Oyun

CS:GO FPS Arttırma Yolları

CS:GO oyununda FPS nasıl arttırılır?

Türkiye ve dünya üzerinde bilgisayar oyunu denildiğinde bir çok kişinin aklına gelen ilk oyun CS:GO olmaktadır. Ana konusu rekabetçi olan bu oyunda daha fazla performans alabilmek için FPS değerlerinizin de bir o kadar güzel olması gerekir. Düşük FPS bir oyunda elde edeceğiniz başarıda düşük olacaktır. Bu yazımızda özellikle düşük sistemi bulunan bilgisayarlar için CS:GO FPS nasıl arttırılır konusunu işleyeceğiz. CS:GO FPS arttırma yollarını deneyerek sisteminiz üzerindeki etkisini görebilirsiniz.

Ana konumuza gelmeden önce FPS terimi nedir onu öğrenelim:

FPS; Frame per second manasına gelmektedir FPS biriminin oyun içindeki amacı ise ekranınızda bir saniyede içerisinde görünen piksel sayısını belirtmektedir. Bir oyun veya program içerisinde FPS miktarınız ne kadar yüksek olursa alacağınız performansta o kadar yüksek olur.

FPS düşüşü neden olur?

Teknoloji ilerledikçe bununla beraber oyunların da özellikleri bir o kadar artmaktadır. Bir çok şirket oyun ile bilgisayar senkronizasyonunu sağlamaya çalışmaktadır. Bunun yanında sizlerin de dikkat etmesi bazı hususlar vardır.

Bunlardan bahsetmemiz gerekir ise;

İşletim sistemi: İşletim sisteminizi güncel tutmak oyunlardan alacağınız performansı bir o kadar arttıracaktır. Şirketlerin yapmış olduğu güncellemeler arasında optimizasyon konusunda iyileştirmelerde bulunmaktadır. Sisteminiz güncel olur ise performans da artacaktır.

Oyun İçi Güncelleme: Günümüzde bir çok oyun şirketi sık sık güncelleme yapmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi güncellemeler çoğu zaman optimizasyon iyileştirmeleri olduğu için oyun içi güncellemelerinin de yapılması FPS artışına sebep olacaktır.

CS:GO FPS arttırma

Steam üzerinden CS:GO FPS arttırma ayarları için şu işlemleri de uygulayabilirsiniz;

Steam kütüphanesi-CS:GO oyununu seçip ardından özellikler bölümüne ulaşın hemen sonra başlatma seçeneklerine tıklayın ve aşağıda vermiş olduğumuz küçük kodları yapıştırın.

 • -novid (Oyun açılış videosu kalkar.)
 • -frek x (60, 75, 120 …) Hz (Ekran yenileme hızı ayarlanır ekranınızın yenileme hızına uygun olacak şekilde seçim yapın.)
 • -noaafonts (Yazı düzenlemelerinin kaldırılmasını sağlar.)
 • -high (Oyununuzu öncelikli olarak başlatır.)

Bu işlemeleri uyguladıktan sonra bir miktar FPS artışı olacaktır. Daha fazla arttırmak için şu adımları izleyin;

Oyun içi ayarlar nasıl olmalı?

CS:GO FPS artışının en belirgin görüldüğü yer oyun içi ayarlardır. Oyun içi ayarlarınızı düşürmek FPS miktarınızı belirgin şekilde arttıracaktır.

Oyun içi ayarlarınız ise şu şekilde olmalıdır;

 • Evrensel Gölge Kalitesi: Düşük veya çok düşük
 • Model Detayı: Düşük veya çok düşük
 • Efekt Detayı: Düşük veya çok düşük
 • Gölgeler: Düşük veya çok düşük
 • Çoklu CPU Kullanımı: Etkin
 • Keskinliği Yumuşatma: Kapalı
 • FXAA Yumuşatma: Kapalı
 • Filtreleme Modu: İki doğrusal süzme
 • Dikey Eskitme: Kapalı
 • Hareket izi: Kapalı

Verdiğimiz bu ayarlar en düşük ayarlardır kendi bilgisayar performansınıza uygun olarak özelleştirilmeler yapabilirsiniz.

Ekran kartı ayarları nasıl olmalıdır?

Ekran kartı ayarlarınız da oyun içi ayarlar kadar önemlidir. CS:GO FPS artışını sağlayabilmek için ekran kartı ayarlarınızı şu şekilde yapabilirsiniz;

Öncelikle ekran kartınızın son sürümünde sahip olduğunuzdan emin olun bahsettiğimiz gibi güncelleştirmeler performans artışı için önemlidir. Ekran kartınızın son sürümde olduğuna emin olduktan sonra yapmanız gereken uygulamalar ise şu şekilde;

Masaüstünde iken fare ile sağ tık yapıp “NVIDIA Denetim Masası” seçeneğini seçin ardından 3D ayarları sekmesinde iken “Görüntü Ayarlarını Ön Ayarla Yap” kısmına tıklayın ve ardından kalite modunda olan çalışma sistemini performans moduna çekin. 3D ayarları sekmesinde iken “3D ayarların yönetimi) kısmını seçin ve performans moduna alın. Verdiğimiz ekran kartı ayarları NVİDİA için geçerlidir.

Metin2 para kasma yolları için bu yazımızı okuyabilirsiniz. En iyi drop veren CS:GO kasa açma siteleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı