Teknoloji

Çağımızın Hastalığı: İnternet Bağımlılığı

Kişilerin,  günlük internet kullanma oranının sosyal hayatı ve iş hayatını olumsuz etkileyecek seviyelere ulaşmasıyla oluşan,  yoksun kalındığındaysa sinirli halinin meydana gelmesine sebep olan hastalığa ‘’internet bağımlılığı hastalığı’’ adı verilmektedir.  İlk kez internet bağımlılığı tanımını yaparak,  bağımlılığa dair kriterleri ortaya koyan kişi Young olduğunu söyleyebiliriz.  Özellikle Young’un bu konuda belirttiği en önemli görüşse;  internetinde tıpkı kumar gibi bağımlılık yaratmasıdır.  Young ve diğer uzmanların belirttiği bir önemli meseleyse;  internet bağımlılığı oranının en yüksek olduğu yaş grubu 12-18 olmasıdır.  Ayrıca erkeklerde kadınlara oranla daha çok görüldüğü de diğer bir önemli husustur.  İnternet bağımlılığı hastalığının ortaya çıkmasıysa,  internetin hayatımıza girmesiyle başlamıştır.  Artık günümüzde,  pek çok hastanede bu konuyla ilgili tedavi üniteleri bulunduğunu da belirtmekte fayda olacaktır.  Maalesef bu konu küçümsenecek bir konu olmamakla birlikte erken önlem alınmazsa eğer kişinin hayatını her yönden olumsuz etkileyeceği de önemli bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

İnternet bağımlılığı nedirPeki, internet bağımlılığı belirtileri nelerdir?

    Genel olarak bu hastalık ortaya çıktığında şu belirtiler görülmektedir:

-Kişi fark etse de etmese de internette çok fazla vakit harcar.

-Sırf internette vakit geçirebilmek için yemek yemeği unutur ya da onu arka plana atarak,  dinlenmekten ve sosyalleşmeden de ayrıca feragat eder. 

-Geceleri geç saatlere kadar internette vakit geçirmek.

-Yalana başvurma.

-İnternet ortamında kendini iyi hissetme.

-Yanlış olduğunu bildiği halde başından kalkamamakta önemli bir bağımlılık sebebidir.

-Bilgisayar ve telefondan uzak olunduğunda ise kişinin kendini boşlukta hissetmesi de bir başka görülen belirtiler arasında yer almaktadır. 

İnterneti cazibeli hale getiren etkenler:

    Kişilerin internete bağımlı olmasına neden olan etkenler ise şu şekildedir:

-Chat yapma

-Online alışveriş

-Cinsel içerikli siteler ve bilgisayar oyunları.

    Aslında bu sayılan yukarıdaki maddeler,  insanoğlunun psikolojik olarak hayır diyemeyeceği bir nevi tuzaklar arasında yer almaktadır.

İnternet Bağımlılığı Etkileri Nelerdir?

-İlk olarak kişinin,  aile ve sosyal hayatında kopmalar meydana gelir.  İş hayatında verimlilik düşerek işi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalınabilir.  Öğrenciyse kişi okulda başarısız olur.  Obezite,  bedensel ağrılar,   normal ya da kronik yorgunluklarda hastalığın etkileri arasında yer alır. 

İnternet Bağımlılığının Tedavisi:

    İlk olarak bu hastalığın altında yatan sebepler çok iyi araştırılmalıdır.  Eğer,  psikiyatrik başka bir sorun varsa bu öncelikle tedavi edilmelidir.  Kişinin,  bir uzman tarafından özellikle tedavi edilmelidir.  İnternet bağımlılığında,  ilaç tedavisinden çok bilişsel-davranışçı tedavi yöntemlere başvurulmalıdır. Hedefin,  patolojik internet kullanımından sağlıklı internet kullanımına geçilmesini sağlamaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı