Oyun

Mount & Blade II: Bannerlord En Güçlü Askerler

Bannerlord dünyası acımasız bir yerdir ve ister barışçıl bir şekilde ticaret yapın, isterseniz savaşlara katılın oyuncular hedeflerine ulaşmak için yanlarında duran ve birlikte savaşacakları birliklere güvenirler. Bu hafta oyunun asker toplama sistemini tartışarak oyuncuların Bannerlord’da kendi ordularını nasıl toplayacaklarına göz atacağız. Bannerlord’daki en güçlü askerleri çoğu oyuncu merak ediyor. Bannerlord’daki imparatorluk ve krallıkların en güçlü askerlerini sizler için inceledik. Bannerlord en güçlü askerler incelemesi sizlerle…

Kendi ordunuzu toplama yeteneği, Mount & Blade serisinin ana mekaniklerinden biridir. Birlik toplamak için bir köyden diğerine gitmek, asker toplamada sabit akışı sağlamak için farklı yerleşimlerle ilişkiler kurmak, oyuncular için yaratılan hikayenin önemli bir kısmı haline geliyordu. Bu mekanik, Bannerlord’da da önceki Mount & Blade oyunlarındakine benzer biçimde çalışır ancak sistemin daha doğal hissettirmesi ve oyuncuları birleştirecek şekilde geliştirilmesi üzerinde çalışılıyor.

Oyuncular, eşraf diye adlandırdığımız özel oyuncu dışı karakterlerden asker toplayabilirler. Bu basit değişikliği yapmak, mekaniği genişletebilmemize olanak verirken oyunculara, asker toplama sürecinde daha fazla kontrol imkanı sağladı. Bir yerleşim ile ilişkiler kurmak yerine, oyuncular bundan böyle oyunda, köy ve kasabalarda bulunan eşrafla ilişkiler kurmak zorunda. Eşrafla ilişkilerinizi arttırmak en başta, sizin daha yukarı tabakalara erişmenizi sağlar ve farklı eşrafın kendi birlik tipleri vardır ki bu da, belirli birinin size önemli bir miktar piyade, diğerinin ise okçu sunabileceği anlamına gelir. Bu, oyunculara doğrudan hedef ve oyuncunun ordu kompozisyonu tercihine göre birlik sağlayabilecek belirli eşraflarla ilişkiler kurabilmelerine olanak verir. Ayrıca bu sistem, asker kaybetmenin önceki oyunlarda olduğu kadar yıkıcı olmadığı çünkü eşrafla kurduğunuz dostça ilişkileriniz sayesinde üst tabaka birliklerin yerlerinin daha kolay doldurulabileceği anlamına da gelir!

Son olarak, esir alınmış ya da kurtarılmış mahkumlardan bir ayak takımı toplamayı tercih edecekleriniz için bu özelliğin hala mevcut olduğunu belirtelim! Aynı şekilde, paralı askerler hala oyunda ve ihtiyaç durumunda ekstra kas gücü sunmaya hazırlar.

Bannerlord Birlik Ağaçları

Erken erişim sürecine girdiği 30 Mart 2020 tarihinde itibaren her gün güncellenen ve 1.0.10 sürümüne erişen Mount & Blade II: Bannerlord‘da sekiz taraf bulunuyor. Her krallığın kendine özel birimleri ve ordunuz için büyük önem taşıyan askerleri mevcut. Birlik ağaçlarını derlediğimiz listemize özel askerleri de dahil ettik.

Kuzait Hanlığı

Bannerlord Kuzait Hanlığı

Kergitlerin atası olan Khuzait Hanlığı, birçok Mount & Blade oyuncusunun da bildiği gibi atlı okçularıyla öne çıkıyor. Orta Asya Türk devletlerinden esinlenerek tasarlanan Khuzait Hanlığı, eskinin göçebe atlı okçularını da oldukça iyi yansıtmış gibi duruyor. Öyle ki, düşman sağa sola kaçmaya çalışırken durmadan üzerine ok yağdıran Kağan Korucuları; oyunun en iyi menzilli süvarileri diyebiliriz.

Özel birlik: Kuzait Kağan’ın Muhafızı (Süvari)

Batanya

Bannerlord Batanya bayrağı

Vikingleri ve tarihteki Keltik toplumları andıran, kışın uzun olduğu memleketlerde yaşayan Batanyalılar; özel okçuları olan Batanya Fian Şampiyonu ile öne çıkıyor. Orta Dünya’daki Lorien okçularını aratmayacak derecede güçlü olan bu yaycılar, ordunuz için elzem diyebiliriz.

Özel birlik: Batanya Fian Şampiyonu (Menzilli)

Sturgia

Bannerlord Sturgia

Ulfhednar diyoruz ve çılgın savaşçılarıyla öne çıkan Sturgialıları es geçmiyoruz. Yine Vikingleri andıran çıplak savaşçılarıyla dikkat çeken Sturgia birimleri, genelde balta çift elli silahlar kullanan askerlerden oluşuyor.

Özel birlik: Sturgiya Druznik Şampiyonu (Okçu)

Vlandiya

Bannerlord Vlandiya bayrağı

Kalradya’nın batısına konuşlanmış olan Vlandia Krallığı, ortaçağ krallıklarının bir karışımı olarak karşımıza çıkıyor. Süvarilere karşı güçlü birimleri, arbaletli birimleri ve sancak şövalyeleriyle oluşturabileceğiniz bir Vlandiya ordusunun karşısında kimse duramayacakmış gibi gözüküyor.

Özel birlik: Vlandiya Sancak Şövalyesi

Aseray

Bannerlord Aseray bayrağı

Bannerlord birlik ağaçları listesinde son sırada Aseraylılar var. Kalradya’nın sıcak kumlarına hükmeden çöl beyleri gönderli silahlardaki ustalıklarıyla dikkatimizi çekiyor. Hem piyade hem de süvari bağlamında mızraklardan asla feragat etmeyen Aseraylılar, Aseraylı Faris ve Aseraylı Kıdemli Savaşçı birimleri ile öne çıkıyor.

Özel birlik: Aseray Öncü Faris (Süvari)

İmparatorluk

Bannerlord imparatorluklar

Lucon, Rhagaea ve Garios tarafından yönetilen ve üçe ayrılan İmparatorluk; Roma İmparatorluğu’na andıran bir yapıya sahip. Hem birim isimlerinden hem de eğitim ağaçlarından da anlayabileceğiniz gibi; İmparatorluk’un en güçlü askerlerini piyadeler oluşturuyor. Eğer İmparatorluk birimlerinden oluşan bir birlik kurmayı planlıyorsanız, Menavliaton ve Lejyoner piyadelerinin ağırlıkta olması, ordunuzun gücü açısından elzemdir.

İmparatorluk askerlerinin en iyi atlı birimi de Elit İmparatorluk Katafraktı diyebiliriz. Zırhlı atı ve uzun mızrakları ile yıkılmaz bir güç olan bu süvari birimi, her sancakbeyinin vazgeçilmezidir.

Özel birlik: Elit İmparatorluk Katafraktı

Genel olarak Bannerlord en güçlü askerler özeti çıkarırsak, süvari orduları oldukça başarılı. Ordunuzu olabildiğince atlı birliklerden kurarsanız savaşı kazanma şansınız da artcaktır. Mobil bir ordu kurmak sizi oldukça hızlandırır ve düşmanlarınızı kolayca yakalamanızı sağlar.

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda nüfuzun ne olduğu ve nüfuzu nasıl arttırılacağını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı