilirsiniz. Askerleri almak için 5 yolumuz var bunlar;

 1. Köylerden asker alma
 2. Şehirlerden asker asker alma
 3. Şehir hanlarında paralı askerlerle konuşarak asker alma
 4. Savaş esirlerinden asker alma
 5. Hanlarda karşılaştığımız yoldaşlarımızı birliğe alma
1. Köylerden asker almak
 • Haritada bulunan herhangi bir köyden asker alabilirsiniz. Fakat bir noktaya dikkat etmeniz gerekir hangi medeniyete ait köyde bulunuyorsanız o medeniyetin askeri birliklerinden alabilirsiniz. Ordunuzu kurarken medeniyete dikkat edin. Medeniyetler kısmında askeri detay verilmiştir.
 • Köye girdikten sonra seçeneklerdeki asker toplama seçeneğine tıklıyoruz karşımıza o köydeki birkaç insan ve bize sağladığı birlikler çıkıyor. Birliklerin altında maliyetlerini görebilirsiniz. Bazı birlikler kitli olabilir onları nasıl açabileceğinizi püf noktalar kısmında gösterdim. Ayrıca herhangi bir askerin üstüne geldiğinizde günlük o askere ne kadar para ödemeniz gerektiğini görebilirsiniz. Son olarak seçtiğiniz askere tıklayın sağ tarafta seçtiğiniz kadar askerin durduğunu ve altta maliyetini görebilirsiniz. Bitti’ye tıklayarak alabilirsiniz.

2. Şehirlerden asker asker almak
 • Yine köylerden asker almak kısmında da bahsettiğimiz gibi herhangi bir medeniyete ait şehre gidin. Şehre girdikten sonra aynı köyde nasıl asker aldıysak o sistemle istediğiniz kadar asker alabilirsiniz. Burada bir noktaya dikkat çekmek isterim şehirlerden daha çok adam alabilirsiniz. Aşağıda ki resimde de görüldüğü gibi şehirlerden daha fazla adam alabilirsiniz.

3. Şehir hanlarında paralı askerlerle konuşarak asker almak
 • Herhangi bir şehre girin 4. seçenek olan han bölgesine git seçeneğine tıklayın. Sonra tavernaya girin. Tavernada biraz gezinin paralı askerleri göreceksiniz. Konuşun ve alın. Burada bir kötü nokta var paralı asker hem az hemde çok pahalıdır. Aşağıda ki resimde de görüldüğü gibi 5 askere 600 altın istiyor.

4. Savaş esirlerinden asker almak
 • Savaşlarda savaş sonrası düşman askerlerinin bazılarını tutsak olarak alıyoruz. Yalnız tutsak askeri hemen birliğimize katamıyoruz aradan günler geçmesi gerekmekte. Bir nevi ikna etme süreci gibi düşünebilirsiniz.
 • Diyelim ki günler geçti birlik menüsünden tutsaklara gelin. İkna olmuş tutsakların üstünde işaret çıkacaktır. O tutsağı seçin ve resimde de gördüğünüz gibi tutsağı birliğe ala tıklayın.

5. Hanlarda karşılaştığımız yoldaşlarımızı birliğe alma
 • Herhangi bir şehre gidin 3. aşamada anlattığım gibi hana girelim. Handa kasaba adamı ya da kasaba kadını dışında isim ve soyadı olan bir karakter göreceksiniz. Tabi ki her şehirde yoldaşımız olmayabilir. Onunla konuşup belli bir ücret karşılığı birliğe alabilirsiniz. Ya da resimde de göründüğü gibi han bölgesine girdikten sonra direkt olarak sağ üstten yoldaşımızla konuşup birliğe alabiliriz.

Direkt olarak konuşup almak

Püf noktalar

Askerlerimi nasıl yükseltebilirim ?

 • Askerlerinizi yükseltmek için öncelikle birçok savaşa girip tecrübe kazandırmalısınız. Ardından birlik menüsüne girin. Bazı askerlerin üstünde sarı bir işaret çıkacaktır. Bu işaretin anlamı askeri yükseltebilirsiniz demek. Resim alttadır.
  DİKKAT! Haydutlardan ordunuza tutsak askerleri dahil ettiyseniz onları yükseltmek için liderlik özellik ağacından disiplinci yeteneğini aktif etmeniz gerekmektedir.

Köy veya şehirlerden nasıl daha çok asker alabilirim ?

 • Bir köy veya şehre girdiğinizde tabi ki oyun zorluğuna da bağlı fakat büyük olasılıkla kilitli olan asker alma slotları vardır. Bu slotları açmak için o köy ya da şehirdeki insanlardan görev alıp tamamlamalısınız. Köy ya da şehre girin sağ üstte ki insan resimlerinin üstünde mavi bir ünlem var ise o kişiden görev alıp tamamlayarak aranızı iyileştirebilirsiniz. Böylelikle ilişkiniz artacaktır. Kilitli olan yerin üstüne geldiğinizde gerekli ilişki puanı yazmaktadır. Aşağıda ki resimlerden bakabilirsiniz.

Neden her zaman asker olmuyor ?

Asker aldıktan sonra sürekli olarak yenileniyor fakat oyunda ki başka lordlar da sizin aldığınız gibi asker alıyorlar.

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda nüfuzun ne olduğu ve nüfuzu nasıl arttırılacağını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. İşe yarar bir Bannerlord yazısı olmuş. Diğer yazılarınızı da okuyacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı