Oyun

Mount & Blade II: Bannerlord Para Kazanma Rehberi

Mount & Blade II: Bannerlord oyunu çıkalı çok kısa bir süre oldu ancak beklenildiği gibi büyük bir ilgi aldı. Oyunun tamamının bitmeden paylaşılması biraz can sıksa da çoğu oyuncu bu durumu anlayışla karşılıyor. Oyundaki en önemli şey para diyebiliriz. Pek çok oyuncu para kazanma konusunda sıkıntı yaşıyor. Bannerlord oyununda para kazanmanın oldukça farklı yolu var. Mount & Blade II: Bannerlord para kazanma yollarını sizler için araştırdık.

Kervanlara Saldırın!

Birliğinizi güçlendirip ticaret kervanlarına saldırın. Birliğinizi güçlendirmeden saldırırsanız başarısız olabilirsiniz zira kervanları güçlü birlikler koruyor olabilir. Ticaret kervanlarını yağmalayarak para ve eşya elde edebilirsiniz. Yağmaladığınız eşyaları satabilirsiniz. Kervanlardan elde edeceğiniz binekler sayesinde oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

Bannerlord kervanlara saldırma

Kervan Sahibi Olun!

Yaklaşık 15.000 dinar vererek kervan sahibi olabilirsiniz. Kervanı korumak için yanına asker de vermelisiniz. Kervanlardan düzenli olarak para elde edemezsiniz ancak belirli aralıklar ile iyi paralar kazanabilirsiniz. Başta yüksek ücret isteyen karavanlar uzun vadede oldukça kârlıdır. Ticaret kervanlarınızı saldırılardan korumanız gerektiğini unutmayın. Kervanınız saldırıya uğrarsa tüm emeğiniz çöpe gidebilir.

Turnuvalara Katılın!

Mount & Blade: Warband’dan hatırladığımız turnuvalar, Bannerlord para kazanma yolları arasında da yerini koruyor. Birçoğumuzu zengin eden turnuvalara Bannerlord’da da katılarak kendi üzerinize bahis oynayın. Turnuvaları kazandığınızda dinar ya da eşya elde edebilirsiniz. Oldukça pahalı olan bu eşyayı işinize yaramadığı takdirde satabilirsiniz.

Görev Yapın!

Şehir esnaflarının görevlerine kıyasla daha kısa ve nispeten daha eğlenceli olan köylü görevleri de iyi bir para kazanma yöntemidir. Özellikle oyunun en başında işinize yarayacak olan görevleri köylülerden alabilir ve birkaç sürü teslim ederek en az üç bin dinar elde edebilirsiniz.

  • Sürü Teslim Etme – 400-600 dinar arası gelir elde edebilirsiniz.
  • Kan Davası – 1000-400 dinar arası gelir elde edebilirsiniz.

Bannerlord görev yapma

Tutsak Satın!

Çapulcularla ya da ordularla yaptığınız savaşların sonunda askerleri esir olarak alabiliyorsunuz. Bu esirleri satarak para kazanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için herhangi bir şehre gidin ve “Han bölgesine git” eylemini seçin. Karşınıza çıkan kısımda “Tutsakları sat” seçeneğiyle esirlerinizi satıp, dinar kazanın.

Bannerlord tutsakları satmak

Vergi Alın!

Elde ettiğiniz yerleşim yerlerinden, kalelerden toprak vergisi alabilirsiniz. Bu vergiler sayesinde ekonominizi geliştirebilirsiniz.

Demircilik

Demircilik her ne kadar yavaş bir iş olsa da bir o kadar karlıdır. Bulduğunuz hemen hemen ucuz olan her silah malzemelere eritilebilir. Malzemeler, 100 değerin altındaki eşyaları kullandığınız sürece, silahlardan her zaman daha değerlidir. Örneğin, bir Tırtıklı Mızrak kendi başına 54 paraya satılıyor. Ancak bunu eritirseniz size 4 adet Sertağaç, 1 adet Ferforje ve 2 adet Demir verir. 1 adet Ferforje ve 2 adet Demir’i yaklaşık 300 Dinar’a satabilirsiniz. Silahın değerinin yaklaşık 3 katından fazla etmektedir.

Atölyeler Satın Alın!

Son gelen düzenlemelerle birlikte atölye başına maksimum gelir 200 dinara düşürüldüğü için bu mekaniğin tam olarak nasıl çalışacağı belli değil. Buna rağmen bir atölye satın almak istiyorsanız, 13,000 ile 15,000 arası dinara ihtiyacınız olacaktır. Günlük 200 dinar kazanmanız size garanti edilmektedir. Birkaç ay sabrettikten sonra size saf kar kazandırmaktadır. Satın aldığınız atölyelerin konumu oldukça önemli. Refah seviyesi düşük olan yerlerde atölye kurmanın size pek fayda getirmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Refah seviyesi yüksek kalelerde alacağınız atölyeler ile iyi paralar kazanabilirsiniz.

Ticaret Yapın!

Para kazanmak için illaki kılıç sallamak durumunda değilsiniz, en azından her zaman şiddete başvurmak zorunda değilsiniz diyelim. Belirli bir malı bir kasabadan alıp diğerine satarak iyi para kazanabilirsiniz. Küçük yerleşim birimlerinden topladığınız ürünleri büyük şehirlerde satmak, haritanın belirli bir bölgesinden bir başka bölgesine ticaret yapmak karlı bir iş. Ayrıca, herhangi biriyle ilişkinizi olumsuz etkilemediği için de iyi bir para kazanma yöntemi bu yöntem. Örneğin kuzeyde ucuza satılan bir ürün güneyde pahalıya satılıyor olabilir. Zarar etme olasılığını unutmayın.

Köyleri Talan Etmek

“Bir yandan haydutları haklayıp bir yandan haydutluk mu edeceğiz?” diye sorabilirsiniz, ama oyunda sık sık başvurulan yollardan birisi de köylere saldırıp ganimet toplamak. Köyleri yağmalayarak birtakım ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bir köye saldırdığınızda o topraklara hükmeden derebeyi ile aranızın açılacağını, sonrasında onun da size saldırabileceğini göz ardı etmemek gerek.

Bannerlord köy nasıl yağmalanır

 

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda nüfuzun ne olduğu ve nüfuzu nasıl arttırılacağını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı