Nasıl Yapılır?

Facebook’ta Otomatik Video Oynatma Nasıl Kapatılır?

 Sosyal medya sitelerinde öncü konumunda yer alan Facebook; video destekli bir web sitesi olarak bilinmektedir. Bu platformun kullanımı milyarla ifade edilmekte olup; fazlasıyla kullanıcının ilgisini çekmektedir. Ancak son zamanlarda Facebook kullanıcılarının tepkisini çeken bir özellik devreye sokuldu. Bu özellik görsel hareketli medyaların otomatik olarak aktifleştirilmesi özelliği de sosyal medya kullanıcılarının tercih etmese dahi o görsellere denk gelmesine neden olan bir özellik olarak ifade ediliyor. Bu duruma engel olma durumu da ayarlardan yapılarak kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bilgisayar ve mobil cihazlarda da bu işlemin uygulanarak otomatik video oynatma seçeneği ortadan kaldırılabilmektedir.
İnternet kotası için son derecede sıkıntılı bir durum olan otomatik video oynatma seçeneği kullanıcılar açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur.  Uygunsuz sesler ya da görüntüler içeren videoların açılması durumu ortaya çıkmasından ötürü zor zamanlar yaşatabilmektedir. Aynı zamanda da internet kotanızın hemen tükenmesine de neden olan bir gelişme olarak ifade edilmektedir.

Bilgisayarda Otomatik Video Özelliğini Kapama

Bilgisayarda yapılan işlemlere Facebook sayfasına giriş yaparak başlayabilirsiniz. En sağ köşede aşağıya doğru bakan oku tıklayarak açılan menüden ayarlar seçeneğine giriş yapabilirsiniz. Açılan diğer sayfada ise sol tarafta bulunan videolar isimli ayarlarına girebilirsiniz. Son olarak ise videoları otomatik oynat seçeneğini kapalı olarak değiştirerek bu konuma getirmeniz halinde Facebook’un otomatik oynatma özelliğinden yararlanmanız söz konusu olmayacaktır.

Akıllı Telefonlarda Otomatik Video Kapatma

Artık kişisel bilgisayarların aksine mobil cihazlardan Facebook uygulamasına girenlerin sayısı daha fazla olarak görülebiliyor. Bu uygulama ile de aynı paylaşımları aynı özellikler dahilinde de görebilme durumu söz konusu olarak değerlendiriliyor.

iPhone içerisinde bulunan iOS işletim sisteminde de Facebook uygulaması ile söz konusu sosyal medya sitesine girebilmek mümkün olabiliyor. Ancak otomatik video seçeneğinden şikayetçi olan kişilerin bu özellikten dolayı ayarlarda değişikliğe gitmeleri söz konusu olabilecektir. Facebook uygulamasını açacak olan iOS kullanıcıları sağ alt kısımda bulunan üst üste üç yatay çizgi biçimindeki sisteme girecektir. Daha sonra diğerleri seçeneğine tıklayarak ayarlar menüsüne giriş yapacaktır. Ayarlar kısmından da hesap ayarlarını açacaklardır. Bu kısımdan videolar ve fotoğraflara giriş yaparak otomatik oynatma seçeneğine tıkayarak “Videoları Asla Otomatik Oynatma” seçeneği ile işlemi tamamlamak mümkün olabilecektir.

Android işletim sistemini içeren akıllı telefonlarda da Facebook odaklı otomatik video oynatmaya dair bir durumu engellemek mümkün olmaktadır. Facebook uygulamasına giriş yapmanız halinde yatay üç çizgi halinde bulunan menü seçeneği ile işleme başlamanız mümkün olabilmektedir. Bu menüye girmeniz halinde uygulama ayarlarına tıklayarak burada bulunan video otomatik oynatımı seçeneğine giriş yapabilirsiniz. Açık konumda bulunan bu özelliği kapalı hale getirerek; Facebook içerisinde bulunan herhangi bir videonun istekleriniz dışında oynatılmasının da kesin olarak çözümünü gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı