Teknoloji

Adil Kullanım Kotası Kalkınca Ne Olacak?

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Adil Kullanım Koşulları (AKK) kapsamında tanımlı olan internet paketlerinde belirlenen AKK değerleri aşıldıktan sonra ay sonuna kadar internet erişim hızınızda bazı kısıtlar uygulanmaktadır. Ay başında tekrar internet paketinizin hızı normal erişim hızınıza dönmektedir.

AKK’den Sonra Ne Olacak?

1 Ocak itibariyle AKK ya da diğer adıyla AKN kalkıyor. Servis sağlayıcıların bizlere sunmuş olduğu belirli paketler vardı. AKK kalktıktan sonra da paket seçmeye devam edip etmeyeceğimiz belli değil. Elbette bu paketlerin hızına ve kotasına bağlı olarak fiyat farkı da vardı. Kotanın kalkmasıyla beraber “aradaki fiyat farkı ne olacak?” sorusu gündeme geldi yavaş yavaş.Kafalardaki bir diğer soru işareti de taahütler. İmzaladığımız sözleşmelerin pek çoğu 1 yılı kapsamakta. Son aylarda sözleşme imzalayan birine ne tür fiyatsal farklılıklar çıkacak henüz net değil. Taahütlerden dolayı ufak bir artış olabilir.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan konuyla ilgili şu açıklamaları yapmıştı :

“Eskiden alt yapımız yoktu, insanların sınırsız indirme yapmasına izin veremiyorduk. AKK’nin kaldırılması yasal düzenleme olduğu için abonelerden herhangi bir şey talep edilmeyecek. Servis sağlayıcılar sizden herhangi bir ilave ücret alamayacak.”

BTK’nın yapmış olduğu açıklamada ise servis sağlayıcıları arasında fiyat uçurumlarının olmayacağı. BTK bizzar olayları takip edeceğini açıkladı.

Upload yani yükleme hızları ile ilgili hiçbir açıklama yapılmaması dikkatleri çeken bir diğer konu. Online oyun oynayanların ya da video içerikler üretenlerin en çok istediği şey yüksek upload hızı. 

Konuyla ilgili bu yazımız ilginizi çekebilir!

Turkcell, 1 Ocak 2019’da AKK’yi Resmen Kaldırıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı