Oyun

Mount & Blade II: Bannerlord Medeniyetler ve Birlik Özellikleri

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda farklı medeniyetler bulunmakta. Her medeniyet haritanın farklı bölgesinde yaşamakta ve medeniyetler arasında bazı farklılıklar bulunmakta. Mount & Blade II: Bannerlord haritasına bakarak hangi medeniyetin nerede olduğunu anlayabiliriz. Mount & Blade II: Bannerlord oyununda medeniyet seçimi ile oyunun kaderini değiştirebiliriz. Örneğin güney topraklarında oyuna başlarsanız güvende olursunuz ancak gerçek savaşın olduğu bölgelere ulaşmanız zor olur. Merakla beklenen Bannerlord haritası sizlerle.

Harita

Oyunumuza başlamadan oyunda bulunan medeniyetleri detaylı bir biçimde tanıyıp hangi medeniyetin nerede olduğuna ve hangi askeri birliklere sahip olduğuna bakalım.

Yukarıda da görüldüğü gibi oyunumuzun haritasında 5 adet temel medeniyet ve 3’e bölünmüş bir imparatorluk bulunuyor bunlar ;

 1. Sturgiya
 2. Batanya
 3. Vlandiya
 4. Kuzait
 5. Aseray
 6. Kuzey İmparatorluğu
 7. Batı İmparatorluğu
 8. Güney imparatorluğu

Medeniyetler

1. Sturgiya

 • Sturgiya medeniyeti bu medeniyet gerçek tarihten bakacak olursak Vikinglerle özdeşleşiyor. Bu insanlar en kuzeyde karlı bölgede yaşıyorlar. Balıkçılık ve kürkle uğraşıyorlar. Askerlerinin özelliği tabiki büyük dairesel Viking kalkanları. Kemiksiz Ivar, acımasızlığıyla ünlüdür tarihteki en korkutucu Vikinglerden biriydi. İngiltere’yi fetheden Büyük Barbar Ordusu’nun komutanıydı.
 • Sturgiya halkı, kuzey Kalradya’daki yabancı kabilelerin torunlarıdır. İmparatorluk, onların soğuk ormanlarına doğru genişlediğinde, kendilerinin geleneksel olarak tuzakla yakaladığı ve avladığı orman hayvanlarının gösterişli kürklerine hazır bir pazar bulmuş oldular. Sturgiya şefleri prens oldular, kendi ülkelerine göç eden Nordik paralı askerlerin de yardımıyla üstünlük rekabetine girdiler. Avcılıkta ve gezicilikte iyilerdir, hem ticaret hem de yağmalama fırsatları için uzak yerlere seyahat ederler.

Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise karlı topraklarda %20 daha az yavaşlamadır.

Birlikler ve Özellikleri

Sturgiya birlikleri tabiki oyun başında acemi askerlerimiz olduğu için çok güçlü olmayacaktır. Fakat oyunun ileri ki safhalarında kesinlikle piyadelerini öneririm. İleri seviyede piyadelerin kalkanları çok büyük ve dayanıklılar. Kalkan duvarı taktiği için ideal askerler diyebiliriz.

Haritadaki Konum

Haritanın en kuzeyinde ki karlı topraklar onlara aittir.

2. Batanya

 • Batanyalılar gerçek tarihten bakacak olursak bu medeniyet bizlere Galyalıları yansıtıyor. Galyalılar, günümüzde genel olarak Fransa, Belçika, İsviçre ve İtalya’nın kuzey bölgelerini içeren Galya olarak tanımlanan bölgede Demir Çağından Roma Cumhuriyeti dönemine kadar yaşayan Kelt kökenli savaşçı bir halktır. Asterix ve oburix filmindende hatırlarsınız. Jül Sezar ve galyalı meşhur lider Vercingetorix arasında gerçekleşen destansı Alesia Muharebesi’ne bir göz atın derim.
 • Batanyalılar, ormanların Kuzey Kalradya’ya kadar uzandığı ve henüz imparatorluk ve şehirlerinin bu ormanların kutsallığını çiğnemediği günleri hala hatırlarlar. Bu vahşi savaşçılar geleneklerine hep sadıktırlar. Savaşa giderken yüzlerini boyarlar ve Batanya soyluları büyük baltaları ve çift elli kılıçlarıyla atlarına binmeden askerlerinin yanında savaşmayı tercih ederler.

Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise ormanlarda %10 daha az yavaşlamadır.

Birlikler ve Özellikleri

Batanya piyade üzerine kurulu bir medeniyet her ne kadar cidacıları olsa da ana birlik ağacında okçuları bulunmuyor ama özel birlik olarak oyunun en güçlü okçularına sahipler diyebiliriz. Piyade olarak Sturgiyalılara bir alternatif olabilir.

Haritadaki Konum

Gene haritanın kuzeyinde yer alan bir medeniyet. Sturgiyalıların altında Vlandiyalıların ise sağ tarafında yer alıyor.

3. Vlandiya

 • Vlandiylalılar gerçek tarihte ki Anglosakson kraliyeti Wessex’i temsil etmektedir. Wessex krallığı Büyük Alfred’in önderliğinde Danimarkalı Vikinglere karşı gösterdiği çabayla ünlenmiştir ve “Büyük” lakabı ile mükâfatlandırılan tek İngiliz Kralı olmuştur.
 • Vlandiyalılar, bağımsız bir krallık kurmadan önce yüzyıllar boyunca İmparatorluğun altında yaşamıştır ve batıdan gelen maceracıların torunlarıdır. İmparatorluk otoritesinin azalmasıyla soylular tarafından yönetilen organize bir feodal topluluğa dönüşmüşlerdir.

Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise benim için en iyi özellik olan askerlerin savaşlardan sonra %20 daha fazla TP kazanmasıdır.

Birlikler ve Özellikleri

Vlandiya arbaletleriyle ünlüdür. Menzilli birlik arıyorsanız kesinlikle Vlandiya’dan almanızı öneririm.

Haritadaki Konum

Haritanın en batısında yer alırlar.

4. Kuzait

 • Kuzaitler gerçek tarihten Türk ve Moğol milletlerinden esinlenilmiştir. Büyük Hun İmparatoru Mete Han’nın Çin İmparatoru Gaozu’yla karşı karşıya gelmiş olduğu destansı Baideng Muharebesine göz atın derim. Ayrıca Mete Han dünya’da ilk kez 10’luk askeri sistemi kurmuştur ve bu sebeple Türk Silahlı Kuvvetlerinin kuruluş yılı olarak Mete Han’ın tahta çıkış tarihi olan 209 yılı esas alınmıştır.
 • Kuzait bozkır kabile konfederasyonu eskiden göçebe bir yaşam sürüyordu ama yakın zamanda İmparatorluğun doğu sınırına yerleştiler ve yavaş yavaş kalıcı şehir merkezleri olan bir tarım topluluğuna dönüştüler. Buna rağmen, atlarla olan yatkınlıkları da dahil olmak üzere göçebe yaşamlarının birçok geleneğinden hala kopamadılar. Atlı okçulukta ustadırlar, ok atıp dört nala uzaklaşabilirler.

Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise sefer haritasında %10 ekstra hız bonusudur.

Birlikler ve Özellikleri

Kuzaitler atlı okçularıyla ünlüdürler. İyi bir taktikle çok efektif olabilirler.

Haritadaki Konum

Haritanın en doğusunda ki bozkırlarda yaşarlar.

5. Aseray

 • Aseraylar gerçek tarihten Arap milletlerinden esinlenilmiştir. Büyük çölleri aşan develeri ve kervanları vardır.
 • Aseray, göçebe, bedevi ve yerleşik vaha çiftçilerinin bir karışımı olan Nahhas çölünün sakinleridir. Binicilikleri ve kıtanın en kazançlı ticaret yollarının bazılarına ev sahipliği yapmalarından dolayı birçok yeri bilirler, özellikle de tıbbi bilgileri ile ünlüdürler. Her klan, soyundan aşırı bir gurur duyar. Bazen klanlar arasında kıskançlık görülse de karizmatik bir lider tarafından birleştirildiklerinde güneyde büyük bir güç haline gelebilirler.

Bu medeniyetin bize sunmuş olduğu artı özelliği ise kervanları oluşturmak %30 daha ucuzdur, %10 daha az ticaret gelir kaybıdır.

Birlikler ve Özellikleri

Aseraylar piyade olarak çok efektif olmasa da okçu, özellikle Memlük atlıları ve muhafızları olarak güçlüdür.

Haritadaki Konum

Haritanın en güneyinde büyük çöllerde yaşarlar.

6. İmparatorluklar

 • İmparatorluklar gerçek tarihten Roma İmparatorluğunun bölünmüş halini temsil etmektedirler. Uzun yıllar Akdeniz çevresinde hüküm süren Roma İmparatorluğu, 375 yılındaki Kavimler Göçü’yle başlayan karışıklıklardan sonra 395 tarihinde doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı.Küçük bir kasaba olarak kurulan Roma tek bir sloganla o zamanlar bilinen dünya’nın büyük bir kısmını feth etmiştir. O slogan “Böl ve Fethet” ‘tir. Jül Sezar dünya tarihine yön veren en büyük komutanlardan biriydi. Eylemleriyle Roma Cumhuriyeti’nin Roma İmparatorluğu’na dönüşmesinde kritik bir rol oynamıştır.
 • Kalradya İmparatorluğu düşüşte. İmparator Arenicos’un öldürülmesinden önce bile,ülkenin birliği siyasi sürtüşmeler nedeniyle parçalanmaya başlamıştı. Bugün taraflar açık açık savaşıyor. Yine de, Kalradyalılar dayanıyor. Teknolojik olarak komşularından daha ilerideler ve mühendislikteki ustalıkları sadece su kemerleri, nefes kesen mimarileri ve büyük şehir surları yapmaktan ibaret değil. Kuşatma savaşında da ustalar.

Bu medeniyetin bizlere vermiş olduğu artı özellik ise şehir projelerine, sur onarımlarına ve kuşatma silahlarına %20 inşaat bonusu.

Birlikler ve Özellikleri

İmparatorlukların ordusuna bakacak olursak düzenli bir dağılım olduğunu görüyoruz piyadeleri ve okçularının gücü yeterli seviyede. Piyadeleri gayet güçlü.

Haritadaki Konumlar

İmparatorluklar haritanın tam kalbinde yer alırlar. Bu nedenle köşelerden saldırıya uğrayıp sıkışırlar.

Kuzey İmparatorluğu

Güney İmparatorluğu

Batı İmparatorluğu

Mount & Blade II: Bannerlord oyunundaki bayrak tasarımları için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı