Oyun

Riot Games’in Yeni Oyunu Valorant Çıktı!

Riot Games‘in en son oyunu Valorant’ın kapalı betasına herkes erişim sağlayamayacak fakat belirli twitch kanallarını izleyen bir miktar izleyici “drop” mantığı ile kapalı beta erişim anahtarı kazanacak ve 7 nisandan itibaren oyunu oynamaya başlayabilecekler. CS:GO tipi olan Valorant oyununun büyük kitlelere hitap etmesi bekleniyor.

Valorant Nedir?

Valorant raunt tabanlı, 5v5 oynanan taktiksel bir FPS oyunudur. Tıpkı CS:GO gibi saldıran ve savunan taraflardan oluşur, saldıran takım hedef bölgelerden birine bomba benzeri “spike“ı kurmaya çalışır. Biraz tanıdık gelmiş olabilir fakat henüz bitmedi, savunma takımı ise ya “spike” kurulmadan karşıyı durdurmalı, kurulduysa da çözmek için saldırmalıdır.

valorant oyunu

CS:GO ve COD yıkım modlarına bir hayli benzeyen Valorant’ta toplamda 13 rounda ulaşan takımlar oyunu kazanıyor.

Ajanlar Nedir ve Ne İşe Yararlar?

Her oyuncu “ajan” diye isimlendirilen bir karakterle oynamaktadır. Şuan mevcut kapalı beta için hazırlanmış toplamda 9 karakter bulunmakta ve aynı takımda aynı karakteri oynamak mümkün değil. Öte yandan aynı karakterleri aynı oyun içerisinde iki takım da oynayabiliyor. Her bir karakterin toplamda 4 becerisi bulunmakta, iki sıradan beceri, bir imza becerisi ve bir de “ulti” becerisi. “Ulti” becerisi oyun içerisinde belirli zamanlarda dolup kullanılabilirken diğer beceriler oyun içi parayla her round başında satın alınmak zorunda.

Valorant Silah ve Ekonomi Sistemi

Bir başka CS:GO benzeri sistem ise Valorant’ın ekonomi sistemi. Bütün oyuncular silah ve beceri satın almak için her round belirli miktarda “kredi” harcamak zorunda. Bu krediler alınan skorlarla ve round sonunda kazanıp kaybetmeye bağlı olarak elde ediliyor.  Her bir silahın farklı karakteristik özellikleri mevcut. Bir çoğu yüksek geri tepme özelliğine sahip ve bu durumda oyuncuların silahlara alışabilmek için bir süre pratik yapmaları gerekiyor. Tabi ki ilk bir kaç mermide kafa atabilirseniz buna ihtiyacınız olmayacak.

En Önemli Unsurlardan Birisi: İnfo

Rakibinizin nerede olduğunu, ne yapmaya çalıştığını öğrenmek bu oyunda da çok önemli. CS:GO haritalarının iki bomba alanına karşın Valorant haritaları üç bombalama alanlarına sahip. Bu durumda info almak belki daha da önemli oluyor. Bu sebeple Sova ve Cypher gibi karakterlerin “drone” tarzı info almaya yarayan becerileri bir hayli önem kazanmış oluyor.

Valorant Sistem Gereksinimleri

Minimum Gereksinimler:

Burada çılgın bir şey yok, herhangi bir modern pencere sistemi, makul miktarda Ram ve modern bir GPU.

  • Windows 7/8/10 64 bit
  • RAM 4GB
  • 1GB VRAM

Minimum Özellikler – 30 FPS:

En temel FPS’ye gelen Riot Games, eski bir dizüstü bilgisayarda beklediğiniz donanım türünü hedeflemek istiyor. Valorant’ın son on yılda piyasaya sürülen sistemler üzerinde çalışması gerekiyor ve bu 30 FPS hedefi ile nedenini görebiliyoruz. Açıkçası, hızlı tempolu bir atıcı için 30 FPS gerçekten minimum ve tavsiye etmeyeceğimiz bir şey. Ama eğer bu ya da oyunu oynamıyorsa, Valorant neredeyse her şeyde koşacak.

  • CPU: Intel i3-370M
  • GPU: Intel HD 3000

Önerilen Spesifikasyon – 60 FPS:

60 FPS hedefine doğru ilerledikçe, oyun alıştığınız gibi hissetmeye başlamalıdır. 60 FPS, bu nesil konsol atıcıları için standart oldu. Yeni nesil donanıma yöneldikçe FPS grafiklerini hızla yukarı taşırken, önerilen bu özelliklerin vurulması oldukça kolay olmalı.

  • CPU: Intel i3-4150
  • Grafik işlemcisi: Geforce GT 730

Üst Düzey Özellikler – 144+ FPS:

Bu, profesyonel oyuncuların ve en özel Valorant oyuncularının yer alacağı FPS’dir. 144’te, çoğu tüketici monitörünün şu anda idare edebileceği sınırlara ulaştık ve Valorant’ın sunduğu en iyi şeyleri deneyimleyeceksiniz. Ancak bu özellikler için bankayı kırmak istemiyorsunuz. Önerilen donanım çok büyük bir gerginlik olmayacak ve son birkaç yılın çoğu “oyun” PC’sinde ve Valorant’ın piyasaya sürülmesinden sonraki her şeyde bulunacak.

  • CPU: Intel Core i5-4460 3.2GHz
  • GPU: GTX 1050 Ti

Güncel kasa açma siteleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Oyunun indirmek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Unlost’un gözünden bu kasayı incelemek isterseniz:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı