Teknoloji

Kamuda Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur?

Devlette bilgisayar mühendisi nasıl olunur, devlete bilgisayar mühendisi olarak nasıl atanılır, kamuda bilgisayar mühendisi maaşları ne kadar, kamuda bilgisayar mühendisinin görevleri veya kamuda bilgisayar mühendisi ne iş yapar gibi pek çok soru soruluyor bilgisayar mühendisleri tarafından. Kamuda bilgisayar mühendisi olmak için öncelikle KPSS’ye girmelisiniz. KPSS’den en az 90 almalısınız. Bu sayede devlete bilgisayar mühendisi olarak atanabilirsiniz. Eğer her ilde veya kurumda çalışamam diyorsanız puanınızı daha da yükseltmelisiniz. Kamuda bilgisayar mühendisi olmak için Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarına girmelisiniz.

Kamuda Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Kaç Net Yapılmalı?

Bilgisayar mühendisi olmak isteyen adayların Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerini çözmesi yeterli. Her iki testte de 60 soru var. Genel Yetenek testinin içinde Türkçe, matematik ve geometri soruları mevcut. Genel Kültür testlerinde ise tarih, coğrafya, güncel olaylar ve vatandaşlık gibi sorular var. Genel Yetenek sınav türünde 54 net, Genel Kültür sınavında ise 36 net yaparak kamuda bilgisayar mühendisi olabilirsiniz. Vermiş olduğumuz net sayıları temsili olup, kendi bilginize göre oynama yapıp puanı yine 90 ve üstüne getirebilirsiniz.

Kamuda Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisi çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcılar dahil olmak üzere bilgisayar donanım ve ekipmanlarının araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesinden sorumludur. Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir.

Bilgisayar mühendisi, bilişim sistemleri yöneticiliği, bilgisayar sistemleri analisti ve yazılım uygulamaları geliştiriciliği gibi farklı sahalarda uzman olabilmektedir. Uzmanlık sahasına bağlı olarak görev tanımı farklılık gösteren bilgisayar mühendisinin genel mesleki sorumlulukları şunlardır;

  • Mevcut teknoloji ve test araçlarını kullanarak düzenli donanım testleri gerçekleştirmek,
  • Yeni ve yeniden yapılandırılmış anakartlar için doğrulama testi gerçekleştirmek,
  • Düzenli bakım faaliyetleri gerçekleştirmek ve bilgisayar donanımı sorunlarını gidermek,
  • Mevcut bilgisayar ekipmanını güncellemek ve yeni teknolojiyi eski ekipmanlara entegre etmek,
  • Yeni mobil uygulamalar oluşturmak için yazılım geliştirme ekibi ile işbirliği içerisinde çalışmak,
  • Dahili ağ fonksiyonları ve herhangi bir internet özellikli uygulama kullanımı için yönetici personeline teknik destek sağlamak,
  • Potansiyel bilgisayar korsanlık tehditlerinden korunmasını sağlamak için şirketin bulut depolama hesaplarını kontrol etmek,
  • İhtiyaçları öngörmek ve gerektiğinde yedek donanım ekipmanını tedarik etmek.

Kamuda Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Kamuda çalışan bilgisayar mühendisleri kamu personellerinin çalışma saati olan haftalık 40 saat mesai saatine tabiidir. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vb. durumlarda ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri aşağı yukarı bu kadardır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de beyaz yakalı bir meslek mensubu olmaları nedeniyle bilgisayar mühendisleri iyi çalışma imkanlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alandan alana değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofiste, zaman zaman saha da zaman zaman da laboratuvar ortamında çalışabilmektedirler.

Kamuda çalışan bilgisayar mühendislerinin maaşları çalıştıkları yıla göre artmaktadır. Örneğin mesleğe yeni girmiş bir mühendis ile 10 yıllık mühendis arasında maaş farkı vardır. Yeni başlayan bir bilgisayar mühendisi ortalama olarak 5700 TL maaş alırken 10 yıllık bir bilgisayar mühendisi yaklaşık olarak 6000 TL maaş almaktadır.

Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Yukarıda belirttiğimiz gibi özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olarak görev yapma gözle görülür farklar vardır ve bu maaşa da yansımaktadır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya deneyim sahibi olmayan bilgisayar mühendislerine asgari ücret veya buna yakın maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan bilgisayar mühendisi maaşları 2020 yılı için 2700 TL dolaylarındadır fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler de vardır.

Kamuya Kaç Bilgisayar Mühendisi Alınıyor?

Kamuda bilgisayar mühendisi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu bu aslında: “Kaç kişi atandı?”. Her atamada ortalama olarak 30 bilgisayar mühendisi atanıyor diyebiliriz. Yılda en az 2 kere merkezi atama yapılıyor. Merkezi atamanın haricinde kurumlar ihtiyaçlarını belirleyerek devlete memur ya da mühendis alabiliyor.

Site teması seçerken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili merak ettiklerinizi bu rehber sayesinde öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı