Oyun

Bannerlord Ordu Kurma, Kuşatma, Kuşatma Aletleri ve Sur Yıkma

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda ordu kurmak önemlidir. Kale veya şehir kuşatırken ordu kurarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Kuşatmalarınızda kullanacağınız aletler ile kaleyi ya da şehri kolayca ele geçirebilirsiniz. Bannerlord oyununda kale kuşatmaları oldukça zevkli ve pek çok detayı var. Oyunu oynarken bu detayları da kullanarak oyundan daha fazla zevk alabilirsiniz. Örneğin çoğu oyuncu Bannerlord surlar yıkılmıyor diye şikayet ediyor ; Bannerlord oyununda surlar nasıl yıkılır, Bannerlord ordu nasıl kurulur, Bannerlord kuşatma aletleri ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bilmiyor.

Ordu Kurmak ve Kuşatma

Arayüz bölümünde 20. numara da bahsettiğimiz ordu yönetim menüsünü açın. Sol tarafta bağlı olduğunuz medeniyet içerisinde ki çağırabileceğiniz orduları, nüfuz maliyetlerini, uzaklıklarını, birlik boyutlarını görebilirsiniz. Kendinize en uygun olan birlikleri seçip ‘bitti’ye tıklayarak çağırabilirsiniz. Uzaklıklarına göre 1 2 güne gelirler. Sağ alt taraftan ordunuzun özelliklerini toplam yemek sayısını görebilirsiniz.

Ordu toplandıktan sonra seçtiğiniz düşman kalesine gidin ve kuşat seçeneğini seçin. Kuşatma başlayacaktır ama kuşatma kuleleri inşaat etmek için kuşatma kampınızın inşaatının bitmesi gerekmektedir. Resimlerden bakabilirsiniz.

Bannerlord ordu kurmak, Bannerlord ordu nasıl kurulur?Bannerlord kale kuşatmaBannerlord kuşatma

Püf noktalar

Sağ alt taraftaki ordu özellikleri menüsünde azalan bir çubuk göreceksiniz. Burası ordu uyum çubuğudur gün geçtikçe azalır. Bunu arttırmak için ordu menüsünün sağ üstünden bütünlük +10 a tıklayın her +10 için 10 nüfuz azalacaktır. 

Kuşatmadan önce fazlaca yemek stoklayınız.

Kuşatma kampı inşaat edilirken hangi aletleri inşaat edeceğinizi seçiniz.

Bannerlord bütünlük

Kuşatma Aletleri ve Sur Yıkma

Oyunumuzda çeşitli kuşatma aletlerimiz var kuşatma başladıktan sonra resimde de gördüğünüz gibi haritada belirli mavi noktalar var oralara tıklayarak dilediğinizi inşaat edebilirsiniz.

Bannerlord ordu kurmak

Kuşatma Aletleri ve Özellikleri

Oyunumuzda bulunan kuşatma aletlerine bir göz atalım ;

  1. Balista
  2. Ateş Balistası
  3. Mancınık
  4. Ateşli Mancınık
  5. Trebüşe
  6. Koçbaşı
  7. Kuşatma Kulesi

1. Balista

Balistalar düşmanın menzilli silahlarına karşı efektif olabilirler. Kolay üretilse de can puanları düşüktür. Savaş alanında da işinizi görebilir.

2. Ateş Balistası

Ateş balitası hemen hemen normal balista ile benzerdir. Fakat ateş özelliği dolayısıyla. Düşman kuşatma araçlarına daha efektiftirler.

3. Mancınık

Mancınıklar düşman kuşatma araçlarına olduğu kadar duvarlarda da efektiftirler.

4. Ateşli Mancınık

Ateşli mancınıklar hem düşman kuşatma araçlarına hemde duvarlara efektiftirler. Bu arada yangın çıkartma özelliği olan parçalar fırlatırlar.

5. Trebüşe

Yerleşimlerin surlarında gedik açmak için kullanılan bir mancınık türüdür. En etkili kuşatma araçlarından biridir. Surları kolayca yıkabilirsiniz.

6. Koçbaşı

Duvar yıkmayı beklemek istemiyorsanız bir koçbaşı inşa edip düşmana saldırın savaşta askerleriniz koçbaşını sürükleyerek kapıyı kırmaya çalışacaklardır.

7. Kuşatma kulesi

Savaş alanında gayet işe yarar düşmanın surlarına direkt askerlerinizi çıkarabilirsiniz.

Sur Yıkmak

Sur yıkmak için inşaat etmiş olduğunuz kuşatma aletlerinin HARİTA modundayken düşman aletlerle kapışıp düşman surunu yıkması gerekiyor. Harita üstünde alet ve surların canı gözüküyor. Sur yıkıldıktan sonra resimde de görüğünüz gibi. Surlar çatırdadı diye bir mesaj alacaksınız. Bu mesajdan sonra savaşa girip direkt olarak açık olan sur deliğinden hücum edebilirsiniz.

Bannerlord sur nasıl yıkılır?

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda nüfuzun ne olduğu ve nüfuzu nasıl arttırılacağını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı