Nasıl Yapılır?Teknoloji

PlayStation Kolu iPhone’a Nasıl Bağlanır?

Play Station 4 ya da Xbox Kolunu iPhone veya iPad’e Nasıl Bağlarım?

iOS 13 ve iPadOS 13, iPad ve iPhone oyun dünyasını en popüler iki oyun kumandasını açmaktadır. Bundan sonra bir PlayStation 4 ya da Xbox One S kontrol cihazınızı doğrudan doğruya akıllı telefonunuza bağlayabilir ve kontrol cihazlarını destekleyecek herhangi bir oyunu anında oynayabilirsiniz. PlayStation kolunu iPhone’a bağlama işlemi karmaşık gözükse de aslında oldukça kolaydır. PlayStation kolunu iPhone’a bağlama işlemini adım adım anlatıyoruz.

PlayStation kolu telefona nasıl bağlanır?

Desteklenen Modeller

iPad ve iPhone daha önce oyun denetleyicilerini desteklemekte idi fakat MFi ki sadece (iPhone için üretilmiştir) programı kullanılarak sertifikalandırılmaları gerekmekte idi. Yani sözün kısası seçenekler çok sınırlı ve pahalı idi. Aynı zamanda o kadar da iyi bir oyun keyfi sunmuyordu.

IPadOS 13 ve iOS daha fazla kablosuz kontrol cihazı için destek eklemektedir. Fakat sistem Bluetooth tabanlı olan bütün kablosuz kontrol cihazları için açık değildir. Şu an için sadece PlayStation 4 Dual schock 4 ve Xbox One denetleyicileri ile desteklenmektedir. Ayrıca Nintendo Switch Pro Kontrolör de çalışmamaktadır.

Piyasa içerisinde nadir de olsa birkaç tane Xbox One denetleyici bulunmaktadır. Fakat Apple şu an için sadece Xbox One S denetleyici olan 1708 modelini desteklemektedir.  Bunun üzerinde de orijinal Xbox One denetleyici maalesef çalışmamaktadır. Bunun yanı sıra 2013 yılında orijinal PlayStation 4 ile birlikte gelen CUH – ZCT1U modeli hariç birçoğu PlayStation 4 Dual schock kontrol cihazı desteklenmektedir.

Peki denetleyicilerimizin desteklenip desteklenmediğini nasıl anlayacağız? Bunun en kolay yöntemi ise denetleyicimizi iPad ya da iPhone’unuza bağlamaktır.

Play Station 4 ve Xbox Controller’i iPad ve iPhone’a Bağlama

Ayarlar uygulamasında bulunan Bluetooth bölümü yardımı ile bir denetleyiciyi iPad ya da iPhone cihazınız ile eşleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle IPad ya da iPhone’unuzdaki “Ayarlar” uygulamasını açmanız gerekmektedir. Bunun ardından “Bluetooth” seçeneğine dokunmanız gerekiyor.

Bu noktada ise Bluetooth özelliğinin etkin ve keşif modunda olduğundan emin olmalısınız. Bundan sonra ise kontrol cihazınızı eşleştirme moduna almanız gerekiyor. Eğer ki bir PlayStation 4 Dual shock 4 denetleyicisi kullanıyor iseniz, denetleyicinin arkasında bulunan ışık tamamen beyaz olana ve hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlayana kadar “Play Station” ve “Paylaş” düğmelerine basılı tutmanız gerekiyor.

Eğer ki bir Xbox One S denetleyicisi kullanıyor iseniz denetleyicinin arka kısmında bulunan “Eşleştirme” düğmesine basılı tutmanız gerekiyor. Kumandanızı herhangi bir cihaz ile ilk kez eşleştiriyor iseniz bunun yerine Xbox düğmesini basılı tutmanız gerekmektedir.

Bu işlemden sonra PlayStation 4 ya da Xbox denetleyici “Diğer Aygıtlar” bölümünde karşınıza çıkacaktır. Bunun üzerine dokunmanız gerekmektedir. Zira böylece denetleyici eşleştirilecek ve iPhone ya da iPad’inize bağlanacaktır.

Bütün bunlara ek olarak kontrol merkezindeki yeni genişletilebilir Bluetooth menüsünü kullanarak kontrol cihazını hızlı bir şekilde çıkarabilirsiniz.

CS:GO kasa açma sitelerini incelemek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı