Teknoloji

Http ile Https Arasındaki Farklar Nelerdir?

HTTP durumunda URL “HTTP://” ile başlar ve HTTPS bağlantısı için HTTPS://’ dir. HTTP güvensizdir fakat HTTPS güvenlidir. HTTP bağlantı noktası port 80 kullanır HTTPS aksine iletişimi için 443 kullanır. HTTP durumunda sertifikaları doğrulama gerekmez.

HTTPS’in farkı şifreleme yapısının farklılığından kaynaklanıyor. Kişilerin web sitelerini hızlı bir şekilde HTTPS dönüştürdüğünü görmüşsünüzdür. Google’da sitelerin daha güvenli olan HTTPS’e geçmeleri için bildirimlerde bulunuyor. HTTPS, ödeme alan web sitelerinde daha yoğun kullanılıyor. HTTPS’e geçmek ile ilgili akıllarda birçok soru veya endişe olabiliyor. Bu yüzden size tam olarak bu geçişin size neler sağlayacağını ve ikisi arasındaki farkın neler olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Https’deki “s” harfi “security”den geliyor. Https siteler daha farklı katmanda bulunuyor ve daha güvenli oluyor. Güvenliği önemli olan alışveriş, banka gibi sitelerde “Https” kullanılması zorunludur. Https kullanan sitelerde SSL sertifikası bulunabiliyor. SSL sertifikası sitenin güvenilirliğini gösterir.

Aralarındaki farklar nelerdir?

  • HTTP durumunda URL “HTTP://” ile başlar ve HTTPS bağlantısı için HTTPS://’ dir.
  • HTTPS güvenlidir.
  • HTTP bağlantı noktası port 80 kullanır HTTPS aksine iletişimi için 443 kullanır.
  • HTTP durumunda sertifikaları doğrulama gerekmez. HTTPS SSL Dijital Sertifika gerektirir.
  • HTTP de hiç bir şifreleme yoktur. HTTPS’de ise veriler göndermeden ve almadan önce şifrelenir.

https avantajları nelerdir

HTTPS’nin Avantajları Nelerdir?

– Https’de var olan SSL Sertifikası, bilgi aktarım aşamasında şifreleme yöntemi kullanır. Tarayıcıların süzgecinden geçen sertifika, tanınınca site açılır ve güvenle işlem yapılmasını sağlar. Ancak sertifika bulunmuyorsa tarayıcı, siteye güvenip güvenmediğini kullanıcıya sorar. Böylece kullanıcılar, güvenli siteler ile güvenli olmayan siteler arasında ayrım yapabilme özgürlüğüne kavuşur.

– SSL Güvenlik Sertifikası ve bunun URL’deki yansıması olan https, ödeme işlemlerinin yapıldığı e-ticaret sitelerinde, kart bilgilerinin bankaya aktarılırken şifrelenmesini ve bankadan gelen bilgilerin de şifreli olmasını sağlar. Böylece kullanıcı bilgilerinin, 3. şahıslar tarafından ele geçirilmesinin önüne geçer.

– Https, http’ye göre çok daha hızlı yükleme süresine sahiptir. Yani https’li sayfalar, http’li sayfalara göre çok daha hızlı yüklenir. Bu da arama motoru optimizasyonu (SEO) konusuna önem veren e-ticaret sitelerinin https’yi yani SSL Sertifikasını tercih etmeleri için bir başka nedendir.

– Güvenli site ve güvenli alışveriş algısına sahip e-ticaret siteleri, kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde tercih edildikleri hem arama sayfalarında üst sıralarda yer alırlar hem de trafikleri ve satış hacimleri yükselir. Bu da e-ticaret piyasasında daha büyük bir paya sahip olmak anlamına gelir.

En iyi WordPress eklentileri için bu yazımızı okumalısınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı