Nasıl Yapılır?Teknoloji

Google, Sekme Önizleme Özelliğini Chrome’a Getiriyor

Mozilla Firefox, Opera ve Microsoft Edge gibi rakiplerinden geri kalmak istemeyen Google, bu tarayıcılardaki özelliklerden bazılarını Chrome’a ekliyor. İşte bu yolda Google’dan bir adım daha geldi. Yazılım devi, Microsoft Edge’deki sekme önizleme özelliğini Chrome’a getiriyor.

Yazılım devlerinin kullanıma sunduğu mobil ve masaüstü tarayıcılar arasında büyük bir rekabet var. Bu tarayıcılar arasında en popüler olanı şüphesiz ki Google Chrome. Bu tarayıcı kullanıcılara bazı kullanışlı özellikler sunsa da Mozilla Firefox, Opera ve Microsoft Edge gibi rakipleri, sundukları birkaç eşsiz özellikle Chrome’dan ayrılıyor. 

Tarayıcı pazarındaki hâkimiyetini kaybetmek istemeyen Google da rakiplerindeki bazı özellikleri Chrome’a getirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ilk olarak Chrome OS kullanan bilgisayarlara Microsoft Edge’deki bu özelliği getiren Google, şimdi de bu özelliği Windows 10, Linux ve macOS kullanan bilgisayarlara getirmek için kolları sıvadı.

Bir Reddit kullanıcısı, Google’ın bu özellik üzerinde çalıştığını açıkladı:

Google chrome sekme önizleme

Bir internet sitesinde vakit geçirirken diğer sekmeye geçiş yapmadan küçük bir ekranda önizleme yapabilmenizi sağlayan sekme önizleme özelliği, bilindiği üzere Microsoft Edge’in en sevilen özelliklerinden biri. Reddit’ten Chromium Gerrit’e göre Google, ekim ayında Chrome OS kullanan bilgisayarlara getirdiği bu özelliği yakın zamanda diğer işletim sistemlerine de getirecek. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan özelliğin nasıl çalıştığına dair videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sekme önizleme özelliği nasıl çalışacak?

Videoda da görüldüğü üzere sekme önizleme özelliği kullanılarak herhangi bir sekme geçişi yapılmadan diğer sekmelerdeki siteler için önizleme yapılabilecek. Ayrıca sekmelerin sırası da önizleme pencereleri kullanılarak kolayca değiştirilebilecek. Tüm bunlara ek olarak bu pencerelere tıklayarak sekmelere geçiş de yapılabilecek.

Google’ın bu özelliği henüz test ettiği ve yakın zamanda Canary kullanıcılarına sunacağı söyleniyor. Bilindiği gibi Google, test aşamasında olan özelliklerini ilk olarak Canary kullanıcılarıyla deniyor fakat bu tarayıcının tam olarak stabil çalışmadığını belirtelim. Buna rağmen en yeni özellikleri ilk denemek isteyenlerdenseniz buradaki bağlantı aracılığıyla Google’ın Canary tarayıcısını edinebilirsiniz.

Peki bu özelliği kullanmak istemezsek nasıl kapatacağız? Chrome sekme bilgi kutucuğu nasıl devre dışı bırakılır?

Öncelikle adres çubuğuna chrome://flags yazıp onayladığınızda karşınıza alt ayarlara ulaşabileceğiniz menü geliyor. Buradaki küçük arama kutucuğunda ‘Tab Hover Cards’ araması yaptığınızda ve seçeneğin hemen yanındaki kutucuğu ‘Disabled’ olarak ayarlayıp Chrome’u yeniden başlattığınızda işlem tamam. Böylece önizleme kartlarını kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

Microsoft Edge ile ilgili bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.webtekno.com/google-chrome-sekme-onizleme-ozelligi-geliyor-h81349.html

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. sekme önizleme özelliği vivaldi tarayıcısında mevcut, chrome içerisine de eklenirse çok güzel olur, bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı