Nasıl Yapılır?Teknoloji

Ücretsiz Mobil Veri Paylaşımı Nasıl Yapılır?

15 Ocak 2019 itibariyle mobil veriyi başkalarıyla paylaşmak ücretli olacak.

Bazı operatörlerin aldığı karara göre mobil verinin paylaşımı ücretlendirilecek. Bu karar birçok kullanıcıyı olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.  Gelen tepkiler üzerine bu karardan dönülür mü bilinmez ama eğer Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa bu karar sizi etkilemeyecek gibi görünüyor. 

Bu yöntemin tek kötü yanı kullanmak istediğiniz her ayrı cihaz için uygulama kurulumunu yapmanızın gerekmesidir. Ancak mobil veri paylaşımına gelecek ücretten sonra bu işlemi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilmek için çok fazla seçeneğiniz bulunmamaktadır.


Peki ücretsiz mobil veri paylaşımı nasıl yapılır?

Ücretsiz mobil veri paylaşımı yapabilmek için telefonumuzun işletim sisteminin Android olması gerekiyor. Cihaz üzerinden Google Play’e giriş yaptıktan sonra EasyTether uygulamasını bulup indirin. Uygulama Pro ve Lite sürüm olmak üzere 2 versiyonu bulunmakta. Pro sürüm ücretli olan sürüm ama bizim işimize Lite yani ücretsiz olan sürüm de yarayacaktır. Uygulamayı indirdikten sonra açıyoruz ve aşağıdaki adımları gerçekleştiriyoruz.

(Yazımızda paylaşılan mobil veriye bilgisayar üzerinden bağlanma adımları anlatılmıştır. Herhangi bir başka Android telefon veya tablet üzerinden de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.)

1 – Bluetooth seçeneğini işaretliyoruz ve aktif hale getiriyoruz.

2 – Bluetooth Setup Wizard sekmesine giriyoruz.

3 – Windows bir bilgisayar için Windows Setup bölümüne giriyoruz. Karşımıza iki seçenek çıkacak. Driver dosyalarını telefona indirebilir ve bilgisayara kopyalayabiliriz. Ya da verilen bağlantıyı kullanarak direkt olarak bilgisayar üzerinden indirebiliriz.

4 – Bilgisayar üzerine kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra uygulama üzerindeki işlemleri sonlandırıyoruz.

5 – Denetim merkezi üzerin de görebileceğimiz EasyTether uygulamasına sağ tıklayıp, “Bluetooth: All Paired Devices” seçeneğine tıklıyoruz. Burada Bluetooth’u açık telefonumuz gösterilecektir. Bağlantı işlemini tamamlayın

6 – Artık Bluetooth üzerinden ücretsiz mobil veri paylaşımı işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Peki mobil veri paylaşımı ücretli olacaksa bu yöntem nasıl ücretsiz yapılabiliyor?

Bu işlemler sonucunda gerçekleşen internet paylaşımı, uygulama üzerinden gerçekleştiriliyor. Hiçbir şekilde Hotspot kurulumu gerçekleştirmeden, telefon ayarları üzerinden bir işlem yapmadan, sadece uygulama üzerinden paylaşım yapılıyor.

Siz de mobil veri paylaşımının ücretli olması hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı