Teknoloji

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Özellikler

Dizüstü bilgisayarlar günümüz dünyasında birçok insanın yaşamlarında önemli bir yer kaplamaktadır. Taşınabilirliği en büyük artı özelliği olan dizüstü bilgisayarlar yani kısa adı ile laptoplar, günümüzde masaüstü bilgisayarlar kadar güçlü bir performans sağlamaktadır. Eğer yeni bir laptop almanın arifesinde iseniz doğal olarak en hızlı laptopu ve en kalitelisini almayı tercih etmeniz gerekmektedir. Belki daha önce sürekli masaüstü bilgisayarları kullandınız ve hayatınızda ilk kez laptop alacaksınız. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda laptop alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalıştık. Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler listesini hep beraber inceleyim. Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler oldukça teknik olmasına rağmen oldukça basit anlatmaya çalıştık.

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

Dizüstü Bilgisayarın En Önemli Özellikleri

Bir laptop yani dizüstü bilgisayarın en önemli özelliği web kamerasının yerleşim yeridir. Evet ilk başta size gereksiz bir özellik gibi gelebilir ama eğer ki yeni bir dizüstü bilgisayar alacak iseniz web kamerasının bilgisayarın hangi kısmına konumlandırıldığını bilmeniz gerekmektedir. Genel olarak ekran çerçevesinin üst bölümüne yerleştirilen web kameralarını bazı dizüstü bilgisayar üreticileri; kameranın çerçevesinin daha ince olmasını sağlamak ve dikkat çekebilmek için klavye gibi bölgelerde de konumlandırabilmektedir. Buradaki amaç hem kameranın çekim gücünün daha yüksek olması hem de garip bir yere konumlandırılarak müşterinin dikkatini çekmeye çalışılmasıdır.

Eğer yeni alacağınız dizüstü bilgisayarınız ile görüntülü aramalar yapacak iseniz kameranızın laptopun üzerinde olması sizin için daha iyi olacaktır. Zira üst kısımda yerleştirilmiş olan kameralar daha kullanışlıdır.

Bunun yanı sıra şarj girişinin tipi de bir laptop alırken dikkat edilmesi gereken bir başka önemli husustur. Günümüzde üretilen ve ardıllarından farklı olan dizüstü bilgisayarların birçoğunda USB Type-C bağlantısı kullanılmaktadır. Ayrıca sadece laptoplarda değil piyasaya yeni sürülen akıllı telefonların birçoğunda da bu bağlantı tipinin kullanıldığını görebilirsiniz. Eğer ki cep telefonunuzun şarj girişi USB Type-C modelinde ise laptopunuzun da şarj girişinin bu tipte olması yanınızda fazladan kablo taşımanızı engelleyerek işinizi kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra USB Type-C girişinin standart bir bağlantı tipi olması dizüstü bilgisayar modelinize göre de şarj kablosu aramanızın önüne geçmektedir.

Bu özelliği de anlattıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir önemli hususunda dizüstü bilgisayarınızın Thunderbolt 3 girişine sahip olmasıdır. Eğer ki yeni aldığınız dizüstü bilgisayarınızın ekran görüntüsünü, 4K monitörler veyahut televizyon aracılığı ile daha büyük ekranlarda görüntülemeyi planlıyorsanız buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra yeni aldığınız dizüstü bilgisayarınızın açılış hızı ve bilgisayarınızda kullandığınız uygulamaların çalışma hızları eğer ki birincil depolama biriminin tipi SSD ise oldukça yüksek seviyede olacaktır.

Bunun yanı sıra alacağınız dizüstü bilgisayarınızın RAM tipine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aslında bu konuda fazla seçim şansına sahip olduğunuzu söyleyemeyiz. Zira DDR3 ve DDR4 RAM olmak üzere iki RAM tipine sahip olan dizüstü bilgisayarlardan başka bir seçeneğiniz bulunmamaktadır. Günümüzde düşük güç tüketimi ile yüksek veri aktarımı sağlayan DDR4 en çok tercih edilen RAM tipidir.

Fifa 2021 sistem gereksinimleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı